GAÜ Olarak, Havacılık Eğitimi Ve Sektöründe İddiamız; En Yüksekte

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin; ilk özel üniversitesini kurmak için, 32 yıl önce attığı adım ile yola çıkan Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar; ”Girne Amerikan Üniversitesi olarak havacılık sektöründe iddialıyız.” cümlesini kurarken, Kıbrıs Adası’nda pilotaj eğitimi verebilen ilk okulun, yine kendi girişimleri ile kurulmasının ardındaki, gerçeğe dönüşmüş hayalleri de bir yandan vurguluyor.

Küresel hacimde gelişen havayolu taşımacılığı beraberinde, “pilot açığı” sorunu getiriyor. Özellikle, İstanbul’da yapılmakta olan 3’üncü havalimanı ile birlikte, uçuş ve yolcu sayılarında artış bekleyen ulusal sektör, pilot açığını kapatmak için eğitime büyük önem verilmesini, yeni yapılanma girişimlerinin artık,  tüm bacaklarında öngörüyor.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, gelecek 50 yılın havacılık sektöründeki kritik döngüsüne dikkat çekerek; bunun zaten farkında olduklarını ve bu kapsamdaki kurumsal hazırlıklarını uzun zamandır yaptıklarını da belirtiyor.

Kişisel girişim gücünü, hayalleri ile adım adım hedefe koşturmayı başaran insanlardan biri, üstelik ambargolar ve engellemeler ile kaplanmış bir Ada’nın diğer yarısından bu mücadeleye katılmış, Kıbrıs doğumlu Serhat Akpınar’a;her sektörün etkilerini hissettiği Türkiye Gündemi’nden başlayarak sorularımızı yöneltiyoruz;

Türkiye 15 Temmuz kalkışmasıyla zorlu bir süreç yaşadı ve bu süreçte KKTC halkı, Türkiye’ye destek verdi.  Bu durum sizin tarafınızda nasıl yankı buldu?

Biz bu talihsiz olayı duyduğumuz anlardan itibaren;  Girne Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği olarak, çok seri ve ciddi bir şekilde ilk tepkilerimizi verdik. Türkiye Cumhuriyeti Halkı’nın ve Devleti’nin yanındaki yerimizi aldık. Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduğumuzu bildirdik. Tüm değerlerimize, geçmişte olduğu gibi geleceğimize de sahip çıkarak sarıldık. Böylesi bir sürecin yaşanmasını veya oluşmasını hiçbir şekilde beklemiyorduk. Bu süreç sonrasında, Anavatan’da olduğu gibi, Yavruvatan Kıbrıs’ta da gerekli tedbirlerin alınacağına emindik. Yine, bu süreç sonrasında Türkiye’deki yapılanmalara benzer organizasyonların Kuzey Kıbrıs’ta da olduğunu gördük. Türkiye’den gelen bilgiler doğrultusunda; KKTC Hükümeti, kurum ve kitle örgütlerinin de destekleri ilegerekli tedbirleri aldı.

Fetö Terör Örgütü; KKTC’de de etkin mi?

Bizim tarafımıza yansıyan durumlar oldu. Böylesi bir terör hareketinin sonrasında;‘Fetö Okulları’ ile rekabet eden kurumların, geçmişte yaşadığı sorunların neden ve nereden kaynaklandığını da öğrenmiş olduk. Geçmişte, sadece haksız rekabete uğradığımızı düşünüyorduk, oysaki haksız rekabet değil, bizim karşımızda bir örgüt olduğunu ve bu örgütün bizi hedef aldığını anlamış olduk. Girne Amerikan Üniversitesi de, bu hedef alınan okullar içersindeydi. Dolayısıyla,üzücü ‘15 Temmuz’ olayına tanıklık etmek ile birlikte, geçmişte de,  bu etkileri biz de, benzer ve ağır bir şekilde yaşadık.

Ülkemizde pilot açığı olduğu belirtildi. Bu açığı gidermek için üniversiteler çalışmalar yapıyor. Girne Amerikan Üniversitesi olarak önerileriniz nelerdir?

Girne Amerikan Üniversitesi; havacılık işletmeciliği alanında, çok önceden öğrencilerini kabul etmeye başladı ve pilotaj ile istikrarlı bir şekilde, gerek YÖK gerekse Sivil Havacılık nezdinde girişimlerimiz oldu. Tabiki;Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde,  9 üniversite ile oluşturulan Yüksek Havacılık Komisyonu’nun kurulmasına imkânı verildi. Girne Amerikan Üniversitesi olarak, bu komisyonda görev aldık. Türkiye’nin, coğrafi olarak bulunduğu konumu nedeniyle; Ürdün, Dubai gibi bir çekim merkezi haline gelmesi noktasında birçok adımlar atıldı. Gerek Türkiye’de, gerekse Avrupa ve Dünya genelinde, ciddi oranda pilot açığı olduğunu bilmekteyiz. Bizler,dönüt olarak, çok küçük sayılar ile bu alana destek vermeye çalışıyoruz. Yine de amacımız, uçak sayımızı arttırarak, bu sektördeki yerimizi aldığımız gibi, büyütmek  istiyoruz.

Sivil havacılık sektörünün geleceğin mesleği olduğunu ifade ediyoruz. Fakat, yeteri kadar ilgiyi genç nesilde görebiliyor musunuz?  Oysaki, havacılık alanına her geçen gün yatırımlar da artıyor.

