2024 Türkiye Macaristan Kültür Yılı…

Küresel ticaretin 2023 yılında düşük seviyede büyümesi tüm ülke ekonomilerini olumsuz etkilerken, merkez bankalarının faiz düşüşü sinyalleri 2024 yılıyla ilgili ekonomiye umut vermeye başladı.

FED’in son toplantısında politika faizini sabit tutması ve önümüzdeki yılla ilgili faiz indirimi öngördüğünü belirtmesi küresel piyasalarda olumlu havayla karşılandı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin son ekonomik görünüm raporunda, “Daha sıkı finansal koşullar, zayıf ticaret büyümesi, düşük iş ve tüketici güveni küresel ekonomilere zarar vermektedir.  Ekonominin yüksek faiz oranlarından yakından etkilendiği ve yüksek enerji maliyetleri gelirleri düşürmektedir” denildi. OECD baş ekonomisti Clare Lombardelli, “OECD, küresel mal ve hizmet ticaretinin 2023’ün ilk yarısında yıllık karşılaştırmada sadece %0,1 oranında büyüdüğünü tahmin ediyor. Sektör, artan ticaret kısıtlamaları, korumacı politikalar ve küresel değer zincirlerinin yeniden yapılandırılmasından etkilendi. Verimlilik ve kalkınma açısından önemi göz önüne alındığında, küresel ticaretin belirsiz görünümü önemli bir endişe kaynağıdır” diyerek küresel ticaretin canlandırılması için çok taraflı işbirliği çağrısında bulundu.

TBMM’deki bütçe görüşmelerine katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Özellikle küresel büyümenin ana motorlarından biri olan ticaretteki yavaşlama kaygı vericidir. Enflasyonla mücadele nedeniyle sıkışan finansal koşullar gevşemeye başlamıştır. Özellikle 2024 yılının ikinci yarısından sonra küresel faiz indirimlerinin başlaması beklenmektedir. Bu bizim programımız açısından da olumludur. Ayrıca salgın sonrası hızla artan emtia fiyatları da zayıflamaktadır. Küresel zorlukları Türkiye için bir fırsata dönüştürme çabası içindeyiz. Bunun için öngörülebilirliği arttırıyoruz. Orta Vadeli Program’ın ana hedefi enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamaktır. Uygulamaya koyacağımız reformlar bulunmaktadır. Bütün bunlar makro finansal riskleri azaltmıştır. Makro finansal istikrarımız güçleniyor” dedi.

Türkiye Macaristan 6. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılının ilk on bir ayında iki ülke ticaret hacminin 4 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek, “Her iki ülkenin müşterek hedefi bu rakamı 6 milyar dolara ulaştırmaktır. Firmalarımızın gerek Macaristan’da, gerek Türkiye’de gerekse üçüncü ülkelerde iş birliğini destekliyoruz. Hâlihazırda verimli bir iş birliğine sahip olduğumuz savunma sanayi ve enerji gibi alanlarda bağlarımızı daha da güçlendirmeyi planlıyoruz. 2024 yılı boyunca idrak edeceğimiz Türkiye Macaristan Kültür yılı açılışını gerçekleştiriyoruz. Bir yıl boyunca sürecek etkinliklerle Türk ve Macar halklarının birbirlerine daha da yakınlaşacaktır” diyerek iki ülke arasındaki ilişkilerin 100. yılına girdiğini belirtti.

Türkiye’nin ikinci yüzyılına girdiğimiz bu günlerde, 2024 yılının dünyaya barış, sağlık getirmesini temenni eder ve enflasyonist ortamın son bulmasını dileriz.OCAK2024