Türkiye’nin savunma sanayi alanında çok iyi yerlere geldiğine inanıyoruz

Savunma sanayinde yaşanan gelişim yeni firmaların sektöre girişini de hızlandırdı. Bu çerçevede üretim yapmak için yola çıkan Özyurt Silah Sanayi IDEF 2021 fuarına hazırlanıyor. Yeni üretilen
ürünlerini bu fuar aracılığı ile tüm dünyaya tanıtacaklarını belirten Özyurt Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özyurt, yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.
Sizi ve Özyurt Silah Sanayi’yi biraz tanıyabilir miyiz?
Merhaba, hoşgeldiniz. 17 yıldır Savunma Sanayi sektöründeyiz. Emniyete, Silahlı Kuvvetlere ve bir çok ülkeye mühimmat tedariği yapıyoruz. Üretime yeni başladık.
Özyurt Silah Sanayi olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
Özyurt Silah Sanayi A.Ş., askeri ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak ve en uygun çözümler sunmak için dünyanın en büyük ve en iyi üretim zincirine sahip. Halen de devam etmekteyiz. Sektöre ilk girdiğimizde tedarik anlayışıyla başladık. Tedarik konusunda tecrübe birikimi oluşunca artık Türkiye’nin üretim gücüne destek olmak istedik. Amacımız, yerli silah sanayiye yeni teknolojiler ve sistemler kazandırmaktır.
Özyurt Silah olarak şuanda fabrikanızı kurdunuz, burada neler üreteceksiniz?
Özyurt Silah olarak fabrikamızı yeni kurduk. Burada 12 çeşit silahın üretimi olacak. Uluslararası anda ün kazanmış birçok silahı kendi markamızın çatısı altında, yerli olarak üretiyoruz. Bunu tabii ki bütün mühendislik ve lisansları bize ait olacak şekilde yapıyoruz.
Şuanda üretmek istediğimiz 12 çeşit ürünün 10 tanesinin bütün çalışmaları bitmiş durumda ve üretime başlayacağız. Bu 10 silahın arasında, Dünyada ses getirecek keskin nişancı tüfekleri ve makinalı tüfekler de mevcut. Yeni kurulum aşamasındayız ama biryandan da üretim yapmaya başladık. Ürünlerimizidoğru tüketici ile buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.
IDEF 21 fuarı yaklaşıyor orada bu ürünleri görecek miyiz?
Şuanda fuara hazırlanıyoruz, 4 ayrı kalem silahla bulunacağız.
Uluslararası fuarlara katılıyor musunuz?
Uluslararası fuarlara katılıyoruz. Fakat fabrikamızı yeni kurduğumuz için kendi ürünlerimizi ilk defa IDEF fuarında sergileyeceğiz.
IDEF’ten beklentileriniz nelerdir?
Bizim IDEF fuarından beklentilerimiz büyük. Kendi ürünlerimizi iç ve dış piyasada sergilemekten
mutluluk duyacağız. Ürünlerimizin göreceği ilgiden de hiç şüphemiz yok.
Siz ürettiğiniz ürünlerin testlerini nerede yaptırıyorsunuz?
Testlerimizi kendi bünyemizde yapabiliyoruz. Şuanda bir tane 7.62×39, 5.56×45 piyade tüfeği ve 8.6×70,7.62×51 keskin nişancı tüfeği ürettik, bizdeki testlerini geçti ve önümüzdeki süreçte özel kuvvetlere test etmeleri için göndereceğiz. Şu anda mevcut çalıştığımız ordular ürettiğimiz ve üreteceğimiz silahları beklemektedir.
Türkiye’de de aslında savunma sanayi konusunda çok ilerleme var.
Türkiye’de savunma sanayi alanında çok büyük ilerlemeler var. Özellikle askeri gemi ve insansız hava araçları gibi alanlarda çok büyük ilerlemeler var. Bizim yaptığımız çalışmalar onlarla kıyaslanamaz. Onlar kadar büyük teknoloji değildir. Bu açıdan ben Türkiye’nin savunma sanayi alanında çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Türkiye bu seviyeye çok kısa sürede geldi ve
dünyaya biz de silah üretiyoruz.

İDEF öncesi Savunma Sanayi Başkanlığına ileteceğiniz mesaj var mı?
Uluslararası pazar konusunda bizim ürettiğimiz silahları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanmaya başlaması diğer ordulara da referans olacağına eminiz. MAYIS2021