15 Temmuz sonrasında ülkemize 1 milyar TL’lik yatırım yaptık

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkemizde yaşanan sorunları yurt dışına doğru aktarmak için iş dünyası ve kamu çalışmalar yaparken, Metal Yapı Konut da Uluslararası Diplomatlar ve Ekonomi Zirvesini İstanbul’a taşıyarak üstüne düşen görevi yerine getirmeyi başardı. Yapılan zirve ile 15 Temmuz sonrasını değerlendirdiğimiz görüşmemizde Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali, sorularımızı yanıtladı.

Metal Yapı Konut sponsorluğunda uluslararası diplomatlar zirvesi yapıldı. Yapılan zirveyle ilgili görüşlerinizi aktarır mısınız?

Bu zirveye Metal Yapı Konut olarak ilk defa katıldık. Daha öncesinde bu zirve KKTC’de yapılıyordu ancak biz özellikle bu yıl İstanbul’a aldırmak istedik. Çünkü böyle bir zirveye birçok yabancı ülkeden diplomatlar katılıyor ve biz de Metal Yap Konut olarak Türkiye’deki durumu ve en önemlisi darbe ile ilgili mesaj vermek istedik. Bu zirveyi ekonomik kaynak oluşturacakmış gibi görmedik. Bu sene Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimini yurt dışı temsilcilerine aktarmak istedik. Bu açıdan zirvenin çok iyi geçtiğini gördük. Zirvede Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Dr. Günther Meinel’in konuşmaları çok değerliydi, söylediği çok önemli mesajlar oldu. Yaşanılan olayları yurt dışına iyi anlatamadığımızı söyledi. Zirvede darbe kalkışmasıyla ilgili oluşturulan bir kitap sunduk. Bu kitabın çok iyi olduğunu belirtti ve bu kitapla yurt dışına da anlatacağız, dediler. İş dünyasından katılım maalesef azdı. Umarım seneye daha fazla katılımcıyla çok daha verimli geçecektir. Yine de genel olarak zirveden memnun kaldık. Biz kendi açımızdan mesajımızı vermiş olduk ve bu nedenle mutluyuz.

Bir yatırımcı olarak 15 Temmuz kalkışmasıyla ilgili yaşanan süreci aktarır mısınız?

Bizde böyle bir darbe girişimini beklemiyorduk. Bu çağda ve istikrarlı bir ekonomide darbe beklentimiz hiçbir şekilde aklımıza bile gelmezdi. Bizim için de şok oldu. Yine de Allah’a şükür çok iyi atlattık. Darbe girişimi başarmaları halinde tüm ülkeyi daha büyük sıkıntı oluştururdu. Hem bireysel vatandaşların hem de işverenler çok büyük sorunlar yaşardı.

Bu süreçte halkımız da çok soğukkanlı davrandı. Olayı farklı yerlere çekmeyerek nokta koymayı başardı.

Tabi ki, bu süreçte iç savaşta çıkabildi. Bana göre sağcısı, solcusu, Alevi’si Sünni’si, Türkiye’de yaşayan herkes bu olaya tepki gösterdi ve bu işin karşısına çıktı. Dolayısıyla herkesin katkılarıyla bu işi püskürttü. Bir insan tanka çıktı, biri sokağa çıktı, bir şekilde bu girişim püskürtüldü. Ben bir daha böyle bir girişimin olacağını düşünmüyorum.

15 Temmuz sonrasında Cumhurbaşkanı ve Başbakan iş dünyası ile bir araya gelerek yatırımlara devam etmelerini istediler. Sizde bu süreçte hem yeni projeler çıkardınız hem de Doğa Okulları’nı satın aldınız.

Biz 15 Temmuz sonrasında 1 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bunlardan bir tanesi Doğa Okulları oldu. Bunun yanında arsalar aldık ve inşaatlara başlıyoruz. Metal Yapı Konut olarak biz ülkemize, ülkemizin dinamiklerine güveniyoruz. Bizim gidecek başka bir ülkemiz yoktur. Burada daha da büyüyeceğiz. Yatırım yapmaktan da hiçbir şekilde korkmuyoruz. Tabi ki bir takım duraksamalar oldu, döviz açısından etkilenmeler var. Ama yine de bunları aşacağımızı düşünüyoruz. Çünkü 20 yıl önce bir gecede %1400 artışları gördü bu ülke. Dolayısıyla istikrarın devam etmesi gerekiyor. Ticari istikrar için de siyasi istikrar şarttır. Şu parti veya başka bir parti önemli değildir. Önemli olan siyasi istikrarın sağlanmasıdır. Bizim ticaret yapacak zeminin hazırlanması için oluşacak siyasi istikrarın oluşudur. Bizde bu ülkeden ekmek yiyoruz ve Metal Yapı Konut olarak kazandığımız bütçeyi de yine bu ülkede harcıyoruz.

İstanbul açısından bakacak olursak, gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri aktarır mısınız?

