Roketsan’ın ülke savunmasına katkıları

Roketsan savunma sanayii sektörü için kısa olarak değerlendirilebilecek bir süre olan 30 yılın sonunda, gurur verici bir konumdadır. Roket ve füze sistemlerimizle ülke savunmasına hizmet etme misyonumuz doğrultusunda, günümüzde Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) füze ve roket ihtiyaçları özgün ürünlerimiz sayesinde yurt içinden karşılanabilirken, yurt dışı pazarlarda da son teknoloji ürünlerimizle dikkat çekmekteyiz.

Bu 30 yıllık süre zarfında, başlangıçta zaman alan proje süreçlerinin kayda değer oranda kısalmasına tanıklık ettik. Roketsan bünyesinde başlayan projelerin tamamlanması, alt sistemlerin birçoğundaki eksiklikten ötürü 7-8 sene sürerken günümüzde bu süre 3-4 seneye kadar kısaldı. Böylelikle ülkemizde millîleşmenin öneminin arttığı bu dönemde, kendi teknolojilerimizi önemli ölçüde daha hızlı geliştiriyor, Türk savunma sanayiinin güçlenmesinde daha etkin bir rol oynayabiliyoruz.

Bugün Roketsan’ın 40’ın üzerinde ürünü mevcut. Geliştirilen sistemler sayesinde ürünler kullanıcıların ihtiyacına özel olarak üretilebiliyor ve sürekli olarak yenilenebiliyor. Böylece günümüzde üretilen Roketsan ürünleri, geliştirilmiş olan alt teknolojiler sayesinde kullanıcıya özel hâle getirilebiliyor.

Her gün daha da büyüyen uzman kadromuz ve gelişmiş teknik özelliklerle donatılmış tesislerimiz ve hep daha iyisini hedefleyerek savunma sanayiine artan katkılarımızın verdiği mutluluk ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Başarılar çerçevesinde gelecek ile ilgili hedefler

Roketsan olarak başarıda sürekliliğin, küresel değişimlere ayak uydurarak ve sektördeki gelişmelere yön verecek bir konuma gelerek mümkün olacağına inanıyoruz.

Türk savunma sanayiindeki başarıların hız kesmeden devam ettiği, yerli ve millî ürünlerimiz ile dikkatleri üzerimize topladığımız bu parlak dönemi, geleceğin ileri teknolojileriyle sürekli kılmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığımız Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Projesi ile ülkemizi uzay alanında da roket ve füze sistemlerinde olduğu gibi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz.

Roketsan’ın ürün sayısının birkaç sene içinde 60’ı geçmesini öngörüyoruz. Yeni teknolojilerin TSK envanterine kazandırılması ve ülke ekonomisine katkı sağlamak adına ihracatın artırılmasına ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

AR-GE çalışmalarının başarıya etkileri

Yenilikçi sistemler tasarlamanın AR-GE çalışmalarıyla mümkün olduğunun bilinciyle, bu alana her yıl ülke ortalamasının üzerinde yatırım yapıyoruz.

AR-GE faaliyetlerimiz, Roketsan’da üretim, tasarım, ürün geliştirme, pazarlama ve satış gibi birçok sürecin verimliliğini artırmaktadır. Kurulduğumuz günden beri korumakta olduğumuz başarılı büyüme grafiğimizde AR-GE ve inovasyon çalışmalarımızın rolü büyüktür.

2009 yılında faaliyete geçen AR-GE tesislerimizde 1000’den fazla mühendisimiz, özgün ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi için alt sistem ve temel teknolojilere kadar detaylandırarak geliştirme ve test süreçlerini sürdürmektedir. AR-GE çalışmalarından edindiğimiz teknolojik birikimimizi kullanarak tasarladığımız sistemler sayesinde, mevcut ürün portföyümüzü kullanarak kullanıcılara rekabetçi türev ürünler sunuyoruz.

Üretim ve tasarım süreçlerinin devamlılığını sağlamak adına millîleştirme çalışmaları yapıyor, ihtiyaç duyulan teknolojileri yurt içinde geliştirmeye özen gösteriyoruz.

