Aqua Florya’da deniz manzaralı sıradışı alışveriş keyfi sunuyoruz

İstanbul’un farklı lokasyonlarındamüşterilerine hizmet verenalışveriş merkezleri, konumlarının avantajlarını kullanmanın yanında yönetimsel anlamda farklarını ortaya koyarak müşterilerinin memnuniyetini artırıyorlar. Bu çerçevede markaların tercihi haline gelen alışveriş merkezlerinden biri olan Aqua Florya, yeni dönemde de bu başarısını tekrarlamayı hedefliyor. Aqua Florya’nın bugünü ve geleceği ile ilgili görüşlerini aldığımız AVM Müdürü R. Mehmet Köklü, sorularımızı yanıtladı.

Aqua Florya AVM’ den bize biraz bahseder misiniz?

Alışveriş merkezimiz 4 Ekim 2012 yılında açıldı. ECE Türkiye olarak yaklaşık iki yıldır Aqua Florya AVM’nin hem yönetimini hem de kiralamasını gerçekleştiriyoruz. Ben de 2017 Mayıs ayından bu yana burada görevime devam ediyorum. Alışveriş merkezimiz 50 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olup, 150 mağaza ile faaliyet gösteren aktif bir AVM’dir. Şu anda %100 doluluk ile ilerliyoruz. Son dönemde eğlence merkezimizi de faaliyete geçirdik. Bizi diğer AVM’lerden ayıran en önemli özellik ise Marmara Denizi’nin hemen kıyısında olmamız ve AVM’nin sahil kenarında çok keyifli ve Türkiye’de başka yerde olmayan deniz manzaralı yeme içme alanlarımızın mevcut olmasıdır.

Aqua Florya AVM hangi özellikleriyle çekim unsuru oluşturuyor? Neler öne çıkıyor?

Alışveriş merkezimizin yatırımcısı olan İstanbul Akvaryum, Aqua Florya’nın hemen yanında bulunmaktadır. Akvaryum ve AVM arasında organik bir bağ mevcuttur. Akvaryum dünyanın en büyük tematik akvaryumu olma özelliğine sahiptir. Bununla beraber yine AVM ile aynı bölgede yatırımcımıza ait olan Crowne Plaza oteli yer almaktadır. İstanbul’da Yeşilköy-Florya hattı çok özellikli bir lokasyondur. Aqua Florya da deniz manzaralı restoranlarıyla, ihtiyaç duyulan birçok markayı barındırmasıyla, her yaşa hitap eden eğlence merkeziyle, etkinlikleri ve sergileriyle bu lokasyonda bulunan bir alışveriş ve yaşam merkezi konumundadır.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?

Bakırköy’den Silivri’ye kadar olan alanda oturan herkese hitap ediyoruz. Havaalanına yakınlığımızdan dolayı turist ağırlıklı bir müşteri profilimiz de var. İstanbul’da havalimanında transfer için birkaç saatini geçiren turistleri bile ağırlıyoruz. Bugünlerde özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen turistleri burada sıkça ağırlıyoruz.

Aqua Florya AVM çevresindeki müşteri profili ve alışveriş alışkanlıkları nelerdir?

Florya kesimini İstanbul’un niş diye tabir edilen bir bölümü olarak adlandırabiliriz. Aqua Florya çevresindeki popülasyonun alım gücü zaten yüksek. Biz de marka konumlandırmamızı yaparken seçkin mağazalar konumunda olan Beymen, Vakko, Armani, Lacoste gibi markalara önem verdik.

Bununla beraber sahil kısmındaki restoranlarımızın kalitesi de ortadadır. Sektörde ismi duyulmuş büyük markaları burada barındırıyoruz.

İstanbul’da çok sayıda AVM açıldı. Bunların arasında Aqua Florya’nın iddiasını anlatır mısınız?

İstanbul’un içerisinde bulunan o yoğun kalabalıktan sıyrılmış insanların sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda alışveriş yapmalarına imkan sağlamak istiyoruz. Şehrin gürültüsünden uzak, sakin ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği, canınız sıkıldığında amfi tiyatroya çıkıp Marmara Denizi’ni seyredebileceğiniz ya da deniz kıyısında restoranda oturabileceğiniz bir alışveriş merkezinden bahsediyoruz.

Misafirlerinize yönelik etkinliklerde neleri ön plana çıkartıyorsunuz?

2017 yılı Mayıs ayında burada göreve başladığım zaman amfi tiyatromuzda bir açık hava sineması etkinliği yaptık. Haftanın bir günü, on gösterim olarak düzenlediğimiz etkinlik büyük ilgi gördü. Çocuklara yönelik aktivitelerimiz de oluyor. Mesela bir hastane ile ortak bir çalışma yaparak AVM içerisinde çocuklara insan vücudunu tanıtma ve öğretmeyi amaçlayan bir etkinlik düzenledik. Bu sene beşinci yılımıza özel aktivitelerimiz de oldu. Gelecek dönemde bu aktivitelerimizi daha da farklılaştırmak istiyoruz. Genel anlamda ailelere hitap etmeye çalışıyoruz.

