Türkiye 5 yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olacak

Lojistik ve taşımacılık sektöründe 47 yıllık tecrübesiyle hizmet veren Azure Grup, 5 milyon Euro’luk yatırımla dünya çapında bir lojistik organizasyonunu hayata geçirdi. Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, Türkiye’de ihracata büyük katkı sağlayacak organizasyonun yanı sıra dev bir sosyal sorumluluk projesine de imza attıklarını açıkladı: “Yeni kurduğumuz sistem ile üniversite öğrencilerine hem gelir elde etme imkanı hem de yurtdışındaki okullarda eğitim görme fırsatı sunacağız.”

Temelleri 1976 yılında baba Süreyya Gül ün Sürat Uluslararası Taşımacılık A.Ş. firması ile atılan ve çok uzun yıllar taşımacılık ve lojistik sektöründe çalışmalarına devam ettikten sonra depolama ve yurtdışı yatırımları ile Azure Grup Erkan Gül, yeni projelerle yoluna devam ediyor.   

Azure Grup’un çalışmalarını özetlemenizi istesek bize neler aktarmak istersiniz?

Azure Grup olarak bugün lojistik, petrol, enerji ve dış ticaret dahil olmak üzere farklı sektörde Türkiye ve Yurtdışında toplam 20 ofis + akaryakıt dağıtım firması ve  91 petrol istasyonu, 6 serbest depo toplam 57.000 metrekare ve özmal Tır + kamyon araclarımız ve 45’ Swapbody özel ekipmanlarımız ile Orhanlı da 22 bin metrekare Jeneratör ve UPS güç kaynağı üretim tesisimiz bulunmaktadır.  Çin den solar panel ithalatı uğraşmaktayız.

Yurtdışında farklı gayrimenkul ve butik otel yatırımlarımız ile farklı sektörlere hizmet vermekteyiz.

Her yıl yeni yatırımlar yaparak hem çalışan sayımızı hem de iş hacmimizi büyütüyoruz.

2022 yılı sonuna kadar hedefimiz 1 milyar euro ciro. Uzun vadede halka arz olmayı planlıyoruz bunu Londra exchange ya da Borsa İstanbul’da yapabiliriz şu anda altyapı çalışmalarını yapmaktayız.

Çin ile yapılan ticari faaliyetlerin bir kuşak bir yol projeleri ile hızlandığını gözlemlemekteyiz. Bu çerçevede Azure Grup olarak yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

47 yıldır lojistik ve taşımacılık sektöründe hizmet veren Azure Grup, Türkiye’nin coğrafi konumunu e-ticaret alanında fırsata çevirmek amacıyla önemli bir adım attı. Grup, yabancı ortaklarıyla 50 milyon Euro’luk anlaşma imzalayarak dünyanın en büyük lojistik organizasyonlarından birini hayata geçirdi.

Çin’in tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak amacıyla başlattığı “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi kapsamında, Azure Grup tarafından ülkedeki 11 noktada toplama ve operasyon merkezinden sevkiyat yapılan bir altyapı kuruldu. Tren ve TIR taşımacılık modeli ile dünyanın en büyük lojistik organizasyonu olan bu projeyi hayata geçirdik. Başladığımız günden bu yana iyi bir yol aldık. Şu anda Çin’den 50 ülkeye demir yolu ile taşımacılık yapmaktayız. Avrupa’daki yeni yatırımlarımız ile bundan sonra daha çok e-ticaret alanına yoğunlaşacağız

Kurulmakta olan uluslararası alışveriş portalımız ile Türkiye’deki ürünleri Avrupa, Amerika, Kanada ve Orta Doğu pazarında online olarak satışa sunacağız. Türk ürünlerinin ihracatı, nakliyesi, gümrüklemesi ve teslimatının hızlıca çözümlendiği bir portal olacak.

