ABD pazarında 2020 yılında olduğu gibi tempolu bir şekilde ilerleyeceğimizi düşünüyoruz

ABD’de silaha olan talep arttı. Bu çerçevede hafif silah üreticilerimizin ABD pazarındaki etkinliği de arttı. Konu ile ilgili ABD pazarını bilen ve pazarda etkin olan Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Utku Aral’a yaşanan süreci sorduk.

Seçim sonrası ABD pazarı ilgili öngörülerinizi alabilir miyiz?

Amerika’daki seçim 2020 yılı Ocak ayındaki tahminlere göre beklenmeyen bir seçim oldu. Ocak ayında Cumhuriyetçiler %70 oranında bir oya sahipken, Covid-19 salgınının ABD’de yaygınlaşması mevcut hükümetin kan kaybetmesine sebep oldu. Bu durum ABD’nin sosyal bir ülke anlayışının olmamasından kaynaklandı. Türkiye gibi sigorta ve sağlık sistemine devlet desteğinin olmaması, emeklilik sisteminin sosyal devlet mantığında olmaması nedeniyle bir anda 40 milyondan fazla işsizlik ortaya çıktı. İşsizlik rakamları 3 milyonun altında iken bir anda 40 milyona dayandı. Amerika’da işsizlik olduğu an toplumda güvenlikle ilgili çok ciddi sıkıntılar gündeme geliyor. Bu durumda da herkes tedbirler alınmaya başladı. Dolayısıyla alınabilen her türlü silaha çok ciddi bir talep oldu. Bu talep şu anda da devam ediyor. Amerika’da silah satışı durdurulmadı, çünkü ABD Anayasa’sının 2. maddesinin gereği vazgeçilmez bir sektör olarak görülüyor. Covid-19 döneminde silaha olan talep; arz talep dengesizliğini meydana getirdi ve sektördeki fiyatların artmasına neden oldu. Aslında Covid-19 döneminde silah alanlar bizim mevcut Canik müşterimiz değildir, bizim müşterilerimiz zaten silah sahibi insanlardır. Şu anda silah alanlar; bizim müşterilerimiz olmayan, hatta silah karşıtı insanlardan oluşuyor. Evinin, ailesinin ve kendinin güvenliğini sağlamak için silah almak istiyor. Yağmalara, hırsızlıklara veya dükkânı var ise iş yerini korumaya yönelik silah alımı gerçekleşiyor. Normal şartlarda ABD’de yaşanan doğal afetlerde de böyle talepler olmuştu fakat ilk defa böyle bir salgın nedeniyle bu kadar yüksek miktarda silah talebi yaşanıyor. Bunun üzerine seçimlerde Demokrat Parti’den Joe Biden’ın seçilmesi işin tuzu biberi oldu. Çünkü Cumhuriyetçilerin yönetimde olduğu dönemlerde ABD halkını silahlanmıyor. Donald Trump döneminde ABD pazarı silah satışında son 3 yılı çok durağan geçirdi. Çünkü insanlar “yönetimde Cumhuriyetçiler var silah almaya gerek yok, silahı her zaman alabilirim” düşüncesindeydi. 2020 Haziran ayına kadar da Donald Trump’ın seçimi kaybetmesi söz konusu bile değildi. Ama son dönemde Covid-19 süreci ve Demokrat Parti’nin yönetime gelmesiyle birlikte ABD pazarında 2020 yılında olduğu gibi tempolu bir şekilde ilerleyeceğimizi düşünüyoruz. Özelikle hafif silah ve mühimmat konusunda talepler devam edecektir.

