Samsun Yurt Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Aral: CANiK, dünyanın en büyük 6’ncı hafif silah üreticisidir

69 yıllık sanayici bir ailenin 1998 yılında başlayan savunma sanayi yolculuğu bugün uluslararası bir markayı oluşturdu. Kurulduğu günden bugüne global bir marka olmayı hedeflediklerini belirten Samsun Yurt Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Aral, başkalarının hayal bile edemedikleri başarılara ulaştıklarını bundan sonra yeni zaferlere imza atacaklarını vurguladı.

Canik olarak 25’inci yılınızı kutluyorsunuz. 25 yıl süren bu yolculuğu kısaca özetler misiniz?

Bugün, CANİK ailesi olarak, 25 yıl süren bir yolculuğun gururunu ve sevincini coşkuyla kutlamanın zamanı geldi. 18 Eylül 1998’de, 69 senelik sanayici bir aile olarak Savunma Sanayine ilk adımımızı attığımız günden bugüne, gözünü Global Savunmanın zirvesine dikmiş bir hedefe sadık kaldık. Bu hedefe ulaşma yolunda, stratejik planlarımızı kararlılıkla uygulayarak bugünlere geldik. Bu destansı yolculuk boyunca, dürüstlük, adalet, şeffaflık ve çözüm odaklılık gibi temel ilkelerimizden hiçbir zaman sapmadık. Bu ilkeler, CANİK’ın temel taşlarıdır ve bize yolumuzda rehberlik eden değerlerdir. Vizyonumuz, ateşli silahlar ve savunma alanında inovasyonun, kalitenin ve zekâ dolu çözümlerin en üst düzeyde temsilcisi olarak, küresel sahnede Global marka olmaktır. Misyonumuz ise, ateşli silahlar ve savunma alanında geleceğin ürünlerini, hizmetlerini ve çözümlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve yetenekli insan kaynağına yatırım yaparak yüksek verimliliğe sahip akıllı süreçleri hayata geçirmektir. Son 25 yıl boyunca, sadece ülkemiz için değil, aynı zamanda tüm dost ve müttefik ülkeler için bir çözüm ortağı olduk. Hayallerimizi gözümüzde canlandırdık, planlarımızı yaptık ve bunları hayata geçirdik. Bu yolda karşımıza çıkan zorlukları, vefakâr ve kararlı çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla beraber aştık. Hedeflere ulaşmada tesislerimizi Yüksek Teknoloji Merkezleri formunda hazırladık. CANİK ailesi olarak, başkalarının hayal bile edemediği başarılara birlikte ulaştık. Ve bundan sonra da birlikte çalışarak yeni zaferlere imza atacağımıza olan inancımız tamdır. Sadece CANiK markası altında değil, sahip olduğumuz Unirobotics, Mecanik gibi tüm iştirakler ve markalarımızla birlikte, bu heyecanı yaşamaya devam edeceğiz.

Hafif silah üretiminde Türkiye’nin geldiği noktayı aktarır mısınız?

Dünyanın en büyük 6’ncı hafif silah üreticisi CANiK, Türkiye’nin savunma sanayisindeki en güçlü markalarından biri olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da büyümesini sürdürüyor. Dünyanın dört bir tarafındaki dost ve müttefik ülkelere tabanca, uçaksavar, orta kalibre top ve uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ihraç eden CANiK ve grup şirketleri, yeni yüzyılda da Türkiye’nin gururu olmaya devam etmeyi amaçlıyor.  CANiK markasıyla üretilen hafif silahları Türk ordusu ve kolluk kuvvetleri kullanıyor. CANiK markasıyla Türkiye’nin tabanca ihracatının yüzde 75’ini, Uçaksavar yüzde 100’ünü tek başına yapan CANİK üretiminin yüzde 95’ini dünyanın 70 ülkesine ihraç ediyor.

Canik olarak sektörde geldiğiniz noktayı aktarır mısınız?  Son 10 yılda savunma sanayine hangi yatırımlar yapıldı?

