IDEF fuarında milli şov yaptık

Yerli ve yabancı bin iki yüzden fazla firmanın katıldığı IDEF 21 Fuarı’nda, yerli üreticilerimiz yeni ürünlerini sergiledi. Başarılı organizasyon sonrası görüşlerini almak için bir araya geldiğimiz Nurol Teknoloji Genel Müdürü Selim Baybaş, ülkemizin son yıllarda savunma sanayi alanındaki başarılı çalışmalarının dünyadaki ihtiyaç sahipleri son kullanıcılar tarafından hayranlıkla takip edildiğini belirtti.  

IDEF 21 Fuarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Yaklaşık 2 yıl süren ve tüm dünyayı etkileyen ve birçok alanda kısıtlamalara sebep olan Covid-19 Pandemisinden sonra heyecanla beklediğimiz IDEF 21 geçtiğimiz Ağustos ayında yapıldı. Ülkemizde düzenlenen fuara beklentimizin üzerinde katılımcı firma ve ziyaretçi katılımı oldu. Dünyada düzenlenen savunma sanayisi fuarları arasında katılımcı firma sayısı itibarıyla üçüncü sırada yer alan IDEF 2021’de başta Türk Savunma Sanayi firmalarımız olmak üzere 1.200 den fazla yerli ve yabancı şirketin yeni ürünleri ile boy gösterdikleri bir fuar oldu. Bu uluslararası önemli fuarda bizler de Türkiye’nin ilk ve tek, dünyada da sayılı ileri teknik balistik seramik üreticisi olarak fuarda birçok yenilikçi zırh çözümlerimizi ilgililere sunduk. Bu organizasyonda, yerli ve yabancı tüm paydaşlarımızla uzun süre sonra tekrar bir araya gelme fırsatı bulduğumuz için memnun olduk. Dünya’nın birçok ülkesinden çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan IDEF, geleceğin savunma teknolojileri alanında ülkemizin belirleyici bir rol üstlenmesine ve insanımızın motivasyonunun artmasına imkan sağladığını gördüğümüzü söylemek isteriz.

IDEF 21 Fuarına uluslararası ilgiyi aktarır mısınız?

Düzenlendiği her yıl katılımcı ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan IDEF fuarında, bu yıl da verimli ve güvenli bir fuar deneyimi yaşadığımızı belirtmek isteriz. Ülkemizin son yıllarda savunma sanayi alanındaki başarılı çalışmaları dünyadaki ihtiyaç sahipleri son kullanıcılar tarafından hayranlıkla takip ediliyor. Bunu IDEF fuarında çok yakından gururla gözlemledik. Covid 19 Pandemisinin bazı ülkelerdeki karantina uygulamaları, heyetlerin fuara katılımlarında olumsuz yönde etkilemesinden dolayı, özellikle Avrupa ülkelerinden katılımın beklediğimizden az olduğunu gözlemledik. Ancak, Ortadoğu, Asya ve Afrika bölgesi ülkelerinden üst düzey heyetlerin katılımları ve ilgileri oldukça yüksekti. Tüm Türk firmalarımızın sergiledikleri ürünler ile IDEF fuarında milli şov yaptık diyebiliriz. Bu vesile ile biz de teknolojinin çok yoğun olarak kullanıldığı savunma sanayisinde, kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz ileri teknik balistik koruyucu ürünlerimizi tüm paydaşlarımıza sunmuş olmanın gururunu yaşadık.

Nurol Teknoloji firmamıza fuardaki ilgiyi aktarır mısınız?

Bu uluslararası önemli fuara Nurol Teknoloji olarak 6’ıncı kere katılım sağladık. Türkiye’nin ilk ve tek, dünyada da sayılı ileri teknik balistik seramik üreticisi olarak fuarda birçok yenilikçi zırh çözümlerimizi ilgililere sunduk. Paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz verimli toplantılarda olumlu ve yapıcı yorumlar almak bizleri çok memnun etti. Bu kapsamda başta ülkemiz olmak üzere dost ve müttefik ülkeler için balistik koruyucu çözüm ihtiyaçlarını üretmekten dolayı bir kez daha gurur duyduk. Tarafımızca geliştirilen özel proseslerle üretilen bor karbür, silisyum karbür ve alümina seramikler ve bu seramikler sayesinde en hafif ve yüksek mukavemete sahip hibrit balistik koruyucu zırh çözümlerimiz standımızda gerek ülkemiz gerek müttefik ülkelerin son kullanıcılarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Personel koruyucu yumuşak balistik yelekler, NIJ ve VPAM standartlarında yüksek tehdit seviyesi için üretilmiş sert balistik plakalar, Stanag 4569 Seviyesinde araç zırh panelleri ve kalkanlar odak noktası olurken, bu sene paydaşlarımızla ilk kez buluşturduğumuz balistik kalkan taşıyıcı aparat ve modüler korugan siperlik (MODKOR) ürünlerimiz büyük ilgi gördü.

