Ürettiğimiz scooter’ın arkasında Figes gibi yerli ve güçlü bir ekip duruyor

Figes Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Öğüt:

Scooterlar hayatımıza gireli kısa bir süre olmasına rağmen, beklenenden daha fazla ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Bu çerçevede bu alanda dışa bağımlı olmamız oldukça üzücü. 

Yüksek kaliteye odaklanan mikromobilite araçların eksikliği fark eden firmalarımızdan biri olan Figes, yaptığı çalışmaların sonuna geldi. Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi almak için sorularımızı yönelttiğimiz Figes Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Öğüt, gelinen nokta ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Figes olarak yüksek kaliteli mikromobilite araç ile ilgili oLo Mobility şirketi kurdunuz, hayırlı olsun. Buradaki hedeflerinizi aktarır mısınız?

oLo markasını elektrikli araçlar üreterek, şehirlere ve sakinlerine daha temiz ulaşım alternatifleri sunmak için kurduk. Özellikle scooter pazarına hakim Hop ile ortak geliştirdik. hareket ettik. İlk aşamada elektrikli scooter üretimi yapacağız. Çünkü scooter üretim maliyeti diğer araçlara göre daha düşük ve ortaklarımızın, scooter operatörlüğü konusunda tecrübesi yüksek. Aynı zamanda tüm elektrikli araçlardaki sistem, akıllı pil yönetimi,  motor sürücüsü ve bataryadır. Scooter, elektrikli bisiklet, araba ve motosiklette olsa hepsindeki üretim yöntemi ve sistemi aynıdır. İlk etapta scooter üretimini tercih ederken daha az bir maliyetle tecrübe edinmek istedik. Figes bir mühendislik firması, ortaklarımızın saha tecrübesiyle, gelişmiş mühendislik hizmetlerimiz birleştiğinde oLo Mobilty markasının ortaya çıkması kaçınılmaz oldu. Herkes güçlerini birleştirmiş oldu. Bundan sonraki süreçte fuarlara katılarak ürünümüzü herkese göstermiş olacağız.  Hedefimiz sadece scooter üretmek değil, küçük mikro araçlarının hepsini üretmek istiyoruz.

Scooter üretiminde Çin’den gelen ürünlerle rekabet edebilir miyiz?

Şu anki çalışmalarda fiyat olarak onlarla rekabet edecek bir seviyede olmadığımızı gördük. Fakat navlun ve gümrüklü fiyatıyla bizim üreteceğimiz scooter fiyatının eşit olmasını istiyoruz. Böyle olursa operatörler ve firmalar yerli ürünleri tercih edebilir. Buradaki maliyet, üretim adetinden kaynaklanıyor.  Çin’de bir scooter 600 Dolara üretiliyor, navlun ve ithal gümrük vergileriyle bu ürün Türkiye’de 1200 Dolara satılıyor. Biz de yerli üretici olarak 1000 Dolar seviyesinde üretmeyi hedefliyoruz. 

Teknolojik olarak diğer ürünlerle karşılaştırdığımızda farklı hangi özellikler ön plana çıkacak?

Öncelikle ürettiğimiz scooterlar, kaldırımları kişinin önüne çıkan yayayı veya üzerindeki yükü algılayacak.

Bu konudaki çalışmalar da devam ediyor. Telefon tutacağı gelecek. Bu alanda dünyadaki en üst standartlar Almanya’da bulunuyor biz de o standartları karşılamış olacağız. Aspilsan ve Eti Bor ürünlerini kullanacağız. Üretimde yerli ürünler kullanacağız ve yerli bir markaya sahip olacağız. İhracat odaklı Balkanlar ve Orta Avrupa başta olmak üzere yakın coğrafyalara hitap edeceğiz. Tasarımı Figes mühendislerini yapı. Prototip üreterek denemeler yapıyoruz. Yakın bir zamanda Bursa’da da prototiplerimizi sergileyeceğiz. Türkiye’nin bisiklet üretiminde kaçırdığı treni burada yakalamak istiyoruz. 

