Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç: Küresel arenadaki başarılı yükselişimizi güçlü adımlarla sürdürüyoruz

Savunma sanayii de kara araçlarında yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan Otokar, yakın bir zamanda Estonya’da kazandığı ihaleyle ARMA aracını ilk kez bir Avrupa ülkesine satmayı başardı. Türk ordusu ve güvenlik güçlerinin yanı sıra 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Türk savunma sanayiinin başarı öyküsüne önemli katkılar sunmaktan gurur duyduklarını belirtti.

IDEF 23 fuarı gerçekleşti. Yapılan fuarla ilgili gözlemlerinizi alabilir miyiz?

Bölgemizin en büyük savunma fuarlarından bir tanesi olan IDEF fuarına en başından beri katılıyoruz. IDEF 2023’ün bu yıl bizim için ayrı bir önemi vardı. Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar olarak 60’ıncı yılımızı kutluyoruz. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen savunma sanayii fuarlarına katılarak ürün, hizmet ve kabiliyetlerimizi sergiliyoruz. Her yıl kullanıcılarımızı ilklerle karşıladığımız IDEF, Türk savunma sanayiinin dünya ile buluştuğu önemli bir platform. Açıklanan rakamlar doğrultusunda, bugüne kadarki en yoğun katılma oranının gerçekleştiğini belirtebilirim. Düzenlendiği her yıl başarı grafiği daha da yukarı çıkıyor. IDEF, hem mevcut hem de potansiyel kullanıcılarımızla biraraya gelerek yeniliklerimizi tanıttığımız önemli bir platform olma özelliği taşıyor.

Fuarda Otokar markasına olan ilgiyi aktarır mısınız?

IDEF 2023’te ürün gamımıza kattığımız yeni nesil zırhlı araçlarımız büyük ilgi gördü. Otokar standını ziyaret eden kullanıcılar, geniş ürün yelpazemiz yanı sıra fuarda ilk kez tanıttığımız kara sistemlerindeki çözümleri de keşfetme fırsatı buldu. Türk ordusu ve güvenlik güçlerinin yanı sıra 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede görev yapan 33 bin askeri aracımızla global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik başarımız ve Ar-Ge kabiliyetimizle kullanıcılarımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmayı hedefliyoruz. Bu yılki IDEF’te 11 aracımızla yer alarak Türkiye’nin ilk ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı Otokar ALPAR, Türkiye’nin ilk yerli motorlu 8×8 aracı ARMA II’nin yanı sıra ARMA 8×8’in Mobil Onarım ve Kurtarma Aracı varyantı ile AKREP II R Keşif ve Gözetleme Aracını da ilk kez kullanıcılara tanıttık. Paletli zırhlı muharebe aracımız TULPAR, iki farklı kule ile sergilendi. Standımızda COBRA II’nin Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı, COBRA II Zırhlı Personel Taşıyıcı ve URAL Zırhlı Personel Taşıyıcı da yer aldı. Türkiye’de ilk kez tanksavar füze entegrasyonu yapılmış olan 30 mm kule sistemini tanıtma imkânı bulduk. MIZRAK kuleyi de ARMA II aracı üzerinde sergiledik. Kullanıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerini yakından görüşme fırsatı bulduğumuz ve yoğun bir ilgiyle karşılaştığımız IDEF 2023, Otokar açısından verimli geçti.

Otokar olarak insansız kara aracı Alpar’ı geliştirdiniz. Alpar aracıyla Türkiye’nin kara araçlarında geldiği noktayı ve Alpar’ın savunmadaki gücünü aktarır mısınız?

Otokar olarak, ülkemizin kabiliyetlerini global arenada göstermek üzere ihracat çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Sektörümüzün mühendislik ve üretim kabiliyetine, yetenekli insan kaynağına, yüksek teknoloji kullanımına ve Türk savunma sanayiinin başarı öyküsüne önemli katkılar sunmaktan gurur duyuyoruz.

