2024 Türkiye Macaristan Kültür Yılı

1923 yılında imzalanan Türk-Macar Dostluk Anlaşması’nın 100. yılı olması nedeniyle 2024 Türkiye Macaristan Kültür Yılı ilan edildi. Bu vesile ile iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirmek ve ilişkilerin gelecekteki yönelimini aktarmak için sorularımızı yönelttiğimiz Macaristan Ankara Büyükelçisi Victor Matis, etkinliklerin dostlukların daha da güçlenmesini sağlayacağını belirtti.    

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan ziyaretiyle ilgili izlenimlerinizi aktarır mısınız?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diplomatik ilişkilerimizin de tesis edildiği Türkiye-Macaristan Dostluk Antlaşması’nın 100’üncü yıl dönümünü temsil eden 18 Aralık 2023 tarihinde Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Altıncı Toplantısı’na katılmak üzere Budapeşte’yi ziyaret etti. Ziyareti kapsamında Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novák ve Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın bu vesileyle 2010 yılından bu yana 21. resmi görüşmesi gerçekleşti ki, bu rakam iki ülke arasındaki güçlü siyasi iradenin de net göstergesidir. Ziyaret çerçevesinde toplam 16 anlaşma imzalandı. İmzalanan belgelerin muhtemelen en önemlisi, stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine taşıyan ortak siyasi bildiridir. 18 Aralık 2023 tarihinde, Konsey Toplantısı’nın yanı sıra görkemli bir konser ile Macar-Türk Kültür Yılının açılışı da gerçekleşti.

2024 yılı Türkiye Macaristan Kültür Yılı ve 2025 yılı da Macaristan Türkiye Bilim ve İnovasyon yılı ilan edildi. Yapılacak bu çalışmaların iki ülke ilişkilerine yansımasını aktarır mısınız?

Macaristan ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümünde, Türkiye ve Macaristan ortak kültür yılını başlattı. Kültür Yılı, birbirimizin kültürünü daha derinden tanımaya, dostluğumuzun daha da güçlendirilmesine fırsat sunmaktadır. Macaristan, 100. yılın nişanesi olarak Türkiye’de yüz kültürel program düzenleyecektir, bu sırada Macaristan’da da Türk kültürünün hazineleri kendilerini tanıtacaktır. 2025’teki bilim ve innovasyon yılı çerçevesinde özellikle de yapay zeka, sanal güvenlik, uzay araştırması ve big data alanında her iki ülkede sayısız etkinlikler düzenleyeceğiz.

İki ülke ticari hedefleriyle ilgili bilgi verir misiniz?

İkili ilişkilerimiz 10 seneden beri stratejik, hatta geçen yıldan beri geliştirilmiş stratejik ortaklık haline gelip büyük bir ivme kazandı. 2013’ten itibaren ticari hacmimiz hızlı bir şekilde büyüyerek 4 milyar ABD dolarını aştı. Ancak bu noktada durmak istemiyoruz, asıl hedefimiz 6 milyar dolara ulaşmaktadır.

Türk yatırımcıların Macaristan’da yaptığı yatırımlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Macaristan’da Türk şirketlerinin sayısı artış gösteriyor ve bugünlerde yaklaşık 500 Türk şirketi ülkemizde faaliyet gösteriyor. Yatırımcılardan bahsetmemiz gerekirse, Şişecam’ın Macaristan’a yerleşmesi bizim için büyük bir başarı oldu. Söz konusu, yaklaşık 330 milyon dolarlık yatırım toplam 1000 kişi için iş sağlayacaktır. Eminim ki, Macaristan’daki teşvik sistemi Türkiye’den gelen firmaların ilgisini de çekti ve böylece şimdiki 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım rakamımıza Türk şirketleri de daha fazla katkıda bulunacak.

İki ülke yatırımcılarının üçüncü ülkelerde yapacakları işbirlikleri ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Türkiye ile Macaristan arasında 2023 senesinde geliştirilmiş stratejik ortaklığa yükseltilen işbirliğimiz çerçevesinde hem Afrika, hem de Orta Asya ülkelerine yönelik ortak projeler mevcuttur. Bu doğrultuda inanıyoruz ki, Türk ve Macar şirketler özellikle su arıtma, gıda, hayvancılık ve otomotiv gibi sektörlerde ciddi başarılara imza atabilecekler. Bunu gerçekleştirmek için her iki hükümet gerekli tüm destekleri sağlamaya hazır.

Macar yatırımcıların Türkiye’ye ilgisiyle ilgili görüşlerinizi aktarır mısınız?

Macaristan’dan Türkiye’ye gelen sermaye ve yatırımlar konusunda şunu söyleyebiliriz. Uluslararası piyasalarda da başarılı, küvez üreten köklü bir firmamız 2023 senesinde Ankara’ya yakın bir bölgede fabrika açtı. Bunun gibi örneklerle iki ülke arasındaki ekonomik bağlantıları hızlı bir şekilde güçlendirebiliriz diye düşünüyorum.MART2024