2023 yılının ilk çeyreğini geride bırakırken küresel ekonomi de zayıfta olsa düzelmeler görünmeye başlandı.

Dünya ekonomisinin şoklara karşı dayanıklı olduğuna vurgu yapan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, “Son üç yıldır küresel ekonomi zayıf büyüme ve inatçı enflasyonun halen üstesinden gelemedi. Finansal istikrarın korunmasının son dönemde bankacılık sektöründeki baskılarla birlikte daha karmaşık hale gelmiştir. Özellikle düşük gelirli ülkelerin yüksek borç nedeniyle daha kırılgan bir hale geldiler, bu durum kişi başına düşen gelir artışını da yavaşlattı. Güçlü bir büyüme için fiyat istikrarının yeniden sağlanması ve finansal istikrarın da korunması gerekmektedir” diyerek küresel ekonominin 2023 yılında %2.8 büyüyeceğini ve bu durumun zayıf bir büyüme olduğunu vurguladı.

Birçok olumsuzluğa rağmen ABD’de imalat ve hizmet sektörlerinde toparlanma olduğuna vurgu yapan ekonomi uzmanları, “2023 yılında Euro alanında da imalat verileri toparlanıyor. Yine Çin ekonomisi 2023 yılının ilk çeyreğinde %4.5 seviyesinde büyümeyi başardı. Tüm bu gelişmeler küresel ekonomiye olumlu yansıyacaktır. Bunun yanında FED’in bu yıl faizleri %5 seviyesinde tutacağı yönünde görüş bildirmesi de yatırımcıların önünü görmesi açısından önemli bir yer tuttu” diyerek küresel ekonominin toparlanması için uluslararası işbirliklerinin arttırılması gerektiğini belirttiler.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye’de savunma sanayi üretimi ve projesinde ciddi artışlar olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2002 yılında 62 savunma projesi yürütürken bugün 750 proje yürütülüyor. 2002 yılında savunma projelerinin bütçesi 5.5 milyar dolarken, bugün 75 milyar dolara ulaştı. Artık NATO üyesi ülkelere platform ihraç eder hale geldik. Dost ve müttefik ülkelere kara aracı ihraç ediyoruz. Özellikle hafif ve orta sınıf insansız kara aracını güvenlik güçlerimizin hizmetine verdik. Kara aracı alanında çok şükür neredeyse bütün ihtiyaçlarımızı yerli ve milli kabiliyetlerle karşılar hale geldik. Sonuçta yüksek yerlilik oranı, ileri teknolojisi, dünyadaki benzerlerinden üstün özellikleriyle ortaya Altay çıktı. Altay üçüncü nesilden de öte bir tank haline geldi. Türkiye, artık bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alan, ürünleri birçok ordu tarafından kullanılan tedarikçi bir ülke konumuna gelmiştir” dedi.

Dünya üzerindeki en modern tanklardan birini ürettiklerinin altını çizen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Tankın testlerinin tamamlanması için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimini gerçekleştirmekteyiz. Uzun mesafelerde hedefleri tespit edebilecek ve doğru şekilde tüm hedeflere hem hareket halindeyken hem de dururken yüksek atımda vuruş oranı ile angajman sağlayabilecektir. Yurt dışından teminde problem olan birçok alt sistem yerlileştirilmiş, güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek tankımızı muharebe kabiliyeti arttırılmıştır” diyerek Altay projesinde görev yapan tüm ekiplere teşekkür etti.

14 Mayıs 1950 ‘Yeter söz Milletin’ sloganıyla seçimlere giden Türkiye, 73 yıl sonra aynı tarihte tekrar sandığa gidiyor. Türkiye’nin odaklandığı seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını ve tekrar demokrasinin kazanmasını dileriz.MAYIS2023