Savunma sanayi ve havacılık alanında çok hassas ve özel mühendislik projeleri gerçekleştiriyoruz

Ottonom Mühendislik CEO İsmail Özcan:

Savunma sanayi, havacılık ve otomotiv sektörlerinin endüstriyel mühendislik ihtiyaçlarına cevap veren Ottonom mühendislik, özel ihtiyaçlara yönelik mühendislik çözümlerini hayata geçiriyor. Mühendislik hizmetlerinin 2022 yılında yerli ve yabancı müşterilerin dikkatini çektiğini ifade eden Ottonom Mühendislik CEO’su İsmail Özcan, gelen talepler doğrultusunda faaliyetlerini geliştirdiklerini belirtti.

Ottonom Grup hakkında ilgili bilgi verir misiniz?

Ottonom Grup olarak savunma sanayi, havacılık otomotiv ve diğer endüstrilerin mühendislik ihtiyaçları için 18 farklı mühendislik dalını içeren 250’den fazla mühendislik ekibimiz ve dinamik mühendislik modelimiz ile yerli ve yabancı müşterilerimize yüksek katma değerli ürün ve çözümler sunuyoruz.

Ottonom olarak yaptığımız bizi farklı kılan en temel konuların başında müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına yönelik daha önce hiç yapılmamış mühendislik çözümlerini hayata geçirmek geliyor. Bugün alanlarında lider yerli ve yabancı birçok firmanın daha önce hiç yapılmamış ancak verimlilikleri en üst noktaya taşıyan mühendislik projelerini deneyimli ekibimizle geliştiriyoruz.

Ottonom ana markası altında yer alan ‘Ottonom Üretim Teknolojileri’ iştirakimiz ile; proje geliştirme, tasarım ve üretime kadar tüm detayları hayata geçiriyor, üretim yeteneğimiz ile müşterilerimizden gelen projelendirilmiş makine, parça vb. taleplerin üretimini de AR-GE merkezimizde gerçekleştiriyoruz.

Ottonom Design Center markamız ile başta otomotiv olmak üzere saç tasarım ve plastik tasarıma ait tüm otomotiv ve mobilite araçlarına yönelik tasarım hizmetleri veriyoruz.

Mühendislik ve AR-GE’den gelen gücümüz ile Ottonom’un diğer bir markası olan DETAIL Çevresel Test Teknolojileri ve Kabinleri ile; otomotiv, savunma sanayi, havacılık, güneş enerjisi ve hidrojen bazlı yakıt teknolojisi olmak üzere birden çok endüstrinin ana ihtiyacı olan Çevresel Test Kabinleri’nin teknolojisini geliştiriyor ve üretiyoruz. Çevresel Test Kabinlerimiz ile firmalar ihtiyaçlarına yönelik birden çok çevresel test koşulunu oluşturabiliyor, test edebiliyor, aldıkları sonuçlarla ürünlerinin verimlik ve üretim kararlarını alma konusunda güvenle hareket edebiliyorlar.

Ottonom Mühendislik açısından 2022 yılını değerlendirir misiniz?

2022 yılı oldukça yoğun bir yıl olarak geçti.  Özellikle havacılık ve savunma sanayi alanında kendi endüstrilerinde lider markalara yönelik ürettiğimiz mühendislik çözümlerimiz yerli ve yabancı birçok firmanın dikkatini çekerek işlerimize olan talebi arttırdı. Bu yıl otomotiv kadar havacılık ve savunma sanayi için yoğun bir çalışma süreci geçirdik.

Enerjide başlayan dönüşüm özellikle enerji krizi ile daha da fazla önem kazanarak dünyadaki birçok firmanın ‘Yenilebilir ve Alternatif’ enerji konusunda yeni teknoloji arayışı ve geliştirmesine sebep oldu. Bu dönüşüm neticesinde teknoloji geliştiren firmaların yeni nesil test sistemlerine ve mühendislik çözümlerine olan talepleri arttıkça sunduğumuz çözümler dünyada aranır hale geldi.

