Dijital gelişmeler bizi rakiplerimiz karşısında birkaç adım öne taşıdı

Eğitimli kadrosuyla 1997 yılından buyana hizmet veren Altın Emlak, zaman içerisinde bireysel müşterilerden kurumsal müşterilere, mülk yönetiminden özel projelerin pazarlamasına kadar geniş bir yelpazede nitelikli hizmet sunar hale geldi. Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi alabilmek için sorularımızı yönelttiğimiz Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, firmanın geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Şirketinizden bahsedebilir misiniz? Ne zaman kuruldu? Şirketinizin dönüm noktaları ne oldu? 

Tamamı yerli sermaye olan ve 1997 yılında kurulan şirketimiz; çeyrek asırlık tecrübesini yenilikçi vizyonu ile birleştirilen ve teknoloji konusunda sektöre liderlik eden Türkiye’nin en sistemli Emlak Zinciridir…

Aslında herkeste olduğu gibi bizde de dijitalleşme serüveni bir dönüm noktası oldu diyebiliriz. Uzun zamandır teknoloji tarafında yaptığımız Arge çalışmaları vardı ve son dönemde yaşanan Dijital gelişmeler bizi rakiplerimiz karşısında birkaç adım öne taşıdı.

Mevcut franchise şube sayısı ne kadar?

Mevcut franchise sayısı 125’e ulaştı.

2022 sonunda kaç adet franchise şube açılacak?

2022 sonunda 150 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz.

Franchise giriş bedeli hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bölgeye göre 75.000 ile 100.000 arasında değişiyor.

Royalty ücreti ne kadar? 

Altın Emlak Royalty ile çalışmıyor.

Türkiye’de hedefinizdeki iller hangileri? 

Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Samsun

Hangi ülkelerde şubeniz var?

Yurtdışında Almanya’da şubemiz var.

Hangi ülkelerde şube açmayı planlıyorsunuz?

Kıbrıs, Rusya, Azerbaycan, İran’da şube açmak istiyoruz.

Kurdaki dalgalanmalara karşı temsilcilerinize ne gibi destekler veriyorsunuz?

Altın Emlak %100 Türk markasıdır. Temsilcilerimize yönelik tüm ücretlendirmeler sadece bu dönemde değil her dönemde Türk Lirası üstünden yapılmaktadır.

Bu yüzden kur dalgalanmaları karşısında temsilcilerimiz markamız tarafında her zaman güvende kalacaktır.

Pandemi etkisi azaldı derken enflasyon sorunu gündeme geldi. Enflasyondaki yükselişe karşı nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Pandemi döneminde temsilciliklerimiz için aidatlarda önemli destekler vermiştik, çok şükür o dönemi pandemi sebebi ile kapatılan hiçbir temsilciliğimiz olmadan atlattık. Şimdi enflasyon karşısında da aynı stratejiyi izliyoruz. Biz bir franchise ortaklığından çok bir aile gibi hareket ediyoruz. Ailemizin bir ferdi zor durumda kalırsa ona destek olmak her zaman bizim için bir görevdir.

Dijitalleşme konusunda geliştirdiğiniz projelerden bahsedebilir misiniz? 

Proptech ürünlerini en yakından takip eden ve uygulayan bir emlak firması olarak temsilcilerimizi bu sürece hızlı bir şekilde adapte etmeye çalışıyoruz. 

Emlak işletmelerinde kullanılan tüm sözleşmelerin online sistem üzerinden onaylanması bizler için en yeni gelişme oldu. Bunun yanı sıra bir alarm firması ile internete ihtiyaç duymadan tek kullanımlık şifreler ile uzaktan taşınmazların kapılarının açılmasını sağlayabiliyoruz. 360 derece ve videolu portföy çekimleri de kullanıcılar tarafından daha çok takip edilen ve pazarlama sürecimize değer katan kullanımlar oldu. Bunun yanında yönetmelik çerçevesinde Goldnet CRM altyapısı ile tüm pazarlama sürecine ilişkin süreci takip ve kontrol edebiliyoruz. 

Portföy bazlı hedeflemeli online pazarlama ve teklifler, uzaktan eğitim altyapısı, resim ve video işleme sistemleri ile yeni dönemde de çalışmalarımız hızla devam edecek. TEMMUZ2022