GT Genel Müdürlüğüne Didar Sevdil Yıldırım Atandı

Dünya markası vizyonu ile yoluna devam eden, ahşap bazlı panel sektörünün öncü markası AGT, 30 yılı aşkın iş tecrübesine sahip Didar Sevdil Yıldırım’ı Genel Müdür olarak bünyesine kattı.

Ulusal ve uluslararası pazarlarda mobilya, dekorasyon ve  inşaat sektörlerine; MDF, MDF-LAM, panel, profil ve parke üretimiyle 5 kıtada 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren AGT’de önemli bir atama gerçekleşti. Yatırımlarına paralel olarak gelişen organizasyonel yapılanması kapsamında Genel Müdürlük görevine Didar Sevdil Yıldırım getirildi. Sevdil Yıldırım 2014-2017 yılları arasında aktif olarak AGT’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Danışmanlığı görevinde bulunmuştu.

1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Sermaye Piyasası Kurulu’nda uzman olarak çalışmaya başlayan Yıldırım, daha sonra çeşitli finans ve sanayi kuruluşlarında üst düzey yönetici olarak görev yaptı. ODTÜ’de Ekonomi ve London Business School’da finans alanlarında yüksek lisans yapan Yıldırım’ın çok sayıda yayınlanmış makalesinin yanı sıra   “Establishment and Design of a Financial Futures-Options Market in Turkey 1997” ve “Risk Management Through Futures Markets in Agricultural Sector and Evaluations for Turkey 1997” isimleriyle basılı iki kitabı bulunmakta. Yıldırım, evli ve iki çocuk annesi.

D.Sevdil Yıldırım Hakkında

30 yılı aşkın iş tecrübesine sahip olan Sevdil Yıldırım, 1988-1999 yılları arasında Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nda, Piyasa Düzenleme ve Gözetim Dairesi, Denetim Dairesi, Araştırma ve Geliştirme Dairesi ile Uluslararası Menkul Kıymet ve Borsalar Komisyonları Birliği IOSCO kurul/komisyonlarında ve OECD çalışmalarında görev yaptı. 1999-2009 dönemi arasında Yapı Kredi Yatırım, Turkish Yatırım ve BGC Partners’da Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Yıldırım, sonrasında Yıldız Holding Kurumsal Finansman ve Sermaye Piyasaları Finans Koordinatörlüğü’nü üstlendi. Türkiye’de Borsa’da işlem görebilen en büyük girişim sermayesi yatırım ortaklığını (Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı) kurdu; Genel Müdür Yardımcısı ve Yatırım Komitesi Üyesi olarak görev yaptı. 2012-2018 döneminde halka açık ve halka kapalı şirketlerde (TAV Havalimanları Holding A.Ş., İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Denizli Cam A.Ş. ve AGT A.Ş.) bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Yıldırım; bu şirketlerde Denetim, Kurumsal Yönetişim, Riskin Erken Teşhisi ve Yönetimi, Aday Gösterme komitelerinde komite üyelikleri ve başkanlıkları üstlenmiştir. Şirket alım-satımı, girişim sermayesi yatırımları ve kurumsal yönetişim alanlarında faaliyet gösteren ZESS International’ın Yönetim Kurulu Balkanı olan Yıldırım; KOTEDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği (YÜD) Kurucu Üyesi’dir. Bir dönem Başkanlığı’nı da üstlenmiş olduğu Sermaye Piyasası Kurulu Meslek Personeli Derneği’nin yanı sıra, Forum İstanbul 2023, uluslararası Women Corporate Directors (WCD) Derneği, Korunmaya Muhtaç Çocukları Vakfı ile İyilik İçin Sanat Derneği’nin de üyeleri arasındadır. StartupBoothCamp girişimci ağının yanı sıra, Yönetimde Kadın Derneği’nde mentorluk yapmakta olan Yıldırım, aynı zamanda Aralık 2018’den bu yana Keiretsu Melek Yatırımcı Ağı’nın da üyesidir. TÜBİTAK 1514 fon yöneticisi seçilen ve Avrupa Yatırım Fonu G43 Girişim Sermayesi finalisti olan Yıldırım; 2007-2011 yılları arasında ikişer dönem DEİK Türk Kuveyt İş Konseyi ve Türk Suudi Arabistan İş Konseyi Başkan Yardımcılıklarının yanı sıra, Bahreyn İş Konseyi ve Katar İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Kuveyt İş Çevreleri Derneği (TURKUVID)’nin Kurucu Başkan Yardımcılığı’nı da üstlenmiştir. EYLÜL 2019