En iyi yaptığımız işle bayrağımızı dünya ülkelerinde dalgalandıracağız

Kısa bir süre önce Met Teknik markasını da bünyesine katan RS Otomotiv Grubu, araç hasar onarımında kazandığı bilgi birikimi ve tecrübeyi globale taşımaya başladı. Geçtiğimiz günlerde şirket, Filistin, Hindistan, Bahreyn, Irak ve İsveç ülkelerinden işbirliği geliştirmek üzere gelen ziyaretçilerini ağırladı. İlk görüşmelerin tamamlandığını ve prensip anlaşmalarının başarılı şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Pandemi sonrası ortaya çıkan küresel enflasyon, çip ve ham madde krizleri, tedarik zinciri sıkıntıları satış sonrası hizmetlerde ve sigortacılıkta küresel çapta yeni çözüm ihtiyacı doğurdu. Yerli ve milli kaynaklarla geliştirdiğimiz onarım teknikleri ve birçok yenilikçi satış sonrası hizmetimiz yurtdışındaki yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, birçok dünya ülkesinde Türk bayrağını dalgalandırmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Uluslararası arenadaki etkinliğiniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Global bir marka olma yolundaki ilk adımını, 2017 yılında Çekya’da açılan RS Servis şubesiyle attık. Bu çerçevede RS Otomotiv Grubu, dünya ülkelerine açılarak hasar onarımındaki tecrübesi ve kalitesini küresel bir çerçevede sunmaya başladı.

Bu başlangıç sonrası yeni gelişmelerin olduğunu duyuyoruz. Kamuoyunu bu konuda aydınlatır mısınız?

Pandemi sonrasında tüm dünyanın aynı anda büyük bir değişime uğraması; otomotiv ve sigortacılık sektöründe kısmen zorunlu kısmen istekli olarak bir takım değişikliğe geçmesini kaçınılmaz hale getirdi. Kuzey ülkelerindeki savaş, küresel enflasyon, çip krizi, lojistik sıkıntılar ve bir dizi diğer olumsuz gelişmeler araçlarda kaza sonrası parça değişimi yapmak yerine onarımı zorunlu bir hale getirdi. Ancak bu zorunluluk tüm tarafların sonuç olarak kazandığı bir statüye evirildi, tüm dünya onarımın ne kadar önemli ve kıymetli olduğu konusunda bir farkındalık kazandı ve adeta hemfikir oldu, bizlerse önce onarım felsefesini kurulduğumuz ilk günden bu yana benimsemiş bir şirketiz.

İlk etapta Filistin, Hindistan, Bahreyn, Irak ve İsveç olmak üzere bir dizi ülke ile ilk görüşmelerimizi ve prensip anlaşmalarını başarılı bir şekilde tamamladık. Bu ülkelerden gelen yeni partnerleri İstanbul Maltepe’de bulunan genel merkezimizde ağırladık. RS Servis’in kendine has onarım tekniklerini yerinde gören yabancı yatırımcıların tüm onarım süreçlerinden etkilendiğini gözlemledik.

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu görüşmelerle neyi hedefliyorsunuz?

En iyi yaptığımız iş olan bu alanda, önce onarım felsefesini ülkemize kazandırdığımız gibi, yerli ve milli değere sahip bir şirket olarak büyük bir gururla bilgi ve tecrübemizi ihraç etmenin tam zamanı olduğunu düşünerek işbirlikleri geliştirmeye başladık. Bu amaçla harekete geçerek son dönemde satın almış olduğumuz Met Teknik firmasını  bünyemize kattık ve sigorta şirketleriyle nihai tüketiciler olan araç sahiplerinin özellikle hasar hizmetini uçtan uca, tek merkezden almasını sağlayacak güçlü bir ekosistem oluşturduk. Mini Onarım, Boyasız Onarım, Mobil Parça Onarımı, MR Termografik Görüntüleme Cihazı ile yeni nesil ekspertiz hizmetleri, teknik eğitimlerimiz ve halen geliştirdiğimiz bir dizi yenilikçi hizmeti yurtdışında da vermeye başlıyoruz. 2023 hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı şerefine bayrağımızı diğer ülkelerde de dalgalandırarak bu gururu hep birlikte yaşamak.

Ülkemiz otomotiv satış sonrası hizmetlerinin gelişiminde önemli roller üstlenen RS Otomotiv Grubu, 1998 yılından bu yana faaliyet gösteren ve otomobil servislerinin kaporta/boya atölyelerine gerekli tüm ekipmanların dağıtımını yapmakta olan Met Teknik’in çoğunluk hissesini satın alarak grup bünyesine kattı. Met Teknik firmasının satın alınması ile ilgili detayları okuyucularımızla paylaşır mısınız?

1998 yılından bu yana hizmet veren ve yetkili servisler de dahil olmak üzere yüzlerce servise 2007 yılından bu yana eğitim veren Met Teknik Akademi sektörün kıymetli bir oluşumdur. Satış sonrasında standardizasyona önemli katkıları olan Met Teknik, satıştan çok eğitim tarafına odaklanan, hem yurtiçi hem de yurtdışında verdiği eğitimlerle adından övgülerle söz edilen bir şirkettir. 40 yılı aşkın tecrübeyle elde ettiğimiz know-how’ı Met Teknik Akademi’nin aktif eğitimleriyle birleştirerek yeni bir sinerji yaratacak, sektörümüzün en büyük problemi olan kalifiye eleman konusunu aşarak konusunda ihtisas sahibi yeni ustalar kazandırmayı hedefliyoruz. Ayrıca sadece gruba değil, tüm satış sonrası sektörünün gelişiminde öncü olmayı amaçlıyoruz. Yıl içinde 70’ten fazla eğitim kursu açan ve 700’den fazla sektör mensubuna eğitim veren Met Teknik Akademi, sadece ülkemizde değil, Ortadoğu ve Afrika’dan gelen sektör çalışanlarına da eğitim veriyor. Adından övgülerle söz edilen Met Teknik ile yeni bir sinerji ortaya koyarak, sektörümüzün en büyük problemi olan kalifiye eleman konusunu aşarak konusunda ihtisas sahibi yeni ustalar kazandıracağız.KASIM2022