İMES OSB 2023 YILINDA 1.5 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA ULAŞTI!

Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 66 sicil numarası ile 2001 yılında Dilovası, Çerkeşli bölgesinde 377 hektar alan üzerine kurulmuştur. Kurulduğu ilk günden bu yana kurumsallaşma, endüstri 4.0 uyum süreci ve dijitalleşme konularında önemli adımlar atan İMES OSB, güncel veriler baz alındığında 82’si küçük sanayi sitesindeki işletmeler olmakla birlikte toplamda 343 işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Modern altyapısı, ulaşım olanakları ve doğru organizasyon yapısına sahip bölgemizde Yatırım sürecindeki sanayiciler için çekim merkezi haline gelen İMES OSB, 2023 Aralık ayı verileri doğrultusunda %97’lik bir bölge doluluk oranına ulaşmıştır.

İMES OSB yüksek katma değerli ürün üretme ve ihracat odaklı projeler oluşturmaya devam etmektedir. Bu gayretlerin sonucunda 2023 yılında 1.5 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmine sahip olmuştur. Yapmış olduğumuz incelemeler ve gözlemler sonucunda enerji verilerine bakıldığında pandemi yaşanmasına rağmen üretimin durmadığını aksine devam ettiğini görmekteyiz.

Bölgemizdeki tüm firmaların üretim, bakım, hizmet ve birçok alanda istihdam ihtiyacı oluşmasıyla birlikte bölge müdürlüğümüz tarafından İMES Kariyer İnsan Kaynağı portalı hayata geçirildi. 2023 yılı içerisinde yapılan çalışmalar doğrultusunda firmalarımıza yapılan yönlendirmeler 3.461 kişi, istihdam edilen aday sayısı 398 kişi, İMES Kariyer CV havuzunda oluşan aday sayısı 2.315 kişi, firmalarımız tarafından açılan ilan sayısı 1.154 ve İŞKUR Hizmet Noktası portalı üzerinden açılan ilan sayısı ise 252‘dir. Firmalarımız talepleri doğrultusunda istedikleri pozisyonlarda rahatlıkla istihdam edebileceği elemana hızlıca ulaşabiliyor. Bölgemizin çekim merkezi olması yalnızca yatırımcıları ve sanayicileri değil istihdam edilmek isteyen birçok vatandaşımızın da tercih sebebi oluyor. Bu etkenler doğrultusunda 2023 yılındaki faaliyet raporu verileri doğrultusunda istihdam 17.090 kişi olarak gerçekleşmektedir.

Bölgemiz bir makine ihtisas olma özelliği taşımasıyla birlikte makine, makine yan sanayi, otomotiv yan sanayi gibi sektörleri imalat rakamlarında amiral sektörler olmaktadır. Demir-çelik, plastik enjeksiyon, ısıl işlem, cam sanayi vb. sektörlerde faaliyet gösteren firmaları buluşturan, kendi özelinde bir makina ekosistemi haline gelmiştir. Son yıllarda ise otomotiv yan sanayi ve savunma sanayi üretimlerinde artış yaşanmıştır. Milli çalışmalar ve üretim seferberliği kapsamında savunma sanayi alanında 35 firmamız doğrudan üretim yaparak sektörel bir hacim oluşturmaktadır.

İMES OSB olarak başarıyla geride bıraktığımız 2023 yılını tamamlarken 2024 yılında da kurumsallaşma, dijital dönüşüm ve firmalarımızın ihracat potansiyellerini arttırmayı hedefleyen projeler ve deneyimli ekibimizle, sanayicilerimize destek olmaya devam edeceğiz.

İMES OSB Mükemmeliyet Merkezimiz üretimin geleceği hedefiyle 2023 yılında 144 seminer, 36 kurs, 180 eğitim ve 352 farklı firmanın katıldığı eğitim programlarını hayata geçirdi. 5 farklı meslekte 20 kurs ile 497 kişiye Dilovası Kaymakamlığı, Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile MEB onaylı sertifikalı olmak üzere 3.548 kursiyer sertifikalandırıldı.

Endüstri kültürünün, üretim trendlerinin, pazar potansiyellerinin, çok fazla değişim gösterdiği çağımızda İMES OSB olarak gerekli AR-GE çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geliştirdiğimiz projelerle bölgede üreten firmalarımıza destek olmaya ve Türkiye için Dünya’ya üretmeye devam ediyoruz.MART2024