Cumhurbaşkanımızın Batı Anadolu Serbest Bölgesi Müjdesi BASBAŞ’ı Hareketlendirdi

Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu Bergama’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin açılacağı müjdesini vermesinin ardından, biz de Bergama Belediyesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşme imkanı bulduk ve kendilerine Batı Anadolu Serbest Bölge projesinin gelişimi hakkında detaylı bilgiler verdik.

Bergama ilçesi Aşağıkırıklar Mahallesi sınırları içerisinde 2.5 milyon metrekarelik arazide kurulacak olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi ile ilgili hafta sonu Bergama’da bu müjdeyi almamız, bizim de buradaki altyapı çalışmalarına kısa süre içinde başlayacak şekilde harekete geçmemizi sağladı. 

Bölge, Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi Anonim Şirketi (BASBAŞ) tüzel kişiliği ile kurulup işletilecek. İhracat, istihdam ve ticaret hacmi açısından Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi olan ve birçok ülkenin örnek alarak uyguladığı Ege Serbest Bölgesi modelini Bergama’da da hayata geçireceğiz. İş olanakları açısından İzmir’in en şansız bölgesi olan Bergama, Kınık, Dikili’de on binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağız. 

Kuzey Ege’deki ulaşım projelerinin, tüm bölgeyi çok önemli şekilde geliştireceğine inandığımız ve sanayiciye büyük katkı sağlayacağını bildiğimiz için, Bergama’da Batı Anadolu Serbest Bölgesini kurma çalışmalarına 2 yıl önce başladık. Burada kurulacak olan yeni serbest bölge hem sanayiciye büyük nakliye avantajı sağlayacak hem de İzmir’in en az gelişmiş ilçeleri olan Bergama, Kınık, Dikili bölgesini geliştirecek, doğrudan 20 bin kişiye, dolaylı olarak ise 120 bin kişiye yeni iş sahası açılacaktır. 

“BASBAŞ’ın projesi, Kuzey Ege’yi uçuracak”

Kuzey Ege Otoyolu, sadece bir otoyol projesi değil Kuzey Egenin makûs talihini değiştirecek, sosyal ve ekonomik değeri çok yüksek bir bölgesel gelişme projesidir. Menemen-Aliağa-Çandarlı bölümünün açılmış olması, uluslararası yatırımcılar açısından da Kuzey Ege’nin cazibesini son derece arttırdı.  Bölgenin gelişmiş deniz, kara ve demiryolu ağlarına sahip olması, Kuzey Ege’yi Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı haline getirmiş olması, BASBAŞ’ın Bergama’yı seçerek ne kadar doğru bir karar vermiş olduğunu kanıtladı.  Biz, Ege Serbest Bölgesi’nde olduğu gibi Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nde de ihracata dayalı üretim yapacak ve yüksek teknoloji içeren ürünler üretecek, çevre duyarlılığı olan firmaları çekmeyi hedefleyeceğiz.

Kuzey Ege Otoyolu İzmir’i Kuzey Ege’ye bağladığı gibi, Kuzey Ege’yi ve İzmir’i Çanakkale Köprüsü ile birlikte Avrupa’ya bağlayacak ve böylece Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan alternatif bir geçiş yolu haline gelecektir. Hızlı ulaşım, bölgenin ticari ve turistik canlılığını arttıracaktır.

Ege’nin ihracatının önemli bir bölümü karayolu üzerinden Avrupa’ya gerçekleşmektedir. Kuzey Ege Otoyolu, projede yer alan Çanakkale Köprüsünün de tamamlanması ile Ege ve Akdeniz’i Avrupa’ya bağlayan en kısa güzergah olacaktır. İhracatçı için nakliye masrafları düşecek ve zamandan büyük kazanç sağlanacaktır. İhracat ürünleri çok daha kısa zamanda teslim edilecektir. Proje aynı zamanda mevcut Nemrut limanlarına ve Çandarlı Liman Projesine bağlantı sağlayacak, limanlara sevkiyat hızlanacağı gibi, TIR’ların yarattığı trafik sıkışıklığı da ortadan kalkacaktır. MART 2020