Nurol Teknoloji olarak ihracatta gelinen noktayı aktarır mısınız?

Nurol Teknoloji olarak %30-35 seviyesinde ürettiğimiz ürünlerin ihracat yapıyoruz. Sahip olduğumuz teknoloji ve kabiliyet dünyada sayılı ülkede var, dolaysıyla yurt dışına oldukça fazla ülkeye ürünlerimiz ihraç ediyoruz. Bu kapsamda, kapasite artışı planlarımız da var ve bu kapasite artışımızı ihracata yönelik kullanacağız. 2022 yılı hedeflerimizde ihracata yönelik planlarımızı ve yol haritalarımızı şimdiden hazırladık. İhracatta önceliğimiz NATO ülkeleri ve tabi ki dost ve kardeş ülkeler olacaktır.

Sanayi üniversite iş birliği kapsamında yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Şirketimiz özellikle Ar-Ge ve kalite çalışmalarında ülkemizin önemli üniversiteleri ile iş birliği çalışmalarını yoğun bir şekilde yapmaktadır. TOBB Üniversitesi ile son dönemde malzeme bilimi ve nano mühendislik alanlarında çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Buna ilaveten, geçtiğimiz eylül ayında balistik koruyucu ürünlerimizin Ar-Ge çalışmalarına hız vermek hedefiyle, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ile stratejik iş birliği mutabakatı imzaladı. Bu kapsamda, iki kurum arasında yapılan bu önemli mutabakata göre; Proje programlarının geliştirilmesini, Nurol Teknoloji’nin yapacağı Ar-Ge çalışmalarında Sabancı Üniversitesi laboratuvarlarının kullanılmasını, Avrupa birliği proje çağrılarına ortak başvuru yapılmasını, Nurol Teknoloji ve Sabancı Üniversitesi EDU birimi ile birlikte özelleştirilmiş ders programları oluşturulmasını ve diğer işbirliği konularını ele alacağız. Savunma sanayisi alanında ülkemizin ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi hedefine katkı sunacak bu stratejik iş birliğinin ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

2021 yılının son çeyreğine girmekteyiz. Bu açıdan Nurol Teknoloji açısından 2021 yılıyla ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

2021 yılında gelinen noktada, Nurol Teknoloji, öncelikle bor karbür olmak üzere, balistik seramikle üretilen ileri balistik zırhlı çözümleri üretebilen dünyadaki birkaç şirketten birisi. Duyduğumuz gurur kadar, taşıdığımız sorumluluk da büyük. İnsan hayatını koruyan ve tek bir firenin dahi tolere edilemeyeceği bu ürünlerin güvenlik güçlerine tedarik edilmesi sayesinde en yüksek tehdide karşı korunmalarını ve dünyada rekabet avantajı edinmelerini sağlıyoruz. 2021 yılının ikinci yarısı itibari ile Pandeminin etkilerinden biraz olsun kurtulduğumuz bu dönemde yurt içi güvenlik güçlerimizin önemli balistik koruyucu ihtiyaçlarının tedarikini sağladık. Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü’müzün çok yüksek adetteki balistik koruyucu yelek ve plaka ihtiyaçlarını sağlamaya devam ettik. İhracat tarafında ise, NATO ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülkeye farklı balistik ürünlerimizin teslimatlarını ihtiyaç makamlarına yaptık ve halen yapmaya devam ediyoruz.

Eklemek istedikleriniz…

Nurol Teknoloji olarak insan hayatını korumanın verdiği ağır sorumlulukla yolumuza her gün, en ileri kalite bilinci ile daha iyisini yapmak için ilerliyoruz. Dünyamızda her gün gelişen ve artan tehditlere karşı en inovatif, en hafif ve en güvenilir çözümleri sunarak güvenlik güçlerimizi korumak için yerli imkanlardan ve milli teknolojilerden azami ölçüde faydalanılmasına ve bunların sürekli gelişimini sağlamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’nin Milli Balistik Seramik üreticisi ve çözümcüsü olarak dünya klasmanında işler yapmayı sürdürüyoruz. KASIM 2021