Adalet yerini buldu

Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül:

Yarım asırlık tecrübesi ile lojistik ve enerji alanında önemli yatırımları olan Azure Grup, Borusan Lojistik ile girdiği amansız hukuk mücadelesinde sona gelindi. Dava süreci boyunca maddi ve manevi önemli kayıpları olduğunu ifade eden Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, adaletin güçlünün değil haklının yanında olduğunu görmenin huzurunu yaşadıklarını belirtti. 

Ülkemizi derinden sarsan deprem ile ilgili genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler ve yaşadığımız kayıplar hepimizi derinden üzdü. Öncelikle ülkemizin başı sağ olsun. Azure Gurup olarak memleketimiz olan Hatay’da birçok eş, dost ve akrabamızı kaybettik. Geçmişte olduğu gibi konu ne olursa olsun ülkemizdeki birlik beraberlik ruhunu görmek bizleri çokça gururlandırmıştır. Elbirliği ile bu zorlukların altından kalkacağımızı düşünüyorum.

Bölge insanı olarak depremden zarar gören yakınlarınıza ve hemşerilerinizle yakından ilgilendiniz. Deprem bölgesi için yaptığınız çalışmalar ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Azure Şirketler gurubu olarak elimizi taşın altına koyduk ve yaralarımızı birlikte sarmak istiyoruz. Memleketimizin tekrar yapılanması için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda 100 kişilik ekibimiz ile Hatay’da prefabrik ev ve hafif çelik ev inşaatları yapmaktayız.

Azure Grup olarak ülkemizde ve dünyada lojistik, enerji, inşaat ve ticari faaliyetler sürdürmekteyiz. Bu çerçevede bölgeye yardımların ulaştırılması noktasında üzerimize düşeni gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Aynı zamanda kendi arazilerimiz üzerinde başlatmış olduğumuz 400m2 kapalı alan ve 1.500m2 açık  yeşil alanda kreş yapıyoruz. 1 adet Antakya ve 1 adet İskenderun olmak üzere inşaatta başladık

Dünya genelinde prefabrik ve hafif çelik ev, konut, hastane, okul, kamu binası gibi birçok projeyi başarı ile tamamladık. Ülkemizin kısa zamanda toparlanması ve yeniden inşa sürecinde başlatılan seferberliğe katkı sağlamak adına elimizdeki tüm imkânları hiçbir kâr amacı gütmeden ortaya koymaya hazırız. Akıllı ev sistemleri yapıyoruz.  Kendi elektriğini üretebilen çevre dostu tek katlı veya dublex yapılar üretiyoruz ve ücretsiz olarak nakliye ve montajını yapıyoruz.

Son dönemde kamuoyuna pek fazla yansımasa da Borusan Holding ile bir hukuk mücadelesine girdiğinizi biliyoruz. Dava sonuçlandı. Konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Borusan Holding ile 2019 yılından beri devam eden haklı davamızda adalet tecelli etmiş ve Hak yerini bulmuştur: Yüce Türk Adaletine teşekkür ederiz. 3,5 yıl süren bu zorlu süreçte Türk Adaletine ve Allah’ın adaletine sığındık, sabrettik ve bu mücadelemizde öğrendik ki dünyada bir hak vardır ve bu hak kuvvetin üstündedir.

Ancak bu süreçte, maddi ve manevi zarara uğrayan sadece Azure şirketler grubu olmamıştır. Azure Şirketler Gurubu’ndan ekmek yiyen yüzlerce kişi ve aileleri, burs verilen öğrenciler, kurmuş olduğumuz dernek, destek verdiğimiz vakıf ve kurumlar, yaptığımız yatırımlar ve çektiğimiz yabancı yatırımcıların kaybı ile Türkiye’nin milli geliri de zarar görmüştür.

Borusan bizimle ilişkilendirdiği ve kendi bünyesinde çalışan genel müdür pozisyonuna kadar birçok kişiye süreçle ilgili farklı ithamlarda bulunarak kendi çalışanları dahil haksızlık ederek mağduriyet yaşatmıştır. Adalet haklının yanında olarak tüm bu asılsız ve haksız suçlamalara gerekli cevabı vermiştir.

