Ulu Motor CEO’su Mahmut Ulubaş: Pazarda Türk ürünü olarak yer alacağız

Geçen yıl Çin’in Jiangsu eyaletinde 1,2 GWh kapasiteye sahip batarya fabrikası açan Skywell, bu hamleyle küresel pazardaki rekabette öne çıktı. Çin’de 22 bin metrekarelik tesiste bir batarya modülü ve iki batarya paketi üretim hattı kuran marka, 2023’te 170 milyon dolarlık batarya üretmeyi hedefliyor. Ülkemizde de üretim hattı kurmak için harekete geçen Skywell, Ulubaşlar Grubu şirketlerinden Ulu Motor ile anlaşmaya vardı. Yapılan çalışmaların detaylarını öğrenmek için bir araya geldiğimiz Ulu Motor CEO’su Mahmut Ulubaş, sorularımızı yanıtladı.

Batarya üretimi için ilk adımlar atıldı. Bu noktada ortak yatırım yapacağınız firma hakkında bilgi alabilir miyiz?

Skywell Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri ve televizyon teknolojisi alanında Türkiye’de ve dünyadaki birçok firmanın tedarikçisidir. Çip üretiminde önemli bir üretici konumundadır. Aktardığımız bu çalışmalarının yanında 2011 yılında elektrikli araç üretimini de eklemek için çalışmalara başlıyorlar.  2017’ye kadar Çin’de ticari elektrikli otobüs, minibüs, kamyon, tır tarzı araçlar üretiyorlar. 2017 ve sonrasında ise binek araç modeli olan ET-5 modelinin üretimine başlıyorlar. Bu arada ticari araç üretimi de devam ediyor ve Çin’in ticari araç üretiminde ilk üç arasında yer alıyorlar.

Skywell ile ilk temasınız nasıl gerçekleşti?

2021 yılı Mart  ayında distribütörlük anlaşmasını imzaladık. Kasım ayında duyurduk, ilk teslimatları da 2022 Mart ayında yaptık. Bu bir yıl içerisinde ürünün pazara doğru konumlandırılması için çalıştık. Mart ayından başlayarak yılsonuna kadar 1150 araç teslim ederek pazarda ilk üç arasına girdik. 2022 yılında sıralama BMW, Mercedes, Skywell olarak gerçekleşmişti. Bu yılda aynı şekilde pazardan ciddi bir pay alarak yolumuza devam ediyoruz. Bu hızlı büyüme performansımız sonrası Skywell bize on altı ülkeyi daha bağladı. İşbirliğimiz bu anlamda daha da gelişti diyebiliriz.

Batarya üretimi ile ilgili çalışmalara nasıl başlandı?

Ülkemizdeki bu konudaki ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Skywell’e bu konuda bir teklifte bulunduk. Bu konudaki tecrübeleri doğrultusunda beraber yapabileceğimiz sonucuna vardık. %50 sermaye koyarak bu işin içerisinde olmayı Skywell kabul etti.

Sadece elektrikli araç bataryası mı üretilecek?

Sadece elektrikli araç bataryası üretmeyeceğiz, aynı zamanda enerji sektörünün ihtiyacı olan endüstriyel batarya da üreteceğiz.

Elektrikli araç bataryası üretimini sadece kendi markanız için mi üreteceksiniz?

Batarya üretimini yapacak olan şirket ayrı bir tüzel kişilik olarak faaliyetlerine devam edecek. Bu doğrulta da sadece kendi markamızın değil talep doğrultusunda farklı markaların taleplerine de cevap vereceğiz. Üreteceğimiz elektrikli araç bataryaları, şarj süresi olarak %30’dan %80’e altı buçuk dakikada ulaşabilecek. Bu kadar hızlı şarj olan bataryayı dünyada ilk defa Skywell yaptı ve Çin’de pazara sundu. Bizde de önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde üretime başlayarak müşterilerimize bu ürünü sağlamayı planlıyoruz.

Türkiye’de endüstriyel alanda ne kadarlık bir pazar var?

Bu yıl itibari ile 16 GW depolama lisansı dağıtıldı. Bunun sadece 2 GW’ı Türkiye’de üretiliyor. Bunun kalan kısmı doğal olarak yurtdışından tedarik edilecektir. Biz bu noktada sektöre 2 GW’lık bir üretim yaparak pazara giriş yapmak istiyoruz. Bu anlamda Türkiye’de yapılacak yeni yatırımların da önünün açık olduğunu düşünüyorum.

