Uzaktan Yatırımcı Olma Dönemi

İntegral Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi & Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Taşdoğan:

Türkiye’de finans piyasalarının bilinirliği ve finansal okur yazarlığın gelişimi için daha fazla bu alanda eğitim verilmesine ve kurumların da bu noktada eğitimi desteklemesine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken İntegral Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi & Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Taşdoğan ile bireyler ve kurumlar nezdinde tasarruf için nelerin gerektiğini, uzaktan eğitim ve yatırımcı olmanın avantajlarını ve de İntegral Yatırım’ın bunun için neler yaptığını konuştuk.   

İntegral Yatırım açısından 2023 yılı çalışmalarınızı aktarır mısınız?

Pandemi dönemi ve sonrası değişen koşulları yakından takip ediyoruz. İntegral Yatırım olarak yeni uygulamalara adapte oluyor ve geliştiriyoruz. 2023 yılında yatırımcılara hizmet sunduğumuz alanları genişlettik ve bu doğrultuda hedeflerimize ilerliyoruz. Finansal piyasalarda hizmet verenler için en önemli ve rekabetçi özelliklerin başında ‘hız’ gelmektedir. Bizim de her zaman iddialı olduğumuz üstün teknolojik altyapımız ile müşterilerimizin uzaktan hesap açmalarına imkan sağlıyor, canlı destek birimimiz ile yatırıma dair ihtiyaçlarını kesintisiz ve anlık olarak çözebiliyoruz. Ayrıca finansal piyasalara yönelik eğitimleri uzaktan verebiliyoruz. Böylece bireyler yatırımcı olmak istediklerinde oldukları yerden kalkıp başka bir yere gitmek zorunda kalmıyor, tatillerini, işlerini bölmüyor bu sayede zaman kaybetmeden istedikleri yerden hesap açıp, eğitimini alıp yatırım yapabiliyor.

Ayrıca Türkiye’de son dönemde şirketlerin finansmana erişimi konusu gündemde. Kurumların finansmana erişimi hem kendileri hem de ülke ekonomisi için oldukça kritik bir konu. İntegral Yatırım olarak bu konuda önemli bir adım atarak 2021 yılında kurumsal finansman departmanımızı kurduk ve sektöründe çok tecrübeli yöneticiler ile çalışmalarımıza hızla ivme kazandırdık. İntegral Yatırım Kurumsal Finansman departmanımız ile şirketlerin sürdürülebilirliklerini ve finansmana erişimleri için çözüm ortakları oluyoruz. Kurumsal Finansman departmanımız ile şirketlere Finansal Danışmanlık, Sermaye Piyasası Aracı İhracı, Sermaye Piyasaları İşlemleri, Proje Finansmanı ve Sürdürülebilir Finansman hizmetleri veriyoruz.

Halka arzlar şirketlere sağladığı avantajları aktarır mısınız?

Halka Arz; şirketlerin kurumsallaşması ve sürdürülebilirliği açısından bence çok sağlıklı bir yol. Bir şirketin halka arzı konu olduğunda artık kamuya karşı ciddi sorumlulukları olmakla birlikte belirli kriterleri de yerine getirmeleri gerektiğini görüyorsunuz. Firmalar denetleyici kurumların belirttiği kriterlere uymaya başladığında zaten daha da profesyonel yönetilmeye başlıyor. Bu kriterleri sağladıktan sonra da şirketler finansmana erişim için çok önemli adım atmış oluyorlar. Halka arzlarla birlikte firmalarımız da aile şirketlerinden kurumsal bir yapıya dönüşüyor.  Ancak Halka arz, şirketler için çok uzun ve zorlu bir süreç, İntegral Yatırım olarak biz de bu sürecin başından sonuna tüm evrelerinde büyük bir titizlikle çalışarak şirketlere yol gösteriyor ve halka arz olmaları için onlara destek oluyoruz. Geçtiğimiz yıl ve bu sene bazı firmaların halka arzlarında yer aldık. Önümüzdeki dönemde de bu alanda çalışmalarımıza hız vermeyi planlıyoruz. 

Türkiye finans sektöründe daha fazla derinleşmek istiyor. Neler yapılmalı?

Derinleşmek için daha fazla kişi ve kuruma ulaşmamız gerekir. Piyasanın geniş yatırımcı tabanına ulaşılması ve insanların bilinçli bir şekilde sektöre yaklaşması gerekiyor. Bugün Türkiye’de herkes hisse senetlerini konuşuyor. Birkaç sene önce vadeli işlemler, hisse senetleri bu denli gündemde değildi. Burada siz doğru çalışmalarla finansal enstrümanları doğru anlatırsanız insanlar da kendine faydalı tarafını doğru anladıkları takdirde zaten istenilen derinliğe ulaşmış olursunuz. Sadece uzaktan müşteri edinme imkanı ve uzaktan eğitim bile finans piyasasına çok büyük fayda sağladı. Yatırımcı adayı piyasaya ilgi duyuyor ve onun bu sürece adapte olması için uzaktan erişimle gerekli donanımı vermenizle birlikte Borsa İstanbul’a yeni yatırımcılar kazandırılıyor. Burada yatırımcılara şunu belirtmek istiyorum; Yatırım yapmak istedikleri alanla ilgili gerekli bilgileri doğru bir şekilde elde etmeleri önemlidir. O finansal yatırımın kendilerine uygun olup olmadığı konusunda net olmalıdırlar. Önce deneyelim sonra öğreniriz mantığıyla sermaye piyasalarını öğrenilemez.  O yüzden ön araştırma oldukça önemli. Yatırımcı adayları hangi alanla ilgileniyorsa da o alandaki kamu otoritesinin yetki verdiği kurumlarla iletişime geçmeli gerekli eğitimleri uzmanından almalı. 

