Afrika’nın, önemli ama zor bir pazar olduğunu düşünüyoruz

İnşaat sektörünün önemli markalarından biri olan Özaltın İnşaat, yurtdışında gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projelerle de ön plana çıkıyor. Sektörde yaşanan gelişmeleri ve Özaltın Holding’in gelecek planları ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaltın önemli açıklamalarda bulundu.

Müteahhitlik sektörü için yurt dışı projelerin önemi giderek artmaktadır. Bu noktada müteahhitlerimizin uluslararası arenada daha fazla yer aldığını gözlemliyoruz. Konu ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?
İnşaat sektöründe uluslararası rekabet günden güne artıyor. Türk müteahhitlik firmalarının özellikle son on yılda uluslararası pazarda önemli bir yer edindiğini görüyoruz. Ancak uluslararası pazarların inşaat firmaları için farklı avantajları olmakla birlikte, genel olarak oldukça riskli alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası alanda yapılan projelerde, firmaların başarı sağlayabilmesi için birçok faktörü göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Sektörde başarıyı kalıcı hale getirebilmek için rekabet gücünün ve kaynakların doğru şekilde analiz edilmesinin ve değişen pazar koşullarına uyum sağlanmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.Özaltın İnşaat olarak yurt dışında yürüttüğünüz projelerle ilgili bilgi verir misiniz?
Biz Özaltın İnşaat olarak yaklaşık 60 yıldır hem yurtiçinde hem de yurtdışında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ancak işlerimizin çoğunluğunun yurtiçinde olduğunu söyleyebiliriz. Açıkçası farklı ülkelerde iş yapmak istiyorsanız öncelikle kendi ülkenizde iş yapabiliyor durumda olmanız gerektiğini, kendi ülkenizden edindiğiniz tecrübelerden beslenip, yurtdışına destek vermeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bugüne kadar yurtdışında Ürdün, Belarus, Lübnan, Cezayir, Hindistan, Libya ve Macaristan’da faaliyet gösterdik. Bunların içerisinde Ürdün ve Belarus’ta bulunan baraj ve toplu konut projelerimizi tamamladık. Ürdün, Lübnan, Cezayir, Hindistan ve Macaristan’daki baraj, arıtma tesisi ve konut projelerimizin yapımı ise şu an devam ediyor. Libya’da çok büyük bir altyapı projemiz vardı. Derne kentinin tüm altyapı yapım işlerini üstlenmiştik ama ülkenin içinde bulunduğu malum durum sebebiyle projemiz şu an beklemede. Bunlara ilaveten arayışlarımız devam ediyor. BDT, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarını takip ediyoruz ve bu pazarlardaki birçok ülkenin baraj, otoyol, demiryolu ve altyapı ihalelerine teklif veriyoruz.
Müteahhitlik sektöründe yurt dışı projelerde ortak çalışmaların önemi giderek artıyor. Siz de bir Türk firması ile birlikte Slovenya’da bir ihaleye katıldınız. Proje ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Proje, Divaca – Koper arası iki kesimden oluşan büyük bir demiryolu projesi. İhaleye bir Türk bir de yerel ortakla birlikte katıldık. Projenin toplam maliyeti yaklaşık 1 milyar Euro seviyelerinde. Avrupa Yatırım Bankası ve Slovenya yerel bütçesi tarafından finanse ediliyor. Henüz ön yeterlilik başvurularımızı yaptık. Süreç devam ediyor.
Cumhurbaşkanı müteahhitlerimize yeni ülkeler açmak için Afrika ziyaretlerine ağırlık veriyor ve bu konuda özellikle Cezayir başta olmak üzere ikili anlaşmalar yapılıyor. Özaltın olarak Afrika pazarı ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Cumhurbaşkanımızın Afrika ülkelerine yaptığı ziyaretler ve yapılan ikili anlaşmalar tabi ki önemli. Bizlerin yolunu açıyor. Afrika’nın, müteahhitlik sektörü için önemli ama zor bir pazar olduğunu düşünüyoruz. Bölgede ekonomi iyi olmadığı için finansman sorunu yaşanıyor. Kamu kaynaklarına güvenerek iş yapmak kolay değil, o nedenle alternatif finansman kaynaklarına yönelmek gerekiyor. Buna ilaveten bölgede Çinli firmalarla yaşanan ciddi bir rekabet söz konusu. Sonuç olarak Afrika, Türk müteahhitleri açısından tüm kaynaklarınızı aktarabileceğiniz ve tam anlamıyla güvenebileceğiniz bir yer değil ama gelecek için ümit vadettiğini söyleyebiliriz.