Ülkemizde ve dünyada günden güne büyüyen bir e-ticaret alanı var. Tecrübelerinizden yola çıkarak bu alan ile ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Ülkemizdeki birçok büyük, küçük ve orta ölçekli kobilerimiz ürünlerini e-ticaret üzerinde satmakta zorluk yaşıyorlar. Yurt dışında şirkleri olmadığı için Amazon gibi birçok dünya devi e-ticaret platformlarında ürün girişi veya satışları yapamıyorlar.  Kurmuş olduğumuz e-ticaret ve e-lojistik hizmetleri sayesinde Amerika, İngiltere, Avrupa ve Orta Doğu da yerel depolama, dağıtım ve satış hizmetleri ile tüm kobilerimize ihracatlarını arttırabilmek adına iş ortaklığı yapıyoruz.

Azure grup yine bünyesinde kurmuş olduğu Just-Cargo.com online kargo gönderim merkezi ile yurtiçi ve uluslararası e-ticareti hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına büyük bir yatırımı daha faaliyete geçirdik.  Tek bir tuşla dünyada 220 ülkeye hızlı kargo gönderimi yapabileceğiniz bu uygulama ile kg veya ölçü sınırları limitleri olmadan her türlü ürünü gönderebileceğiniz bir platformdur.

Bana göre Türkiye gelecek 5 yıl da Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olacak. Bunun için ülke olarak hazırlıklarımızı yapmalıyız. Ülke olarak dünyadaki en güçlü ekonomiye sahip olan ilk yedi ülke içerisine girebiliriz bu tamamen bizim elimizde.

Dev bir sosyal sorumluluk projesini de hayata geçiriyorsunuz. Konu ile ilgili detayları paylaşır mısınız?

Türkiye’de istihdamı büyütmek ve özellikle öğrencilerimize iş imkânı sağlamak için son 1 yıldır özel projeler geliştiriyoruz. Proje kapsamında üniversite öğrencileri hem yeni bir kazanç kapısı elde edecek hem de yurtdışında eğitim alma fırsatı bulacak. İlk etapta 500 öğrenciyi, sonrasında her yıl 500 öğrenciyi ailemize katacağız. Uzun zamandır üzerinde çalışmakta olduğumuz sosyal sorumluluk projemizle çok sayıda öğrenci kardeşimize okudukları dönem içerisinde çalışma, gelir elde etme ve iş tecrübesi kazanma fırsatı sunacağız. e-ticaret ve e-lojistiği kapsayacak bu yeni projemiz için ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biriyle anlaştık. Aynı zamanda Almanya, Kanada, İngiltere ve İtalya’daki dört ayrı üniversiteyle de anlaşma sağladık. Öğrencilerimiz, son eğitim dönemlerini yurtdışındaki bu okullardan birinde ücretsiz olarak okuyabilecek, böylece yurtdışı deneyimi kazanmış olacakla.

Nobel ödüllük proje’de öğrencilerin ardından ev hanımı ve emeklilere de fayda sağlamayı planlıyoruz. Öğrencilerin ardından daha büyük kitlelere ulaşarak ev hanımlarına ve emeklilere de ek gelir sağlayacağız. Yeni kurduğumuz sistem tüm bunlara imkan tanıyacak. Aynı zamanda yapacağımız satışlardan elde edeceğimiz gelirin belli bir oranını ülkemizdeki dernek ve vakıflara bağışlayarak onlara da destek olacağız

Son olarak Azure Grup’un hedeflerinden bahsedebilir miyiz?

Azure Grup’un 2022 ciro hedefi 1 milyar Euro. Tüm yatırımlarımızı özellikle gençlerimizin ileride en iyi faydalanacağı şekilde yapılandırıyoruz. Gelecek 3 yıl içerisinde ülkemizin ihracatının çok artacağını ve ticaretin yüzde 70’inin e-ticaret olarak ilerleyeceğini düşünüyoruz. İhracat alanında en büyük sorunlardan biri, kargo ve taşımacılık maliyetleridir. Yurtdışında kurmuş olduğumuz depolama ve dağıtım ağımız ile biz; bugün dünya lideri olan firmalarla aynı hizmeti neredeyse yüzde 30 daha düşük maliyetle vermekteyiz. Bu sayede tüm üreticilerimiz ve ihracatçılarımız ileride daha çok ürün satabilecek ve piyasadaki rekabet gücü artacaktır.KASIM 2021