Sizde yurt dışından getirerek yolunuza devam edebilirdiniz neden Türkiye’de üretim yapma yolunu seçtiniz?

Haklısınız yurtdışından getirip pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilirdik. Burada üretim yaparak Avrupa pazarının ihtiyaçlarına da cevap vermek istiyoruz. Çin’de belli bir kalite seviyesinin altında üretim olabiliyor. Regülasyon tarafında sıkıntılar olabiliyor. Bunun yanında Avrupa’ya yakınlığımız gibi hususların önüne geçmek için bu yolu tercih ettik.

Üretim sonrası bir Türk ürünü olarak pazarda yer alabilecek misiniz?

Burada ortak girişim olarak üretimi yapacağız. Bu da pazarda Türk ürünü olarak yer almamızı sağlayacak. Bunun da bize pozitif katkıları olacaktır. Hedef pazar olarak Avrupa ülkeleri diyebiliriz. Ortadoğu pazarı da görüş alanımız içerisinde.

Avrupa pazarında ki avantajlarınız neler?

Her şeyden önce gümrük birliğine sahip bir ülke olduğumuz için vergi avantajlarımız var. Çin’den gelen ürünlere AB ek gümrük vergileri uygularken, burada üretilecek ürünlerin vergi avantajları olacaktır.

Skywell’in Türkiye’yi tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri bu olabilir mi?

Evet bu Türkiye’yi tercih etmelerinin en büyük nedenidir.

İlk etapta ne kadarlık bir yatırım planlanıyor?

İlk fazda otuz milyon dolarlık bir yatırım planlanıyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde de 100-120 milyon dolara kadar çıkacak.

Bu süre erkene çekilebilir mi?

Pazarın gelişimine göre erkene çekilebilir ancak ürün kalite süreçlerinin tamamlanması bizim için öncelik olacak. Bu süreçte yerlileştirme oranlarının artırılması da bizim önceliklerimiz arasında yer alacak.

Çinli firmaların teknoloji transferi konusunda biraz ketum davrandıkları ifade edilir. Bu ifadeye katılır mısınız?

Para kazanacaklarına gözü kesiyor ve karşısındakine de güveniyorlarsa teknoloji transferinde bir sorun olmaz. Çinlilerde güven çok önemlidir. Bizim yaptığımız işte bu yönde bir sıkıntı yok. Başarılı bir şekilde birlikteliğimiz devam ediyor.

Bu alanda yatırım yapmak isteyen yabancı firmaların olduğunu duyuyoruz. Bu konuda pazarın gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmaların yatırım yapma istekleri olduğunu görüyoruz ancak bizim gibi aksiyon almış bir firmadan bahsedemeyiz. Güney Koreli firmaların ilgili olduğunu gözlemliyoruz. Bunun dışında birkaç tane yerli firmanın yatırım yaptığını görüyoruz.

Skywel’in ayrıca araç üretimi konusunda yatırım yapma isteği var mı?

Evet, bu konuda ciddi bir çalışma içerisindeler.

Ulu Motor bu yatırıma dahil olur mu?

Bu konuda bir netlik yok. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuda da Yatırım Ofisi ve bakanlıklarla görüşmelerde Skywell’e yardımcı oluyoruz. Bu süreçte yaklaşık sekiz aydır devam ediyor. Orada da bayağı yol aldılar.  Değerli bir yatırımın ülkemize gelebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Yatırımınız ile ilgili teşvik alabildiniz mi?

Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor ancak henüz netleşmiş bir durum yok. Yer tahsisi ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Yer konusunda bir iki öneri var, Skywell tarafı konuyu değerlendiriyor. Yakın geçmişte Skywell CEO’su buradaydı yerleri gösterdik fizibilite çalışmaları devam ediyor. Finansman konusu çok sıkıntılı, Türkiye’de finansmana ulaşmak çok zor, ulaştığınız zamanda çok pahalı. Bu konu ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Üretim bandı için makinelerimiz hazır, 2024 ilk çeyreğinde üretime kiralık bir yerde başlarız. Sonrasında yer belirlenince bir yıl içerisinde inşaatı tamamlar kendi yerimize geçeriz. Süreç içerisinde önemli bir konuda insan kaynağının eğitimi, bu konuda Skywell mühendislerini görevlendirecek altı ay eğitim süreci sonrasında yerlileşme süreci başlayacak. Ayrıca Ar-Ge merkezi kurmak için çalışmalara başladık. Bilişim Vadisi ile görüşmelerimiz devam ediyor.KASIM2023