Yurt içinde yaptığınız çalışmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?
Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü, Özaltın Holding’in de ana faaliyet alanını oluşturuyor. Özaltın İnşaat olarak, 1965 yılından beri faaliyetlerimizi başarıyla sürdürüyoruz. Projelerimiz arasında özellikle barajların önemli bir yer aldığını söyleyebiliriz. Barajların yanı sıra atık su arıtma tesisleri, yollar, köprüler, tüneller, demiryolları, boru hatları, oteller, spor tesisleri, hastaneler, fabrikalar ve toplu konut projeleri gibi alanlarda da faaliyet gösteriyoruz.
İnşaat ve taahhüt sektörü dışında Ulaşım ve Enerji sektörlerinde de büyük yatırımlarımız mevcut. İhale edildiği tarihte Türkiye’nin en büyük altyapı yatırım projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Osmangazi Köprüsü Dahil, Yap-İşlet-Devret projesinin en büyük ortaklarından biriyiz. Bu proje kapsamında yapılan Osmangazi Köprüsü 2907 metre uzunluğu ve 1550 metre ana açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alıyor. Enerji sektöründe ise kendi şirketimiz ve iki iştirakimizle birlikte yaptığımız baraj ve HES projelerinin toplam kurulu gücü 2500 MW, yıllık toplam enerji üretim kapasitesi ise 6 milyar KWh seviyelerinde. Bu kapsamda yaptığımız Yukarı Kaleköy Barajı ve HES projesi, 626,85 MW kurulu gücü ile işletmede olan barajlar içerisinde Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip 7., özel sektör tarafından gerçekleştirilen baraj projeleri içerisinde ise en büyük kurulu güce sahip HES projesi unvanlarına sahiptir. 2019 yılı sonlarında aynı proje ile Uluslararası Büyük Barajlar Komitesi (ICOLD) ve İspanya Büyük Barajlara Komitesi (SPAINCOLD) tarafından Çin’de düzenlenen ‘’Uluslararası 8. Silindirle Sıkıştırılmış Barajlar Kongresinde ‘En iyi Proje Ödülünü’ aldığımızı da söylemek isterim.
Taahhüt sektörü dışında önemli bir etkinlik alanınızda turizm, bu alanda yaptığınız yatırımlar ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?
Turizm sektöründeki faaliyetlerimize 1997 yılında başladık. İlk olarak 1997 yılında Gloria Golf Resort otelimizi ve golf sahalarımızın 18 delikli ilk etabını hizmete açtık. 2001 yılında Gloria Verde Resort ile birlikte golf sahalarımızın 9 delikli ikinci etabını, 2007 yılında ise Gloria Serenity Resort ile birlikte golf sahalarımızın 18 delikli son etabını hizmete açtık. Son olarak Türkiye’deki spor turizmini bir üst seviyeye taşıyan Gloria Sports Arena’yı turizm yatırımlarımıza ekledik ve 2015 yılında misafirlerimizin hizmetine sunduk. Otellerimizin hepsi Antalya’nın Belek bölgesinde bulunuyor. Toplam yatak kapasitemiz 3000. Otellerimizin hem inşaatını biz yaptık hem de işletmesini yürütmekteyiz. Gloria Hotels & Resorts markasının şu an ülkemizin en nitelikli ve kapsamlı otel zincirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.
Özaltın Holding olarak gelecek planlamalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Özaltın Holding olarak yaklaşık 60 senedir inşaat, ulaşım, enerji, turizm ve seracılık gibi 5 farklı sektörde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar örnek gösterilebilecek birçok projeye imza attık. Bundan sonra da yine aynı vizyonla, emin adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda hem yurtiçinde hem de yurtdışında ana faaliyet alanlarımızla birlikte, madencilik, gayrimenkul ve modern tarım alanlarında neler yapabiliriz konusunda araştırmalarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. MART 2020