Tekne sigorta poliçeleri ile Deniz Temiz-Turmepa derneğine destek vermeye devam edeceğiz

Deniz sigorta alanında yaptığı çalışmalarla sektörde önemli bir yer tutan Anadolu Sigorta denizcilik alanında uzman kadrosu ile tekne sigorta alanında liderliğini koruyor. Sektör lideri olarak öncü çalışmalar yaptıklarının altını çizen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, sorularımızı yanıtladı.

Ülkemizde deniz alanında sigortanın geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

2017 yılı sonu itibarı ile özellikle koster piyasasında, ölçülü de olsa, navlun fiyatlarının yükselme eğilimine girmesi ile, Türk gemi filosuna genç gemiler katılmaya başlamıştır. Bu nedenle artan tekne değerlerinin de etkisiyle sigorta ihtiyacının önemi daha da artmış, bu ise bu üründeki toplam prim üretiminde kısıtlı bir artışa neden olmuştur.

Türkiye’de uluslararası standartlarda hizmet veren acente ve broker firmaları ile tam bir işbirliği içinde çalışarak, yüksek nitelikli denizcilik sigortası ürünlerimizi ve yılların deneyiminden kaynaklanan hasar kaliteli hizmetlerimizi ihtiyaç duyan sigortalılarımıza ulaştırıyoruz. Şirketimiz; Türkiye, İngiltere menşeli ya da çok uluslu sermaye yapısına sahip, özellikle denizcilik alanında uzman birçok aracı için çekim merkezi haline gelmiş, böylece rekabete bağlı olarak ürün çeşitliliği ve kalite anlayışı da artış göstermiştir. Sektörde tekne sigortalarındaki liderliğimizi uzun yıllardır olduğu gibi 2017 yılı itibarı ile de açık ara koruduğumuzun altını da bu vesileyle çizmek isteriz.

Anadolu Sigorta olarak bu alanda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Türkiye’de bu branşta hizmet veren ilk sigorta şirketi ve sektör lideri olarak, ürünlerin sunulmasında ve geliştirilmesinde öncü çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam etmekteyiz. Amacımız, sigortalılarımızın varlıklarını risklere karşı korumak üzere hizmet sağlarken; aynı zamanda, öncü sigorta şirketi olarak sektörün sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamaktır. Tekne Makine sigortacısı olarak, sağladığımız teminatlar ve hasarda verdiğimiz kaliteli hizmetle sadece yurtiçinde değil, uluslararası sigorta piyasalarında da tanınan ve takdir gören bir Türk şirketi olmak, bizi gururlandırmaktadır.   

Deniz alanında daha iyi çalışmalar yapabilmek için havuz fonu kurulması gerektiğine vurgu yapılıyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Hazine Müsteşarlığı sigorta sektöründe yurt dışına yapılan harcamaların yüksek olduğuna vurgu yaptılar. Bu durum havuz sistemiyle düzeltilebilir mi?

Şu an için tekne makine sigortaları için gündemde böyle bir konu olduğu hakkında bir bilgimiz yok.  

Sigorta şirketleri açısından reasürans maliyeti olarak yurt dışına yapılan ödemeler, risk paylaşımı amacıyla Türkiye’de yerleşik sigorta şirketlerinin katlandığı maliyetlerdir.

Sigorta şirketlerinin öz sermayelerini korumak, ayrıca şiddeti büyük hasarlara karşı koruma sağlamak amacı ile tüm dünyada olduğu gibi reasürans anlaşmaları yapması faydalı ve olağan işlemlerdir.

Deniz sigorta işlemlerinde tüketicilerin daha bilinçli davranması için önerileriniz nelerdir?

Deniz sigortaları özellikli bir alandır, sigortalılarımıza önerimiz ihtiyaç duydukları korumayı sağlayan bir poliçe satın aldıklarından emin olmalarıdır. İhtiyaç duyulandan daha geniş teminatlar sigortalının gereksiz yere fazla prim ödemesine neden olacak, ihtiyaç duyulan teminatların tam olarak sağlanmaması ise, gereken korumanın var olmamasına dolayısıyla sigortalının risklere karşı korumasız kalmasına neden olacaktır. Gelen teminat taleplerini uzmanlığımız ile değerlendirip, doğru risk için doğru fiyat ve şartları sağlamak en önemli önceliklerimizdendir. Sigortalılarımıza tavsiyemiz ihtiyaçlarını anlayıp karşılayabilen, uzun süreli işbirliği yapabilecekleri, finansal yapısı sağlam ve tecrübeli şirketler ile çalışmalarıdır.

Anadolu Sigorta olarak 2018 yılı beklentilerinizi aktarır mısınız? Şirketler arasında artan rekabet koşullarına rağmen, nakliyat ve su araçları branşlarında uzun yıllardır devam eden sektör liderliğini, rakipler ile farkı artırarak korumak amacındayız. Ayrıca düzenlenen tekne ve yat fuarlarına katılmaya, yarış sponsorluklarına ve devam eden sosyal sorumluluk projelerimizle, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel değerlerimize sahip çıkmak amacıyla Bir Usta Bin Usta projemizle yeni ustalar yetiştirmeye ve düzenlediğimiz tüm tekne sigorta poliçeleri ile Deniz Temiz-Turmepa derneğine destek vermeye devam edeceğiz.