Teknolojide yaşanan değişime yönelik planlarınız arasında neler var?

Şu anda sosyal medyayı çok aktif bir şekilde kullanıyoruz. Bununla beraber AVM içerisinde sürekli olarak etkinliklerimizin duyurularını da yapıyoruz. AVM içerisinde bulunan kat planlarımızın hepsi dijitaldir. Ayrıca tuvaletlerimize yerleştirdiğimiz dijital panolar yardımıyla insanların bizi değerlendirmesini de istiyoruz. Ziyaretçilerimiz tuvaletlerdeki dokunmatik ekranlar sayesinde memnuniyet derecelerini ileterek bizi değerlendirebiliyorlar. Gelişen teknoloji ile birlikte farklı hizmetler vermeye başlamayı düşünüyoruz. Şuan aktif hizmetlerimizden biri Türkiye’de ilk kez Ece Türkiye Proje Yönetimi A.Ş. tarafından gerçekleştirilen bir yenilik olarak kişilerin Google Maps üzerinden Aqua Florya’yı kat kat inceleyerek mağazaların hangi konumda bulunduklarını görebildikleri ve AVM içinde yol tarifi alabildikleri bir uygulamadır.

Aqua Florya için 2017 yılı nasıl geçti?

2017 yılı giriş sayıları bakımından çift haneli rakamların epey üzerine çıktık. Ciro anlamında da aynı şekilde çift hanelerin çok çok üzerinde kapattık diyebilirim. Şu an gayet iyi durumdayız. 2018 yılının da aynı şekilde geçeceğini tahmin ediyoruz.

2018 yılı etkinlik ve kampanya takviminizde neler var?

2017 yılı bizim beşinci yılımız olduğu için bunu güzel bir hediye ile taçlandırmak istedik. Şu anda beşinci yıla özel kampanyamız devam ediyor. Devamında önümüzdeki diğer özel günler için de planlarımız bulunmakta. 2018 yılı yaz dönemi için daha farklı fikirlerimiz var. Sahil tarafında bulunan amfi tiyatromuzda yaz konserleri düzenlemek istiyoruz. Açık hava sineması etkinliğimizi de ziyaretçilerimizin yoğun talebi üzerine yaz boyunca gerçekleştireceğiz.2018 yılı sonuna kadar diğer özel günler için de aktivite planlarımız devam edecektir.

Yeni markalar var mı gelecek?

Planlarımız arasında getirmeyi düşündüğümüz yeni markalar var. AVM içerisinde bulunan çok seçkin markalarımız var zaten. Fakat ticaretin gerekliliğine bağlı olarak bazı değişiklikler yapmak gerekebiliyor. Zaten bize talepte bulunan ve sırada bekleyen çok fazla seçkin marka var. Önümüzdeki dönemde farklı markaları da bünyemize almayı düşünüyoruz.

Marka karmasını ve pazarlama faaliyetlerinizi planlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

ECE Türkiye olarak Haziran 2015’ten bu yana Aqua Florya AVM’yi yönetiyoruz. Tabii ki yapılan ilk kurgu güzel bir kurgu fakat ticaretin gerekliliğine bağlı olarak farklı değişiklikler meydana gelebilir. Biz bunları göz önüne alarak değişikliklerimizi yapmaya gayret ediyoruz. Ziyaretçiler tarafından sorulan ve talep edilen mağazalar aylık olarak kiralama departmanımıza raporlanıyor.

Aktivite planlamamızı da yine müşteri segmentimize bağlı olarak belirliyoruz. Biz ECE Türkiye olarak her sene bahar ve sonbahar aylarında detaylı bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Düzenlediğimiz anketlerde ziyaretçilerimizin alışkanlıkları ve bizden neler beklediği analiz ediliyor. Ayrıca hangi aktiviteleri talep ettiklerinden kimleri burada görmek istediklerine, okudukları gazeteden, dinledikleri radyoya kadar birçok farklı soru soruyoruz. Anketlerden elde edilen sonuçlara göre ziyaretçilerimizin istek ve beklentileri doğrultusunda farklı ve yaratıcı etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Gelecekteki pazarlama stratejimize de ziyaretçilerimizin beklentilerini göz önüne alarak yön vereceğiz.

Dövizde yaşanan yükselişle gündeme gelen ‘AVM’lerde kiralar TL’ye dönsün’ talebi sizde karşılık buldu mu? Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar Aqua Florya’yı etkilemiyor. Çünkü bizim bütün kiralamalarımız Türk Lirası üzerinden yapılmaktadır. Ekonominin canlanması açısından AVM bünyesinde kiracıyı korumaya yönelik böyle bir etkimiz olduğunu söyleyebilirim.