DERMAN’ı NATO ordularına tanıtmayı hedefliyoruz

KOLUMAN Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık:

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan DERMAN, IDEF 23 fuarında da tüm katılımcıların ilgisini çekti. Fuarda yerli ve yabancı misafirleri ağırladıklarına dikkat çeken KOLUMAN Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, Türk Savunma Sanayinin gücünü uluslararası düzeyde daha etkin bir şekilde göstermeyi amaçladıklarını belirtti.

IDEF 23 fuarı gerçekleşti. Yapılan fuarla ilgili gözlemlerinizi alabilir miyiz?

IDEF 23 Fuarı, Türk Savunma Sanayiinin uluslararası arenada ne kadar güçlü ve etkili olduğunu gösteren bir platform oldu. Koluman olarak, fuarda sergilediğimiz yeni nesil araçlarımız ve alt sistemlerimizin yoğun ilgi görmesi bizi oldukça memnun etti. Yoğun ziyaretçi katılımına tanık olduğumuz fuarda standımızı ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerimizle ürünlerimiz hakkında bilgi alışverişinde bulunma fırsatı da yakaladık. Fuarda yer alan bütün firma ürünlerinin yüksek teknoloji ve kalite standartlarını yansıttığı görüşlerini almak sektörün gelecekteki yolculuğuna bir nebze ışık tuttu.  Zırhlı Muharebe Sahası Akaryakıt Tankeri (Zırhlı AKTAN) Projesini de SSB ve Son Kullanıcı Yetkilileri ile imzalamış olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.

Fuarda Koluman markasına olan ilgiyi aktarır mısınız?

8×8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç (DROPS), 6×6 Akaryakıt Tankeri ve 4×4 Personel Taşıyıcı Konsept olmak üzere 3 farklı ürün sergileme fırsatımız oldu. DERMAN’ın zırhlı ve zırhsız versiyonları ilk kez yan yana geldiler. Zırhlı 8×8 DERMAN ile üzerindeki Konteyner Taşıyıcı Sistem, zaten hali hazırda TSK’ya teslimatlarını yaptığımız ürün ile aynı özelliklerde idi. Kullanıcılardan sonra ziyaretçi ve ilgililerin de beğenisine sunulan aracımız oldukça takdir topladı. 6×6 Akaryakıt Tankeri ise DERMAN’ın zırhsız kabin ile ilk gösterimine sahne oldu. Tasarımı ve teknik altyapısı ile şimdiden birçok projenin radarına girdi diyebiliriz. 4×4 Personel Taşıyıcı Konsept bu yıl ilk kez sergilediğimiz bir ürün oldu. Lojistik ve sahadaki personelin ihtiyaçlarını değerlendirerek ortaya çıkardığımız bu ürünle açık kasadan kapalı kasaya, farklı sayıda personel sayısı seçeneğine, korumalı veya hafif kabin tasarımına kadar her alanda ihtiyaca yönelik bir araç ortaya çıkaracağımızın mesajını vermek istedik. Bunlarla birlikte; teknolojik ve inovatif çözümlerimizi bir çatı altında toplamak adına devreye aldığımız “KolumanTech”in de IDEF’te lansmanını yapmış olduk. Koluman olarak sahip olduğumuz bilgi birikimi, esneklik, üretim yetkinliği ve inovatif çözüm arayışlarımızla yeni nesil projelerde “KolumanTech” adını sıkça duyuracağız.

Koluman Otomotiv olarak Aselsan ile yaptığınız işbirliği hakkında bilgi verir misiniz?

 ASELSAN ile süregelen proje paydaşlığımızı Stratejik İş Birliği Anlaşması imzalayarak taçlandırmış olduk.  Bu iş birliği, savunma ve güvenlik alanında özgün çözümler üretmeyi hedefliyor. ASELSAN’ın teknolojik yetenekleri ile ortaya çıkardığı güzide projeler ve Koluman’ın araç- üstyapı tasarım, üretim, entegrasyon kabiliyetleri ile özellikle askeri araçlar ve lojistik çözümler gibi alanlarda etkili ve modern çözümler sunmamıza olanak tanıyor.

 Koluman Otomotiv olarak yurt dışı çalışmalarınızı aktarır mısınız?

Koluman Otomotiv olarak yurt dışında da aktif bir şekilde faaliyet gösteriyoruz. Küresel düzeydeki projelerimizle ülkemizin savunma sanayiindeki varlığını ve etkinliğini uluslararası arenada göstermeye büyük önem veriyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetlerince kabul görmüş ve envanterde yer alan DERMAN, yurt dışından gelen taleplerin başında yer alıyor. Teknolojik üretim altyapımız ve mühendislik çözümlerimize güvenen farklı ülkelerin ihtiyaç mercileri, birçok muhtelif anahtar teslim proje çözümünde Koluman ile çalışmalar yürütmek istiyor.

Yurt dışındaki projelerimizde yerel iş gücünü ve tedarikçileri de dahil ederek, ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Koluman olarak, yurt dışında elde ettiğimiz başarılarla Türk Savunma Sanayiinin itibarını ön planda tutmayı ve uluslararası arenada daha güçlü bir konumda olmayı hedefliyoruz.

Koluman Otomotiv açısından 2023 yılı hedeflerinizi aktarır mısınız?

2023 yılında önemli hedeflerimize odaklanıyoruz. Öncelikle, ulusal ve uluslararası pazarda varlığımızı daha da güçlendirmek istiyoruz. Bu çerçevede, yeni müşterilere ulaşarak müşteri tabanımızı genişletmeyi amaçlıyoruz.

Ar-Ge ve inovasyon alanında da aktif olmayı sürdürüyoruz. Yeni teknolojiler ve ürünler geliştirerek sektördeki etkimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu çabalarımızla, rekabetçi ve özgün çözümler sunarak müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı amaçlıyoruz.

Aynı zamanda, uluslararası arenada da daha fazla görünürlük kazanmayı planlıyoruz. İhracat faaliyetlerimizi artırarak Türk Savunma Sanayiinin gücünü uluslararası düzeyde daha etkin bir şekilde göstermeyi amaçlıyoruz. Derman’ı UK ve Almanya’da NATO ordularına tanıtmayı hedefliyoruz.

Ayrıca, Yerel yetenek geliştirme de önceliklerimizden biri. Genç mühendisleri destekleyerek sektöre yeni ve nitelikli yetenekler kazandırmayı hedefliyoruz. Bu sayede hem sektörün geleceğine yatırım yapmayı hem de ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Son olarak, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk alanlarında çevre dostu çözümler üreterek çevresel etkileri azaltmaya yönelik da çaba sergiliyoruz.

Tüm bu hedefler doğrultusunda, 2023 yılını başarıyla tamamlamayı ve Türk Savunma Sanayiinde değer yaratmayı sürdürmeyi hedefliyoruz.EYLÜL2023