Dava sürecinde yaşadığınız ticari olumsuzluklar sizi nasıl etkiledi?

Geçen 3,5 yılda maddi ve manevi çok fazla kayıplarımız oldu. Bu doğrultuda gerekli ve alakalı tüm mercilere şikâyette bulunduk. Adalet mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Biz, Azure Şirketler Grubu olarak, çalışanlarımız, tüm dostlarımız, en önemlisi ailemiz üzerinden, maddi ve manevi baskı gücünü kullanan Borusan şirketler topluluğu ve ailesinden, hakkımızı aramak üzere dava haklarımızı kullandığımızı ve kullanacağımızı, bu bağlamda tazminat davası açtığımızı belirtmek isterim. Bu fırsattan istifade, Borusan’a destek vermek için organize olmuş ve Borusan davasını emsal göstererek şahsım veya şirketimin hiçbir ilgisi olmayan, akla hayale sığmayan iddialarla, basit bir A4 kâğıdına sahte evrak düzenleyerek bir dava yaratmaya çalışan Globalink Unimar şirket yetkilileri ve avukatları sırf Borusan ismi kullanılarak algı yaratılmaya çalışmıştır. Dosyada gizlilik kararı aldırılmış ama detayları basına verilmiş olan haksız şikâyette bulunan Globallink Unimar’a karşı maddi ve manevi tazminat davası açarak, sahte evrak düzenlemekten ve yalan iddialardan haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunduğumuzu değerli kamuoyuna duyurmak ve bilgilendirmek isteriz.

Bildiğimiz kadarı ile Microsoft firması ile bir anlaşmazlığınız var. Gelinen nokta ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bu zorlu süreçte verdiğimiz hukuk mücadelesinde, dünyaca tanınan bir marka olan Microsoft’un, adımıza tescilli marka adı olan Azure’yi hukuka aykırı kullanmakta olduğu tespit ettik. Avukatları aracılığı ile yaptığı teklifte muvafakatimiz bulunmadığı belirtilmiş olmasına rağmen bu hukuksuzluğa devam ettiği ve bir başka haksızlığa izin vermemek amacı ile Microsoft Corporation ve şirket sahipleri Bill Gates ve Paul Allen dava açtığımızı kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Dava süreçleri sonuçlanınca ülkemizdeki faaliyetlerinize daha güçlü devam edeceğinizi söyleyebilir miyiz? 

Adaletten ve hukuktan yana şüphemiz olmadan bu süreci bekledik. Süreç sonunda 47 yıllık bir kurumu yok etme çabaları başarılı olamadı. Bizler daha da büyüyerek daha çok ülkede hizmet sunarak, ülkemizin ihracatına destek vermeye devam ettik ve etmeye devam edeceğiz. Çalışanlarımız ve ben aynı kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Yurtdışında enerji alanında yatırımlarınız vardı. Bu yatırımlarla ilgili bilgi alabilir miyiz?

İtalyan firması olan Waris Energy’nin %90 hisseni satın alarak Avrupa içerisindeki ilk üretim tesisimizi faaliyete geçirmiş olduk. İtalya’da 18.500 m² alan üzerinde kurulu üretim tesisi ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.İtalyan mühendisliği ve İtalyan teknolojisi ile arazi ve çatı güneş enerjisi santrallerinde kullanılmak üzere kristal silikon hücre bazlı yüksek verimli FV (fotovoltaik)güneş paneli üretmekteyiz. Yıllık 50 MW üretim kapasitesine sahibiz, 18.500 m2 kapalı alana kurulu son teknoloji otomatik üretim hatlarımızda Multi Busbar, PERC, Half-Cut Cell ve Bifacial teknolojileri kullanılarak, verimliliği yüksek, üstün kaliteli güneş paneli üretimi gerçekleştirilmektedir.

Son 10 aydır Avrupa içerisindeki faaliyetlerimizi artık ülkemize taşımaya karar verdik ve İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde GES projelerine başlamış bulunuyoruz.

İtalya, Hollanda, İspanya, İngiltere, Belçika, Almanya’da solar power stations ve güneş enerji yatırımlarımız devam ediyor. Avrupa’da birçok yerde yerel satış ofisleri açarak aynı zamanda franchasing vermeye başladık.MAYIS2023