Roketsan’ın yurt dışı pazardaki konumu

Şirket yaklaşımımızda inovatif olmak, gerektiğinde öz kaynaklarımız ile geliştirme yapmak ve hızlı davranmak öne çıkıyor. Ayrıca sektörde faaliyet gösteren diğer firmalardan farklı olarak Roketsan, kapsamı ve yetenekleri sabit ürünler önermek yerine ürünlerini müşteri taleplerine özel olarak geliştiriyor. Sağladığımız bu esneklik ve güven sayesinde ihracat rakamlarımızda büyüme göstermeye devam ediyoruz. Bu çerçevede uzun vadede yurt dışı pazarlar için rekabetçi ürünlerimizle %30’a çıkarılması hedeflenen ihracat oranımız, son 3 yılda %25 oranında seyretmiştir. Roket ve füze ihracatında karşılaşılan zorlukları, devletten aldığımız stratejik desteğin sayesinde aşmak için çalışmalar gerçekleştirirken mevcut sözleşmelerimiz doğrultusunda yurt dışı teslimatlarımızı başarıyla, zamanında gerçekleştiriyoruz. Türk savunma ve havacılık sanayii olarak, küresel ekonomik dalgalanmalar yaşanan 2018 yılını istikrarlı bir büyüme ile tamamladık.

Pazar geliştirme ve tanıtım çalışmalarımız ile bir yandan uluslararası pazardaki konumumuzu güçlendirirken, diğer yandan yeni ihtiyaçları tespit ederek farklı pazarlara girmek üzere stratejilerimizi şekillendiriyoruz. Orta Doğu, Uzak Doğu ve Okyanusya, Avrupa, Güney Asya ve Türki Cumhuriyetler odaklandığımız bölgeler arasında yer alıyor.

Roketsan’ın uzay alanında yaptığı çalışmalar

2007 yılından beri Uydu Fırlatma Sistemi (UFS) geliştirme çalışmalarını sürdürerek ülkemizin uzaya bağımsız erişimini sağlamayı amaçlamaktayız. Bu hedef doğrultusunda SSB ile 5 Kasım 2018 tarihinde Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi sözleşmesini imzaladık. Proje kapsamında Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesinin yanı sıra test/üretim tesisleri ve fırlatma üssünün kurulumunu gerçekleştirecek. Bu kapsamdaki test/üretim altyapısına kavuşarak ülkemizin uydu fırlatma sistemi geliştirme ve uydu fırlatma üssü kurma yeteneğine sahip sınırlı sayıdaki ülkeden biri hâline gelmesi planlanmaktadır. Bu alanda Türkiye’nin adını dünyada sayılı ülkelerden biri haline getirmek ve ülkemizin uzaya bağımsız erişimini sağlayacak olmanın getirdiği sorumluluk ve heyecan ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kurulduğu günden itibaren çağın gereksinimlerinden bir adım öteye geçmeyi hedefleyen Roketsan olarak uydu fırlatma sistemlerinde Türkiye’yi uluslararası platformda da en iyi şekilde temsil edeceğimize inancımız tam. 

Yurt dışı fuarlar

Pazar geliştirme ve tanıtım faaliyet planımız çerçevesinde hedef bölgelerdeki müşteri kitlemizi genişleterek, mevcut müşterilerimizle olan ilişkilerin korunması ve yeni iş birlikleri kurulması için altyapı hazırlığı yapıyoruz. Bu doğrultuda önemli sektörel fuarlara katılım sağlayarak özgün ürün ve yeteneklerimizi dünyanın dört bir yanında sergiliyoruz.

Türkiye’de güçlü bir kurumsal itibara sahip olan Roketsan, Ticaret Bakanlığımızın TURQUALITY teşvik programına dâhil olan ilk savunma sanayii şirketi olarak sektördeki konumuna ve uluslararası marka değerine büyük güç katmıştır. TEKNOFEST kapsamında dünyada ikinci, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve genç nesillerin yeteneklerini sergilemelerine fırsat tanınan Roket Yarışması’nın sponsoru olan şirketimiz, sektörle sınırlı kalmayarak uluslararası bilinirliğini pekiştirdi. Ankara Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen 54. Ödül töreninde İhracat, Patent ve Yaratılan Katma Değer Ödülleri’ne layık görülen şirketimiz, bu ödülle ihracat başarısının altını bir kez daha çizdi.

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketinin yer aldığı Top 100 listesinde 2017 yılından beri her yıl yerini yükseltmesi, 2018 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi ve 2009 yılından itibaren Raytheon tarafından her yıl verilen Tedarikçi Mükemmeliyet Ödülü’nü alması da Roketsan’ın yurt dışında bilinen ve güven duyulan bir marka olduğunu göstermektedir.

IDEF 2019 fuarı

Sektörde dünyanın en büyük fuarlarından biri olan IDEF, hızlı ve emin adımlarla gelişen millî savunma sanayimizin başarılarının ve potansiyelinin uluslararası aktörlere sergilenmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Önceki IDEF organizasyonlarında olduğu gibi, son teknoloji ürün ve yeteneklerimizle bu fuarda yer alacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu vesileyle IDEF 2019’da, ilk kez sergileyeceğimiz Roketsan ürünlerini de ziyaretçilerimiz ile buluşturacağımızı müjdelemekten mutluluk duyuyoruz.

MART 2019