Seçimler doğrultusunda 2020 hedeflerinden bir sapma oldu mu? 2021 yılı ihracat beklentileriniz ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

ABD seçimlerde Joe Biden seçildi ve kendisinin seçilmesi de önemlidir. Çünkü en son ABD Başkanı Bill Clinton zamanında yardımcılığını yaptı ve o dönemde hafif silah pazarına müdahale edilmişti. Bunların müdahalelerin en önemlilerinden biri; Rus ve Çin gibi rekabet halindeki ülkelerden silah ithalatının yasaklanmasıydı. Bunun kesinlikle yapılmasını bekliyoruz. Bu yapıldığı zaman ABD sanayisine büyük katkısı oluyor. Sanki popülist olarak silah satışı engellenmeye çalışılırken, ABD sanayisinde ise artışlar meydana geliyor. ABD içerisinde silah üreticilerini sevindirecek bir hamle olacaktır. Bu durum beklentilerimiz içerisindedir. Rusya ve Çin’in yanı sıra Doğu Avrupa yani Sırbistan ve Bulgaristan’dan gelecek ürünlerde ithal yasağı bekleniyor. Yine beklenen ve karşılığı olan; üreticinin üretim yapmasını engellemeyen ama silah karşıtı insanların Demokratlardan beklediği şarjör kısıtlamasıdır. Yani şarjörlerin 10 mermi ile kısıtlanması daha önce denenmiş ve ABD sanayicisine zarar vermeden Demokratların silaha karşı bir şey yaptık demesi için yeterli bir hamle olarak görülmüştü. O yüzden biz bu hamlenin de gelmesi bekliyoruz. Şu anda yapılacak en ufak hamle bizim silah satışımızı ABD pazarında arttıracaktır. Covid-19 salgınından dolayı silaha karşı olup ilk defa bizden silah alanlar da bizim müşteri grubumuza eklenmiş durumdadır. Bu noktada 2020 yılının başında ABD pazarıyla ilgili belirlediğimiz hedefin çok daha üstünde bu yılı kapatmış olacağız. Hatta 2020 yılında yapmayı planladığımız bazı devlet kontratlarımızı da sonraki aylara sarkıttık. Bu yıl 290 bin civarında üretim yapmış olacağız ve bu ürünlerin %90’ını ihracat yapmış olacağız. 2021 yılında ise ABD seçimlerinin de bitmesiyle beraber satışların böyle devam etmesini bekliyoruz. Yönetimin müdahale etmesi gereken çok alanlar var o nedenle tabanca da şarjör kısıtlamasıyla kalacaktır. Çünkü uzun namlulu tüfekler, piyade tüfeği görünümlü yarı otomatik silahlarla ilgili yapılacak çok işleri var. O yüzden tabancaya kapsamlı bir şekilde engellerin gelmesini beklemiyoruz.

Makineli tüfek üretimi ile ilgili gelecek beklentilerinizden bahseder misiniz? Makineli tüfek konusunda 12.7 alanında son noktaya gelmiş durumdayız. Tüm kalifikasyon testlerini tamamladık, bir tek namlu kalifikasyon süreci kaldı. Onda da sona geldik. Birkaç alternatifi olarak kalifikasyonunu yapacağız. Şu an çok net iddia edebiliriz ki dünyadaki en iyi 12.7 kalifiye makineli tüfeği üretmiş durumdayız. Muadillerinin çok ötesinde bir ürün oldu. Hem ömür hem de performans açısından çok iyi bir ürün.  Şu an ilk kalifiye üretimi başladı. Teslimatlara da 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayacağız. Bu ürünü kara, hava ve deniz araçlarına entegrasyon sürecimiz ve alt yapı çalışmaları da devam ediyor. Bu araçlardan farklı olarak silahın verimliliğini arttırıcı eğitim sürecini kısaltıcı, operatörün bilgi ihtiyacını azaltan, kullanım ve lojistik olarak kolaylayıcı bir alt sistem tamamlıyoruz. İlk olarak kara ve deniz araçlarında bu entegrasyonları göreceğiz. Bunlarda oyun değiştirici çözümler olacaktır. Dünyada balistik koruma son ödemde silah gelişiminden daha fazla gelişim sergiledi. Şu anda 5.56 mm gibi silahlar balistik korumayı delemiyor. Bu durum da 12.7 mm gibi silahlara olan talebi arttırıyor. Bu silahlar normalde uzun mesafeler için kullanılırken bugün yakın mesafelerde kullanılmaya başlandı. Çünkü düşmanın eskiden ulaşamadığı balistik korumalara bugün çok kolay ulaşılabiliyor. Bunun için de 12.7 ile M2 versiyonuna başlayacağız, sonrasında M3 olsun ve diğer versiyonları ile devam edeceğiz. OCAK2021