İstanbul gayrimenkul sektörü açısından hiçbir duraksama yaşamıyor. Yeni arzlara baktığınızda geçen yıla oranla %27 oranında arzların arttığını görüyoruz. Şu anda bir durgunluk var. Fakat bu durgunlukta genel itibariyle lüks segmentte görülüyor. Metrekaresi 8-10 bin TL olan konutlarda durgunluk yaşanırken metrekaresi 3-6 bin TL olan konutlarda durgunluk bulunmuyor. Burada en önemli unsur terör. 2016 yılında birçok sorunlar yaşadık fakat terör sorunu birçok sektörü etkiliyor. Terörün olduğu bir ülkede turizm ve gayrimenkul sektörü etkilenir. Buna rağmen 2016 yılı gayrimenkul sektörü açısından gayet iyi geçti. Sektör toparlanmayacak boyutta değil fakat sektörün gelişimi için bazı tezler var. Bunlardan biri banka faiz oranları. Faiz oranları yılın ortasından sonra %1’in altına indi. Oysa yılın ortasında bu rakamlar konuşulsaydı sonuçlarda çok farklı olurdu. Faizler %1’in altına indi, bu sefer de terör olayları sürekli oldu. Fakat 2017 yılının sektör açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bankaların kararlarıyla birlikte gayrimenkul sektörünün yeniden hareketleneceğini düşünüyorum.

İstanbul’da arzın çok olduğu bölgelerde gayrimenkul sektöründe yavaşlama görülüyoruz. Bahçeşehir, Beylikdüzü gibi bölgelerde yavaşlamalar var. Şehre yakın ve lokasyonu iyi seçilmiş bölgelerde hiçbir sorun bulunmuyor.

Yabancı taleplerinde bir düşüş yaşanıyor mu?

Yabancıların talepleri 2015 yılında düşük göstermeye başlamıştı. 2013-2015 arasında yabancıların talepleri artmıştı. Özellikle Araplar, Arap Baharından sonra Türkiye’ye ilgi göstermeye başlamıştı. Yabancı yatırımcılar bizim öncelikli hedeflerimiz arasında değildir.

Metal Yapı Konut olarak sizin Küçükçekmece’de Blue Lake İstanbul projeniz var. Yer olarak çok iyi bir bölgede olmasına rağmen oranın kentsel dönüşümle ilgili sorunları ve deprem sorunları gündeme geliyor. Bu sorunlar sizi etkiliyor mu?

Öncelikle şunu belirteyim, projenin depremle ilgili hiçbir riski bulunmamaktadır. Deprem riskini azaltmak için bu dönüşümlerini yapıyoruz zaten. Bölgede bu açıdan bir ilki gerçekleştirdik. Küçükçekmece Gölü’nün karşısında yaptığımız projemizle birlikte bölgenin en az %40 değer kazanmasını sağladık. Projemizin bulunduğu bölge nüfus açısından çok yoğun ve İstanbul’un en eski bölgelerinden biridir. Dolayısıyla burada bir kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Bizde sosyal sorumluluk olarak katkı sağlıyoruz. Bizim projemiz diğer projelere örnek oldu. Bölgede bu proje ile hareketlendirdi. 

Levent’te Yeşil İnşaat ile birlikte yürüttüğünüz İstanbul Tower 205 diye bir projeniz bulunuyor. Öncesinde proje inşaatı biraz yavaş gitti, fakat son zamanlarda hızlandığını görmekteyiz.

Levent’teki projemizin ismi, İstanbul Tower 205. Dolayısıyla isminde İstanbul geçiyor ve biz bunun sorumluluğunu taşıyoruz. Projemiz o bölgenin en iyi projesi ve en büyük ofis alanı olacak. Projemiz aslında yavaş gitmedi. Biz projenin başlangıcında bazı değişiklikler yaptık ve verimliliğini arttırdık. Şu anda o projemizde her şey çok iyi gidiyor. Engin Yeşil Bey %25 ortağımızdır. %75 ortaklığımız bulunuyor, bu nedenle bütün kontroller bizde bulunuyor. 2018 yılının sonuna doğru projemizi teslim edeceğiz.

Doğa Okullarını satın aldınız. Fakat Doğa Okulları’nı satın aldıktan sonra bir tepki oluştu. Sanki Doğa Okulları’nda bir dönüşüm olacakmış gibi algılandı. Sonrasından da Kadir Topbaş’ın damadıyla ilgili ilişki haberleri yer aldı.

Doğa Okulları, Milli Eğitim’den sonra en büyük okuldur. Yaklaşık 65 bin öğrencisi var. Şu anda 90 bin öğrenci potansiyeli bulunuyor. 11 bin çalışanı bulunuyor. Böyle bir okulun Feto ile veya başka bir terör örgütü ile anılması mümkün değildir. Metal Yapı Konut, herkesin bildiği, şeffaf yapısıyla tanınan örnek olan bir firmadır. Metal Yapı Konut’un nereden geldiği, hangi işleri yaptığı bilinir. Bu ülkenin en cesaretli ve en iyi yatırımlarını yapıyoruz. Bizi bir terör örgütü ile aynı yerde olmamız söz konusu değildir. Biz ülkemiz için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Doğa Okulları’nın herhangi bir siyasi bağlantısı yoktur. Okulu fondan satın aldık ve satın alırken de hükümetin tüm mercileri çok memnun oldu ve bizlere teşekkür etti. Çıkan söylentiler ise tamamen asılsızdır.

Kadir Topbaş’ın damadı ile ilgili olarak da şunu söylemek istiyorum. Yıllar önce biz birlikte Koru Florya projesini yaptık. 2010 yılında onların Feto ile bağlantılarını bilmiyorduk.  Devletten alınan bir projeydi. Her şey şeffaf bir şekilde yapıldı. Yapılan iş bitti, konutlar teslim edildi. Bizim onlarla uzaktan yakından bir alakamız yoktur.