Samsun Yurt Savunma (SYS) 1998 yılından bu yana savunama sanayi alanında faaliyet etmektedir.  Son 15 yılda firmamızın yapmış olduğu hamleler neticesinde yıllık 450.000 tabanca, 5.000 makineli tüfek, 250 top ve 250 uzaktan kumandalı atış kontrol sistemi üretme ve satma kapasitesine ulaşmıştır.  Hafif ve orta kalibre silah üretimleri Samsun’da yer alan 4, ABD West Palm Beach’te yer alan 1 ve Londra Ascot’da yer alan 1 olmak üzere toplam 6 tesiste gerçekleştirilmektedir. Uzaktan kumandalı atış kontrol sistemlerinin üretimleri ise Canik gibi SYS Grup Şirketlerinden olan Unriobotics Firması tarafından İstanbul’da inşa edilmektedir. Bu yapılanma ile SYS, tabanca alanında dünyanın 6’ncı büyük, 12,7mm uçak savar alanında dünyanın en büyük ve 30×113 mm toplarda da dünyada 3 firmadan 1’i olma pozisyonuna gelmiştir. 

Silah ve Kulelerin yanında silah aksesuar ve taktik kıyafet alanında tüm perakende çalışmaları MECANIK Şirketimiz tarafından icra edilecek bir organizasyon kurulmuştur.  Bugün var olduğumuz güçlü pazarlarda yapılan online satışların yanında Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde zincir mağazalarda da Canik Corner’larda MECANIK ürünleri satılmaktadır. Ülkemizde de 3 mağaza, 7 Canik Corner ve 1 Canik Corner Plus oluşumumuz ile Türkiye’deki müşterilerimize Canik Tech adı altında servis hizmetlerini de içeren bir yapı oluşturulmuştur. 

CANiK Academy, SYS bünyesinde, ateşli silahların bilinçli ve etkin kullanımını sağlamak için ateşli silah kullanıcılarına yönelik eğitim programları sunmak amacıyla Ağustos 2021’de kuruldu. Taktik atış, sportif atış, silahçı eğitimleri, medikal ve medya danışmanlığı eğitim programları ile kurumsal ve bireysel kullanıcılara eğitimler veren CANiK Academy, hali hazırda, yurt içinde kolluk kuvvetlerinden Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ilgili birimlerine eğitim vermektedir. Ayrıca yurt dışında da Filipinler, ,Bangladeş, Pakistan, ABD, Brezilya, Somali, Singapur gibi birçok ülke kurumlarına yönelik sportif atış, taktik atış, medikal ve silah bakım eğitim programları sunuyoruz. CANiK Academy bünyesinde görev alan eğitmenler ise saha deneyimi 15 seneden fazla olan askeri ve kolluk personeli ile atıcılık branşlarında uluslararası müsabakalarda dereceleri olan milli sporculardan oluşuyor. İstanbul’da 2022 yılı sonunda başlanan inşaat ile dünyada daha önce görülmemiş bir tesise de 2 sene sonra kavuşmuş olacağız.

CANiK markasının dünya pazarındaki hedefleri aktarır mısınız?

