Auto King olarak yaptığımız işe güveniyoruz

Sıfır araç fiyatlarının artmasıyla birlikte, ikinci el araçların bakımları da çok daha önemli olmaya başladı. 20 yıllık tecrübesiyle sektörde önemli bir konuma sahip Auto King, yaptıkları işlere 2 yıl garanti vermesiyle ön plana çıkıyor.  TSE 12047 yetki belgeli yerlerde insanların araçlarını garanti kapsamından çıkmadan yaptırabileceğini belirten Auto King Genel Müdür Yardımcısı Bülent Şanlı, sorularımızı yanıtladı.

Pandemi süreci markalı araç onarım servislerine nasıl yansıdı?

Son dönemde döviz fiyatları çok arttı, buna bağlı olarak da 8-10 yaşındaki araçlar çok kıymetli bir hale geldi. Bu sebeple aracı değiştirmek yerine rutin bakımlarını zamanında yapmak, üzerinde hasar var ise kontrolünün sağlanıp ve tamirinin gerçekleştirilmesi gibi işlemler ön plana çıktı. Pandemi öncesinde 8-10 yaşındaki araçlarda değişen parça veya boya olup olmaması çok önemliydi. Şimdi ise sıfır araç fiyatlarının yükselmesi nedeniyle, ikinci el araçlarda boya veya değişen olması eski önemini yitirdi.

Avrupa’da ikinci el araçlara bakış nasıl?

Avrupa’da aslında tam tersidir. Türkiye’de aracın üstünde güneş yanığı varsa, aracın boyanması gerekiyor. Estetik olarak çok kötü bir görüntü oluyor. Fakat insanlar, boya yapıldığında aracın değeri düşecek endişesiyle aracını boyatmıyor. Avrupalı ise aracı ayıplı bir ürün olarak görüp gerekli boyayı yaptırıyor ve aracını satarken değerini artırdığı düşüncesiyle satıyor. Türkiye’de de aracın bakım ve onarımını doğru yerlerde ve yaptığı işin arkasında duracak TSE belgeli yerlerde yaptırırsanız, aracınıza değer katmış olursunuz. Auto King olarak yaptığımız kaporta veya boya işlerinde 2 yıl garanti veriyoruz. Yaptığımız işe güveniyoruz ve arkasındayız.

Otomotiv markaları, TSE belgeli servislerde yapılan işlemleri kendi servislerinde yapılmış gibi kabul edip araçların garanti sürelerini kabul ediyor mu?

Bu konuda maalesef yanlış bilgiler mevcut. Auto King’in 45 il 56 adet servisiyle TSE 12047 yetki belgesi bulunuyor. Sıfır araç alan kişiler, kendi araç servisleri yerine bu belgeli yerlere gidebilirler. TSE 12047 belgeli servislere gittiğinizde, yaptırdığınız bakım veya orijinal parçayla aracın tamiri gerçekleşebilir. Orijinal parça kullandığınız zaman, aracınız garanti kapsamından çıkmamaktadır. 

Son iki yılda ikinci el araç pazarında bir büyüme görülüyor. Bu durum ekspertiz sektörüne nasıl yansıdı?

İkinci el araç almak isteyen insanlar araçta gizlenmiş bazı kusurlar nedeniyle mağdur oluyorlar. İki aracın birleştirerek satılması gibi bir durum veya araçta kronik bir problem varsa insanlar geçici yöntemlerle aracı yaptırıp satmak istiyor. Bunların dışında, araç kaza yaptığında sigortadan yaptırmak yerine, kusurları örtülebiliyor. Bu gibi sorunların hepsi, ekspertizde ortaya çıkıyor. Bu nedenle ekspertiz sektörü hızla gelişti ve sektör yasal bir zeminle ilerliyor. Ekspertiz yaptırdığınız halde görünmeyen sorunlar da olabiliyor. Fakat Auto King olarak bizim en önemli avantajımız, 20 yıldır sektörde kaporta uzmanı olmamız. Ekspertiz firmaları araçlarda boya var mı diye ölçüm yaparken, biz ölçüm yapıp üzerine konusunda uzman olan arkadaşlarımız tarafından kontrol ettiririz. Çünkü boya konusunda bizim ekibimizde ciddi bir bilgi birikimi vardır.

Auto King olarak size bir yılda kaç araç bakım ve tamir için geliyor?

Bakım ve tamir için yıllık 150 bin araca hizmet veriyoruz. Oto bakım-onarım ve mekanik bakım Auto King’in temel iş alanları. Bunun dışında ortalama her yıl 250 bin civarında parça onarımı yaparız. Araç kaza yaptığında, o araç bizim servisimize gelmese bile, bizden hizmet alabilir. Sigorta şirketi veya araç sahipleri parçaları onarmak istiyor, Auto King olarak biz de parçaları onararak tekrar kullanılmasını sağlıyoruz. Böylelikle de ithalatın önüne geçiyoruz. Parça onarmanın ülke ekonomisine önemli bir katkı sağladığımıza inanıyoruz.

Sektördeki rekabetle ilgili bilgi verir misiniz?

Maliyetlerimiz şu anda sektörde bulunan firmalardan yüksek, fakat rekabet etmek durumunda kaldığımız oto sanayi veya işini çok kötü yapan küçük firmalar. Kötü malzeme, kötü işçilik yapan firmalarla biz rekabet etmek zorunda kalıyoruz. Çünkü Auto King olarak bizim standartlarımız var. Müşterilere 2 yıl garanti veriyoruz. Bize yılda 150 bin araç geliyor. Bizim ustalarımız bir parçayı nasıl söküp takacağını bilir. Fakat küçük firmalara bir yılda 10 bin bile araç gitmiyor. Dolayısıyla bizdeki arkadaşların tecrübesi, çok daha yüksektir. Birçok firma SGK’sız işçi çalıştırıyor, bizde ise böyle bir durum söz konusu bile olamaz. O nedenle rekabeti aynı şartlarda yapamıyoruz.

Sektörde en önemli sorunlardan biri de nitelikli iş gücü sanırım. Bu konuda sizin yaptığınız çalışmalar var mı?

Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin boya ve kaporta atölyesini baştan aşağıya yenileyerek atölyemizi açtık. Sadece bizim için değil, tüm sektörün nitelikli iş gücüne katkı sağlıyoruz.  Auto King Akademi ile tüm çalışanlarımızı düzenli olarak eğitiyoruz. Son dönemde özellikle boya tarafında kadınların da bu alana ilgi göstermesi için çalışmalar yapıyoruz ve eğitim alan kadınlarımızı da kendi bünyemizde istihdam ediyoruz. Şu anda kadın ustalarımız mevcut. MART2022