Amerika ve Avrupa pazarında hızlı bir büyüme kaydediyoruz

20 yılı aşkın süredir kimya sektöründe faaliyetlerine devam eden Uras Holding özellikle tekstil boyaları ve kimyasalları alanında başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Yaptıkları yatırımlarla satışlardaki ihracat payını % 50’ler mertebesine çıkardıklarını ifade eden Uras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özavşar, sürdürülebilirlik esasına dayalı bir büyüme için katma değerli, yüksek teknolojili ürünler geliştirmeyi önemsediklerini belirtiyor.

Uras Holding’in ana faaliyet alanından bahseder misiniz?

Uras Holding, bünyesindeki şirketlerle ağırlıklı olarak kimya ve tekstil boyaları/kimyasalları sektöründe faaliyet göstermektedir.

Büyüme sürecinize katkıda bulunan yatırım hamleleriniz nelerdir?

İnsan kaynağına yatırım, büyüme sürecimizin lokomotiflerinden biri. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde deneyimli ve güçlü ekiplerden oluşan çalışan profilimiz geleceğe yatırım için en önemli gücümüz. Üretim alanındaki gücümüz de yatırımlarımızın şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Kendi hammaddesini, boyasını ve bağlayıcılarını kendi bünyesinde üreten çok az sayıda şirket var ve bizim şirketimiz de bunlardan biri. Çorlu’daki mevcut üretim tesislerimizi genişletmeyi sürdürüyoruz. Bugün aylık 10 bin ton üretim kapasitesine ulaşmış durumdayız. AR-GE yatırımlarımızla işimize ve sektöre katkıda bulunma hedefimiz çerçevesinde sürdürülebilirlik esaslarını da göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Finansal yatırımlarımız kapsamında da sürdürülebilir ve etkin iş birliklerini önemsiyoruz ve bu çerçevede verimli sonuçlar elde ediyoruz.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?

Global pazarlardaki ürün kalitemiz ve geniş ürün yelpazemizle ihracat faaliyetlerimizi 27 ülkeye taşıdık. Özellikle Amerika ve Avrupa pazarında hızlı bir büyüme kaydediyoruz. Satış ağımız, ağırlıkla yüksek teknoloji ürünlerine ihtiyaç duyan gelişmiş ülkelerde genişliyor. Sürdürülebilirlik ilkesini bu noktada da çok önemsiyoruz. AR-GE yatırımlarımızla genişletmeyi sürdürdüğümüz ürün yelpazemizle bu bölgelerdeki pazar payımızı büyütmeyi hedefliyoruz.

Toplam satışlarınızda ihracatın payı nedir, satışların ne kadarı yurt dışı satışlardan geliyor?

Toplam grup satışımız içinde ihracatın payı %50 civarında. Geçen yıl %20’lerde olan ihracat oranımız sürdürülebilir büyüme stratejilerimiz kapsamında bu orana erişti. Satışlarımız arttıkça ihracat hedeflerimiz de büyüyor.

Halka arz süreciyle ilgili planlarınız nelerdir?

Şirketimizin çok ortaklı bir yapı haline gelmesi fikrine her zaman olumlu yaklaşıyoruz. Dünyada bizim sektörümüzdeki benzer şirketlerin mevcut durumlarını incelediğimizde de halka açılma fikrinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha görüyoruz. Lakin halka açılmanın zamanı konusunda netleşmiş değiliz. Bizim şirketimiz sürekli olarak her alanda büyümeye ve karlarını artırmaya devam ettiği için değerleme noktasında da büyük değişiklikler oluyor. Önümüzdeki yıllarda da büyüme rakamlarımız güçlenerek devam edeceğine hep birlikte tanık olacağız.

2022 için büyüme hedefleriniz nelerdir?

Pandemi koşullarının devam ettiği 2021 yılında, hammadde tedariği, üretim planlama ve lojistik konularındaki zorluklara karşın grup şirketlerimizin tamamında büyüme trendini koruduk. 2022 yılında da yatırımlarımızı bu büyüme trendini korumak üzere şekillendiriyoruz. Şu an Uras Holding bünyesinde 500 kişiyi istihdam ederken, çalışan sayımızı bu yıl daha da artırarak 1000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. AR-GE yatırımlarımız da büyüme stratejilerimiz doğrultusunda artıyor ve artmaya devam edecek. Büyüme yolunda yürürken müşterilerimiz bizim hep yol arkadaşımız oldu. Bugüne kadar geliştirdiğimiz sarsılmaz ilişkilerimizden güç alıp buradaki rekabet avantajımızda büyümemize güç katacak. Yurt dışı ihracat pazarı için cazip, yüksek teknolojiyle geliştirilmiş yeni ürünleri de güçlü ürün yelpazemize ekleyerek ticari faaliyette bulunduğumuz ülke sayısını da arttırmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik esasına dayalı bir büyüme için katma değerli, yüksek teknolojili ürünler geliştirmeyi önemsiyoruz.MAYIS2022