CANiK, 5 yıl önce yıllık 350 bin adetlik tabanca satışıyla sektöründe önde gelen firmalar arasında yerini aldı. Ardından 2022 yılında 12.7x99mm Ağır Makineli Tüfek kalifikasyonunu başarıyla tamamlayarak Türkiye’de bu silahı üretebilen ilk firma olma ünvanını elde ederken, dünya genelinde ise bu silahı üretebilen beşinci firma oldu. Bugün, Ukrayna-Rusya Savaşı, bu silahın dünyadaki en iyi üreticisinin CANiK olduğunu, savaştaki performansıyla kesin olarak tescilledi. Aynı zamanda CANiK, yıllık 5.000 adet 12.7x99mm üretimi ile bu silahın dünya genelindeki üretim kapasitesinde lider konumundadır. Yine 2022 yılında İngiliz AEI Systems firmasının satın alınması ile de orta kalibre top pazarına girerek TP, HEI, Proximity mühimmatlarını kullanabilen düşük geri tepmeli 30x113mm topu üreten dünyada 3 firma arasına girmiştir. 12.7mm silahların yanı sıra 20, 25 ve 30 mm topların üretilmesi çok önceden planlandığı için UNIROBOTICS firması kurulmuştur. Bu firma uzaktan kumandalı silah sistemi (UKSS) tasarım ve üretimine başlanmış ve bugün HAVELSAN tarafından geliştirilmiş Advent Savaş Yönetim Sistemi tarafından kontrol edilebilen Türkiye’nin tek, UKSS’ni inşa etmiştir. Tüm bu şirketlerin alanlarında lider konuma yükselmeleri ve birbirlerini tamamlamaları sayesinde Samsun Yurt Savunma (SYS) Grup Şirketleri ulaşılması çok zor bir konuma yükselmiştir. 2024 yılı ilk çeyreğinde ABD’de üretime başlayacak tesis ile de Grup Şirketlerinin üretmekte olduğu tüm bu ürünler, ABD ordusunun da hizmetine sunulacaktır. Bu süreç tamamlandığında CANiK ve SYS’nin diğer Grup Şirketleri, Türkiye, İngiltere ve ABD’deki üretimleri ile yıllık toplam 1 trilyon dolar savunma harcaması yapan bir coğrafyada faaliyet gösteriyor olacağız.

Son olarak Polonya ve İngiltere fuarlarına katıldınız. Yurt dışı fuarlarda Canik markasına olan ilgiyi aktarır mısınız?

CANİK markası olarak globaldeki fuar yolculuğumuz artarak devam etmektedir. 2023 yılı ve sonrası için planlı faaliyetlerimiz kapsamında ziyaret ettiğimiz ülkelere yeni ürünlerimizi tanıtmak asıl amacımızdır. Polonya ve İngiltere birbiri ile ilişkili iki fuar olmakla beraber Polonya fuarı Avrupa’nın en önemli ve en eski fuarı olmaktayken; İngiltere fuarı ise dünyanın en önemli ve en prestijli 3 savunma fuarından biri olması sebebiyle bu iki fuarda da yerimizi aldık. Bu iki önemli fuarda bulunmamız değişen yeri ürün çeşitliliğimizi orta kalibre toplar ve kulelerimizi göstermemizde oldukça önemliydi. Bunlarla beraber bizi takıp eden ve ürünlerimize ilgi gösteren müşterilerimiz tabanca ve uçaksavardan sonra orta kalibre toplarımızla beraber bizi bir çözüm ortağı olarak görmeye başlamışlardır. Örnek olarak günümüzde Türkiye ve yurt dışındaki bütün platform üreticileri bizimle proje bazlı çalışma isteklerinde bulunmaktadırlar. Bunun sebebi ise ürünlerimizi oldukça hızlı bir şekilde üretebilmemiz ve ITAR’a tabi olmamamızdır.  Bu sayede kullanıcılara kolaylıkla ürün tedarik edebilmekteyiz. CANİK markasının ilerleyen süreçte algısı daha çok yüksek teknolojik ürünlere doğru yönelecektir. CANİK markası akıllı sistemlere dayalı kuleleri ve uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) sistemlerini sunarak yüksek teknoloji ürünlere doğru ilerlediğimizin ilk sinyallerini vermekteyiz. Aynı zamanda tüm platform üreticilerinin sorunlarına bir çözüm olarak tasarlamaktayız. Son iki yılda ve bundan sonraki yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada artarak devam edecek olan platform yöneticilerinin entegretörlerinin çözüm ortağı olacağız bununla beraber tüm devlet ihalelerinde sadece tabanca ve uçaksavarımızla değil aynı zamanda entegrasyon çözümlerimiz ve orta kalibre toplarımızla yer alacağız.KASIM2023