Gönül Kahvesi Büyümeye Devam Ediyor

Kahve sektöründe marka oluşturmak, zincir kurmak ve insanların beğenisini kazanarak damak tadı oluşturmak oldukça zor bir iştir. Böylesine zorlu bir pazarda marka oluşturmayı başaran Gönül Kahvesi, hergeçen gün bayi sayısını arttırarak sektördeki farklılığı ortaya koyuyor. Orta vadede 500 şube oluşturmayı hedeflediklerini belirten Gönül Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Yardımcı, yapılan fuarda birçok yatırımcının ilgisini çektiğini belirterek sorularımızı yanıtladı.

Fuara katıldınız ve size olan talebi değerlendirir misiniz?

Yapılan fuarda çok büyük sıcaklık hissettik. Markamızı bilen veya bilmeyen herkes bizimle ilgilendi. Beklediğimizin üstünde başvuru oldu ve fuar sonrası da geri dönüşler oldu. Şuanda görüşmelerimiz devam ediyor. Bu açıdan verimli bir fuar olduğunu belirtebilirim.

Bu yıl sonu itibariyle yurt içinde 90 şubemiz var, 4 tane de yurt dışında şubemiz olacaktır.. Her geçen gün şubelerimiz artıyor. Bununla birlikte Turqualty başvurumuz var. Bu çalışmamızı da tamamladıktan sonra tüm Dünya da bir büyüme trendi içine girmeyi hedefliyoruz.

Kahve zincirleriyle ilgili artık doyum noktasına geldiği ve sektörün düzenli büyümesi gerektiğinin üstünde duruluyor. Gönül Kahvesi olarak bu durumdan etkileniyor musunuz?

Kahve zincirleri ifadesine katılmıyoruz. Türkiye de yerli ve tek butik zincir olarak Gönül Kahvesi vardır. Diğer kastettikleriniz, sanırım yemek kokusu ile kahve kokusunu birbirine karıştıran başka işletmelerdir. Yurtdışı menşeli 2 ya da 3 kahve zinciri diyebileceğimiz isim vardır. Bu kadar az sayı ile sektörün doyum noktasına geldiğini düşünmüyoruz. Gönül Kahvesi olarak, önümüzde büyüme için herhangi bir engel görmüyoruz.

Franchise sistemi oluştururken firmalar teknolojik alt yapının da önemine vurgu yapıyor. Gönül Kahvesi olarak bu alanda alt yapınızı tamamlayabildiniz mi?

Biz franchiselerimize  Gönül Kahvesi işletimi için gerekltüm teknolojik alt yapıyı oluşturuyoruz. Şubelerimizin ihtiyaçlarını tek bir merkezden takip edebiliyoruz. Aynı şekilde cirolarını takip ediyor ve gereken noktalarda iyileştirmeler için analiz ve destek eğitimleri yapıyoruz. Bu açıdan teknolojiyi gerektiği gibi kullanıyoruz.

Franchise almak isteyen yatırımcılarımıza önerileriniz nelerdir?

Yaptığımız iş matematiksel düşünceyi ve duygusallığı bir arada yoğuran bir alt yapı gerektirir.

Matematiksel tarafı: İşin akılcı kurulumu, oluşumu, piyasada talep gören bir ürün akışı ile verimli ve yüksek karlılıkla sürdürülebilirliği sağlamış, yakalamış bir sisteme ve yeterli öz sermayeye sahip olmayı gerektirir.

Duygusal tarafı: Franchise alanın işini çok sevmesi, inanması ve süreklilikte işine yüzde yüz hakim olarak işinin başında durup işletmesini yürütmesi ve karşılıklı güven tesisi gerekmektedir. İşine sahiplilik başarıyı yakalamak için hayati derecede önemlidir. Aksini düşünürsek franchise veren her mağazasının başına bir sorumlu koyarak işletmelerini kendisi yürütür ve frenchise vermez!

2016 yılını değerlendirmek gerekirse Gönül Kahvesi açısından nasıl bir yıl oldu?

Gönül Kahvesi 2016 yılında da istikrarlı gelişmesini yurt içinde ve yurt dışında devam ettirdi.

Gönül Kahvesi olarak Franchise Sisteminde hedefleriniz nelerdir?

Orta vadede Gönül Kahvesi olarak yurt içinde 500 şubeye ulaşmak istiyoruz. Yurt dışında da 100 şubeye ulaşmak istiyoruz. 2020 yılına kadar bu sayılara ulaşmak hedefimizdir.

Yeni nesil gençlerin Türk Kahvesi yerine yabancı kahvelere yöneldiği belirtiliyor. Bu durum sizleri etkiliyor mu?

Bizim gördüğümüz yeni nesil gençler (15-16 yaş grubu dahil) Gönül Kahvesinde keyifle Türk Kahvemizi yudumluyorlar. Beğeni tamamen kalite ile orantılıdır kalitesiz bir ürünü genci yaşlısı ayırt etmeksizin kimseye beğendiremezsiniz.

Ayrıca yabancı kahveler diye bahsettiğiniz espresso, espresso bazlı ve yöresel kahve çekirdekleri ile yapılan  ürünler konusunda da Gönül Kahvesi olarak üst kalitede ürünler kullanmaktayız. Bu nedenle pozitif etkileniyoruz.

Yabancı kahve zincirlerinin yetkilileri Türkiye’ye geldiği zaman Türk Kahvesini satamadığını belirtiyor. Bu sorunun cevabını o firmalardan isteyebilirsiniz.n