Elektrikli bisiklet üretimine başlayacak mısınız?

Elektrikli bisiklet konusuna şu anda giriş yapmadık. Bisiklet yolları konusunda Türkiye’nin altyasının gelişmeye ihtiyacı var. Bisiklet yolları olmadığı için bisiklet pazarındaki gelişim istenilen seviyede olmuyor. Fakat scooter sektöre girince belediyeler şehir altyapılarını nasıl iyileştirebileceklerini ve nasıl daha insan odaklı hale getirebileceklerini düşünmeye başladılar.  Artık scooter için çözüm yolları arıyorlar. Park yerleri yapılmaya başladı. Öncelik bisiklet yolları ve park alanları olması gerekirken, scooter park alanlarından işe başladılar. 

Türkiye’de yerli üretim olduğu zaman istenilen kaliteye tam ulaşamadığımız sürekli gündeme geliyor. Scooter üretiminde istenilen kaliteye ulaşabilecek miyiz?

Üretim vizyonumuz yerlilik, çevreye duyarlılık ve yüksek teknolojidir. Yüksek teknolojiyi kullanırken daha verimli, daha dayanıklı ve daha sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Dışa bağımlılığı minimum seviyede tutuyoruz. Üretimde kullanılacak malzemelerde de karbon salınımın en az seviyede olmasına dikkat ediyoruz. Piyasada bulunan ürünleri incelediğinizde teknoloji tarafının dayanıksız olduğunu göreceksiniz. Bu ürünlerdeki teknoloji yüklemeleri bir yıl bile dayanmadı. Biz ise son teknolojiyi kullanıyoruz ve yarın teknoloji değiştiğinde de o teknolojiyi cihaza uygulayacak bir sistem kuruyoruz. Yine ortalama bir scooter aracının 5 yıl dayandığını görmekteyiz. Figes olarak Milgem olmak üzere savunma sanayiine de projeler üretmiş bir firmayız. Dolayısıyla, mekanik donanım ve tasarımda çok ciddi bir bilgi ve tecrübeye sahibiz. Bu deneyimi yoğun bir şekilde kullanarak daha verimli ve hatasız algoritmala üretmeye çalışıyoruz. Bunun dışında güvenliğe çok önem veriyoruz. Kazayı engellemek için kalkışları yumuşak tutuyoruz. Her duruma karşı nasıl bir önlem alacağımızı düşünerek hareket ediyoruz. 

Türkiye’de scooter pazarının büyüklüğünü nedir?

Türkiye’de şu anda 50 bin civarında scooter bulunuyor. Çevre ülkeleri de düşündüğünüzde 500 binin üzerinde scooter sokaklarda geziyor. Bu araçların bir çoğu ise eski, yorgun ve verimsiz araçlardır. Şu anda sokaklarda gördüğümüz ilk scooterlar artık verimsiz çalışıyor. Scooter aracını ilk alan tüketiciler bir yıl kullandıktan sonra araçları kullanmak istemedi ve ürünlerini yeniledi. Bizim üreteceğimiz üründe ise 3-5 yıl rahatlıkla kullanabileceksiniz. Bu açıdan fiyat olarak aslında daha uygunuz. 

oLo markasının satış sonrası hizmetlerini verebilecek misiniz?

Şu anda bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Ürettiğimiz aracın ömrünü 5 yıl olarak düşünmeyin. Gerekli bakımları yaparsanız daha uzun bir süre kullanabileceksiniz. Bataryasında bir sorun olduğunda bakımları yaparsanız daha uzun süre kullanabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta Çinli bir üreticiden ürün alıp sorun yaşadığınızda bir muhatap olmamasıdır. Ürettiğimiz ürünün arkasında  Figes gibi yerli ve güçlü bir ekip duruyor. Bu güveni herkese vermek istiyoruz. Sattığımız tüm ürünlerin arkasında duracağız. MART2023