Bugüne kadar Türkiye’nin ilk zırhlı araç üretiminden ilk milli ana muharebe tankına kadar gurur duyduğumuz pek çok projeyi başarıyla hayata geçirdik. Alpar, bu projelerin en yenilerinden biri. Türkiye’nin İlk Ağır Sınıf Paletli İnsansız Zırhlı Aracı Alpar’ı silahlı kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı ihtiyacını karşılamak üzere, muharebe sahasında insanlı ve insansız unsurlarla beraber görev icra edebilecek şekilde insansız bir platform olarak geliştirdik. 15 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç, Türkiye savunma sanayisi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Seri hibrit elektrikli tahrik altyapısına sahip, tamamen sessiz görev yapabilen araç otonom ve uzaktan komuta ile görev yapabilme özelliği de sunuyor. ALPAR düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve hızlı değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çekiyor. İleri keşif ve gözetleme gibi görevler ile ateş destek aracı, lojistik destek aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı gibi farklı görevlere uygun modüler bir tasarıma sahip olan Alpar’da kullanılan tüm çevre algılama ve karar verme algoritmaları yerli imkânlarla geliştirdik. Araç üzerinde Otokar tarafından geliştirilen Adaptif Sürüş Destek Sistemleri yer alıyor.

Otokar olarak ihracat alanında yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Otokar’ın geleceğe yönelik yaptığı her çalışmanın temelinde sürekli kendini geliştirme ve yeniliklere öncülük etme anlayışı yer alıyor. Kara sistemlerinde yeni teknolojileri hayata geçiriyor ve sektörde öncü bir rol üstleniyoruz. Ürünlerimiz, global ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, Ar-Ge ve teknoloji kabiliyetimiz bizi savunma sanayii alanında global bir oyuncu haline getirdi. Üstün tasarım, test ve üretim kabiliyetlerimiz sayesinde, kullanıcılarımızın sürekli değişen gereksinim ve ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilme yeteneğine sahibiz. Bugün, Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi olan Otokar’ın 33 bine yakın askeri aracı 5 kıtada 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede görev yapmaya devam ediyor. Global ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, Ar-Ge ve teknoloji kabiliyetimiz ile kullanıcılarımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Otokar, ürünlerinin yanı sıra bugün artık dünyada teknoloji transferi ve yerel üretim kabiliyetiyle de ön plana çıkan bir şirket konumuna ulaştı.

Otokar açısından 2023 yılıyla ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Küresel arenadaki başarılı yükselişimizi 2023 yılında da güçlü adımlarla sürdürüyoruz. Dünya genelinde düzenlenen önemli savunma sanayii fuarlarında ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve kabiliyetlerimizi gururla sergiliyoruz. Ülkemizi dünyanın dört bir yanında gururla temsil ederek, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.

2023 yılında savunma sanayii alanında yeni anlaşmalar imzaladık, aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklandık. Yakın zamanda da Estonya Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı doğrultusunda ARMA 6×6 araçlarımız için yeni bir anlaşma imzaladık. Estonya ile imzaladığımız bu anlaşma, ARMA çok tekerlekli zırhlı muharebe aracı ailemiz için bir mihenk taşı niteliğinde. Bu anlaşma ile ARMA 6×6 ilk kez bir Avrupa ülkesinde kullanılacak. Estonya Silahlı Kuvvetleri, bu alım öncesinde aday şirketlerinin araçlarını hem ticari hem de teknik açıdan çok kapsamlı bir değerlendirmeye tabii tuttu. Bu alımda Avrupalı rakiplerimizle yarıştık. ARMA 6×6 aracımız üstün taktik ve teknik özellikleriyle global rakipleri arasından sıyrıldı ve tercih edilen araç oldu. Bu tercihte, ARMA’nın dünyanın farklı coğrafyalarında özellikle çatışma bölgelerinde kendini ispatlamış bir araç olması en büyük referans oldu.

2023 yıl sonunda hedeflerimize ulaşmak için tüm ekibimizle birlikte büyük bir azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi olarak, dünya savunma sanayiindeki yerimizi her geçen gün daha da kuvvetlendirmek.KASIM2023