Bizim için 2022 yılının en önemli projesi Airbus için Detail markamız ile tamamı Türk mühendisliği ve yerli imkanlarla hayata geçirdiğimiz ‘Dünyanın En Büyük Hareketli Hidrojen Yakıt Pili Test Kabinimiz’ oldu. Bu konuda havacılık sektörünün liderlerinden Airbus, geleceğin havacılık teknolojisine yön vereceği ön görülen hibrit hidrojen uçakları ZEROE’nin hidrojen yakıt pillerinin testlerinin yapılacağı yüksek teknolojili test kabin ve simülasyon sistemleri konusunda DETAIL’in uzmanlığını dikkate alarak bizleri tercih etti.

Yeni nesil sıfır emisyonlu hidrojen yakıt teknolojisi ile hidrojen yakıt pilleri, hidrojeni elektriğe çevirirken, çeşitli çevresel şartlar altında yakıt pillerinin davranışlarının test edilmesini sağlayan DETAIL test kabini ise uçağın çeşitli davranışlarını simüle edilerek yakıt pillerinin çeşitli değişkenler altında verimliliği, reaksiyonları gibi birden fazla simülasyon oluşturarak çeşitli test sonuçları sağlayan sisteme sahip.

Ottonom Mühendislik olarak ihracat alanında yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Ottonom Mühendislik olarak iştiraklerimiz ve markalarımız ile başta otomotiv sektörü için Avrupa’ya çözüm sunarken bugün 4 kıtada ana endüstriler dışında da farklı taleplere yönelik mühendislik çözümleri sunuyoruz. Üretim hatlarından, test kabinlerine, özel çözüm makinalara kadar geniş bir yelpazede mühendislik ihtiyacı duyan firmaların global çözüm ortağı olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Saha İstanbul fuarı yapıldı, yapılan fuarla ilgili gözlemlerinizi ve Ottonom Mühendisliğe olan ilgiyi aktarır mısınız?

Uçtan uca mühendislik çözümü sağlayan bir firma olarak havacılık ve savunma sanayisinde ülkemizin lider firmaları ile çalışıyoruz. Buradan gelen deneyimlerimiz ve kendisini kanıtlayan çözümlerimizi SAHA Expo fuarı aracılığıyla dünyanın birçok noktasından gelen gerek kamu gerek özel sektör temsilcilerine tanıtma imkanına sahip olduk. Havacılık ve savunma sanayi’sinde üretilen her bir ürünün arkasında mutlaka ihtiyaç duyulan bir mühendislik çözümü bulunmakta. Bizler de buzdağının bu görünmeyen yüzünde en verimli çözümleri sunuyoruz.  25’den fazla ülkeden gelen ziyaretçiler sunduğumuz çözümleri gördükten sonra kendi projelerinde bizlerle çalışmak, potansiyel işbirlikleri kurmak için SahaExpo sonrası bizlerle temasa geçmiş durumda.  Potansiyele dönme aşamasında olan bu ilgi yaptığımız işlerimizin doğru noktalara ve sonuçlara dokunduğunu gösteren önemli bir sonuç bizler için

Savunma sanayi alanında Ottonom Mühendislik olarak yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Savunma sanayisinin geliştirdiği ürünlerin ve projelerin arkasında oldukça fazla uzmanlığa ihtiyaç duyulan çözümler mevcut. Bu konu da hepimizin bildiği üzere bizler gibi alanında yetkin özel firmaların çözümlerine oldukça fazla ihtiyaç duyuluyor. Savunma sanayi ve havacılık alanında çok hassas ve özel mühendislik projeleri gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda çevresel test sistem ve simülasyonları, havacılık fikstür ve özel makinaların geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda da çalışmalarımıza devam ediyoruz.OCAK2023