Kesinlikle öyle olduğunu söylüyoruz. Şu anda, yaklaşık 15 bin pilot açığı var ve bu rakamlar sektör için çok yüksektir. Bu bir, yaşam tarzıdır. Genç bireyler açısından, tutku ve mesleki alanda geleceğe bir yatırımdır. Ailelerin, bu alandan korkmamaları gerektiğini vurguluyoruz. Çünkü, en emniyetli taşıma aracı havacılıktır. Girne Amerikan Üniversitesi olarak, gerek KKTC’nin,  gerekse Türkiye’nin ‘kanatlarımızın altında’ olduğunu vurgulamak isterim.

Havacılık sektöründe en önemli özelliğin,‘İngilizceyi ana dilin gibi konuşmak’ olduğu ifade ediliyor. Girne Amerikan Üniversitesi’nin de İngilizce eğitim ve öğretiminde iyi olduğunu biliyoruz. Bu durum size avantaj sağlıyor mu?

Uluslararası bir havayolunda çalışacak, hatta yerel havayolunda dahi çalışacak arkadaşların;üst seviye ‘İngilizce Bilgisi’ alanında yeterlilik sahibi olması gerekiyor. Girne Amerikan Üniversitesi olarak, bu konuda en iddialı kurum olduğumuzu vurguluyoruz.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin, bu akademik yıl da; YÖK tarafından ceza işlemine tabi tutulması nedeniyle,havacılık aday öğrencilerinin farklı üniversitelere yöneldiği biliniyor. Bu durum, Girne Amerikan Üniversitesi’ne de yansıyor mu ya da yansıdı mı?

Aslında yansımıyor. YÖK,  bir kontenjan koyuyor. Buradaki kontenjan da;  uçak sayısı ve hoca sayısıyla belirleniyor. Bu kriter; Bir eğitmen pilota, 6 öğrenci demek oluyor. 5 eğitmeniniz var ise, en fazla 30 öğrenci alabiliyorsunuz. Dolayısıyla, bugünkü açığı gidermek için, Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu’nun yeni ihtiyaçları gözeten bir çalışma üretmesi ve öyle karar alması gerekiyor. Bizde;  onların atacağı adımlar sonrasında, daha fazla hoca ile uçak sayımızı arttırmış olalım.Pilotaj bölümü dışında da, havacılık işletmeciliğinde okuyan öğrencilerimiz, gerek Türk Hava Yolları, gerekse diğer firmalar tarafından işe alınıyorlar. Hatta mezun olur olmaz işbaşı yapıyorlar. Pilot bölümünde ise; zaten bu kadar açığın olduğu bir ortamda, iş konusunda uzak geleceğe kadar bir sıkıntı görünmüyor.

Girne Amerikan Üniversitesi olarak, pilotaj bölümü için alt yapınız yeterli mi?

Bizim, 5 uçaklı küçük bir filomuz bulunuyor. Bu sayıyı; 20’ye çıkarmak için çalışıyoruz. Girne Amerikan Üniversitesi’nin, hem İstanbul hem de KKTC ayağı var. Şu anda, öğrencilerimizin tümü Çorlu Havalimanı’nda uçuş eğitimlerinini alıyorlar. Bundan sonraki süreçte de; Ülkemizde yani  KKTC’de de uçuş izinleri verilecek. Çünkü,  bundan önce, KKTC’de uçuş yasakları sözkonusuydu. Girne Amerikan Üniversitesi birçok alanda ilkleri başlattığı için, bu alanda da ilk, biz girişimlerimizi yaptık. Ulaştırma Bakanlığı ve askeri izinler ile ilgili müracaatlarımızı yaptık ve prosedür  tamamlanmış durumda. Kıbrıs’ta da, hangarlarımızı oluşturacağız ve iki ülkede de eğitim uçuşlarımız olacaktır.

Çorlu’da; bir kuruma ait bir eğitim uçağı düşerek,  kırıma uğramıştı. Bu alanda güvenlik ile ilgili yoğun prosedür ve kuralların, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Siz, bu tür kazaların olmasını engellemek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Havacılık tarihi;  kan ile yazılmış bir tarihtir. Alınması gereken bir tedbir var ise, en üst düzeyde almak gerekiyor. Girne Amerikan Üniversitesi olarak, biz uçaklarımızın hepsini sıfır alıyoruz. Hepsini Kanada’dan alıyoruz. İkinci el uçak, kesinlikle almıyoruz. Çok daha ucuz olmasına rağmen, ikinci el uçağı tercih etmiyoruz. Biz üniversite olarak, bu konuda uçağın bakım siciline, uçağa ve eğitmenlerimize çok dikkat ediyoruz. Eğitmenlerimizin hepsi, sektörde kendini kanıtlamış arkadaşlarımızdır. Dolayısıyla, bütün riskleri minimize ediyoruz.

Türkiye; Havacılık ile ilgili birçok adımı attı. Örneğin Hürkuş gibi yerli uçak projemiz var. Havacılık sektöründeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben, çok olumlu buluyorum. Hatta, olması gereken açısından, çok geç kaldığımızı bile söyleyebilirim. Mustafa Kemal Atatürk, ‘istikbal göklerdedir’, diye havacılık sektöründe bir süreç başlatmıştır. Bir dönem; bu süreç kesintiye uğrasa da, aynı vizyon ile bu ruhun, ve sektörün yeniden canlanmasını istiyoruz. Bu nedenle; yapılan tüm çalışmaları canı gönülden destekliyoruz. Bu sürecin de, bir parçası olmayı arzu ediyoruz.