İntegral Yatırım olarak sosyal sorumluluk projelerinde de ön plana çıkıyorsunuz. O alanda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Finansal okuryazarlığın artışı vatandaşların kendi tasarruflarına etkisi olduğu kadar ülke ekonomisine de büyük değer katmaktadır. Vatandaşların kendilerinin tasarruf yapabilmeleri ve de bilinçli yatırımcı olabilmeleri önemli. Bunun yolu da finansal okur yazarlığın tabana yayılmasından geçiyor.  Bu bağlamda İntegral Yatırım olarak biz de elimizi taşın altına koyduk ve yıllardır Finansal okuryazarlığın gelişmesi için büyük emek gösterdik. İntegral Yatırım’ın başarılı bir finans şirketi olmasının temelinde teknolojiye ve insan kaynağına yapmış olduğu yatırım oldukça önemli. Uzun yıllar boyunca sosyal sorumluluk ve finansal okuryazarlığın arttırılması kapsamında birçok çalışmada bulunduk. 

Buna önemli bir örnek 2022 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde hayata geçirdiğimiz İntegral Yatırım Trading Room projemiz. Buradaki amacımız, öğrencilerin derslerde görmüş oldukları finansal altyapıyı uygulamalı olarak da İntegral Yatırım Trading Room ortamında yaşayabilmeleri. Tabii ki bu deneyimlerin iş hayatına atıldıkları noktada kendilerine ek bir değer ve nitelik kazandırması bu projenin temel hedefleri arasında. Burada öğrenciler teorik olarak veya küresel ekonomiyi takip ettiklerinde görmüş oldukları verilerin; aslında nasıl analiz edildiğini, hangi yöntemler, araçlar veya işlem platformları imkanlarından faydalanarak gerçekleştirildiğini deneyimleme şansına sahip oluyor. İntegral Yatırım Trading Room adı verilen laboratuvardaki bilgisayarlarda Finnet 2000+, Turkey Data Monitor ve Matriks uygulamalarına ücretsiz erişim imkanı sağlayabilirken aynı zamanda akıllı ekranlardan da finans kanallarını anlık olarak takip edebiliyorlar.

Ayrıca Türkiye’nin değerli ekonomistleri ile ücretsiz online eğitimler vererek finansal piyasaları anlatıyor ve bu alanda çok değerli bilgileri uzmanından edinmelerini sağlıyoruz. Uzun zamandır verdiğimiz bu uzaktan webinar eğitimler sayesinde yatırımcılar ve yatırımcı adayları, finans piyasalarını öğrenirken, ekonomistlere canlı yayınlar esnasında soru sorma imkanı da bulabiliyor. Bu çalışmayı bilinçli yatırımcılar oluşturmak için olumlu bir eğitim olarak görüyoruz.

Finansal okur yazarlık kapsamında bir diğer önemli projemizi de TÜRKONFED ile bu sene hayata geçirdik. Çeşitli şehirlerde TÜRKONFED üyeleri ile ekonomi ve finans buluşmaları yapıyor ve Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri ile ‘Yatırım Alternatifleri ve Risk Yönetimi’ temasıyla iş dünyasının yatırım alternatiflerini, risk yönetimlerini, ithalat ve ihracatta kur riski yönetimini ve finansa erişimle ilgili neler yapabileceklerini anlatıyoruz. Mevcut ekonomik koşulları masaya yatırıp, bu durum içerisinde gerek sermaye piyasası gerekse kurumsal finansman alanında ne gibi imkanlar olduğunu ve firmaların bunlardan nasıl faydalanabildiğini tüm yönleriyle anlatıyor ve yüz yüze iletişim sağlayarak sorularını yanıtlıyoruz.

Bunlar gibi birçok finansal sosyal sorumluluk projemiz ile sektörün gelişmesine destek olurken bireylere de tasarruf etme yöntemlerini anlatıyor ve doğru strateji ile yatırım yapmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına genel önerileriniz nedir?

Yatırımcı adayları yatırım yapmayı düşündükleri finansal ürün ve almayı düşündükleri hizmet konusunda öncesinde detaylı araştırma yaparak bilgi sahibi olmalarının ve eğitim almalarının önemli olduğunu düşünmekteyim. Kendi finansal durumları iyi analiz etmeleri de önemlidir. İlgilendikleri alanda faaliyet gösteren ve otoritenin yetki verdiği kurumları araştırmalıdırlar. Yetki ve izni olmayan kurumlardan kesinlikle uzak durmalılar.EYLÜL2023