İNEGÖL BELEDİYESİ’NDEN YATIRIM REKORU

İnegöl Belediyesi, 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde Mali Durum ve Beklentiler Raporunu açıklayan nüfusu 250 bin ve üzeri İl, İlçe ve Büyükşehir Belediyeleri arasında toplam giderinin yüzde 57,28’ini yatırıma dönüştürerek bu alanda Türkiye 1’incisi oldu.

Yerel yönetimlerde mevcut bütçelerin yatırıma dönüşmesi şehirlerin gelişim hızına doğrudan etki ederken, bu alanda 2021 yılını en iyi değerlendiren Belediye İnegöl Belediyesi oldu. Başkan Alper Taban yönetiminde köklü bir değişim ve dönüşüm atağı başlatan İnegöl Belediyesi, akıllı belediyecilik uygulamalarıyla önemli kârlar elde etmeyi başardı. Bu maddi kazanımlar doğrudan yatırıma yönlendirilerek vatandaşın hizmetine sunuldu. İnegöl Belediyesi, 2021 yılı ilk yarısında hayata geçirdiği bu yatırımlarla toplam giderleri içerisinde yatırım oranı olarak rekor seviyede bir sonuca ulaşarak Türkiye’de 1’inci oldu.

HARCAMALARIN YÜZDE 57’Sİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜ

Nüfusu 250 bin ve üzeri İl, İlçe ve Büyükşehir Belediyeleri’nin 2021 yılı Ocak-Haziran ayları arası Mali Durum ve Beklentiler Raporunu açıklayan belediyeler arasında, 6 aylık dönemde gerçekleşen toplam giderleri içerisindeki sermaye (yatırım) harcama oranı yüzde 57,28 olarak en yüksek gerçekleşen belediye İnegöl Belediyesi oldu. Bu alanda 2’nci sırada Gaziantep Şehitkamil Belediyesi yüzde 42,49 ile yer alırken, İnegöl Belediyesi ile en yakın kurum arasında dahi yüzde 15 oranında fark oluştu.

“BU BİR ŞEHRİN TOPYEKUN BAŞARISIDIR”

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, halka hizmet için geldikleri makamlarda en doğru kararları alıp en doğru adımları atarak şehirlerin gelişimine katkı sunmanın görevleri olduğunu söyledi. İnegöl’ün ekonomisiyle, tarımıyla, turizm değerleriyle ve müteşebbis insanıyla en iyi hizmeti hak ettiğine vurgu yapan Başkan Taban, “Bizler de şehrimize ve aziz milletimize layık bir yönetim ortaya koymak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Şehrimizin geleceğini planlama adına özellikle son dönemde Akıllı Belediyecilik kavramı üzerine yoğunlaştık. Bu olgu, bizlere pek çok alanda kolaylıklar sağladığı gibi maddi anlamda da kârlı değişimleri beraberinde getirdi. Bizler de vatandaşlarımızın vergilerinden oluşan bu gelirleri yeniden halkımızın hizmetinde kullanmak adına doğru planlamalarla bugün gurur duyduğumuz bu neticeye eriştik. Çalışanlarımızın özverili tutumu, meclis üyelerimizin destekleri, daire müdürlerimizin üretkenliği, vatandaşlarımızın katılımcı yönetime sunduğu katkılar ile bugün Türkiye’nin bütçesini en fazla yatırıma dönüştüren belediyesi olmayı başardık. Bu bir şehrin topyekun başarısıdır” dedi. MART2022