İpek Yolu için elimizi taşın altına koyduk

Hayat denilen zorlu yolculukta kimileri yüz metreyi iyi koşmak için çabalar, kimileri de daha uzun soluklu olan maratonu tercih eder. Bu uzun soluklu çabalarda da bazen bayrak değişimi olur.

Babadan alınan bayrağı daha yükseklere taşımak için 1976 yılında kurulan şirketi, Azure Şirketler Grubu şemsiyesi altında toplayan Erkan Gül, ticaret yollarının değiştiği dönemde yerini almak için çalışmalarına devam ediyor. İpek Yolu olarak bilinen ve doğu batı arasındaki tarihin en önemli ticaret yolunun tekrar canlandığı bir dönemde, deneyimleri doğrultusunda hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Azure Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, sorularımızı yanıtladı.

Lojistik sektörünün gelişen ticari ilişkilerimiz doğrultusunda geliştiğini gözlemlemekteyiz. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Lojistik sektörü, ülkemizde her gecen gün büyüyen bir sektördür. Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerindeki olumlu gelişmeler sayesinde birçok Türk iş adamı bu ülkelerde yeni yatırımlar yapmış ve yapmaya devam etmektedirler. Bu yatırımlar lojistik sektörünün de gelişmesinde çok önemli rol oynamaktadır.

Azure Şirketler Grubu olarak faaliyet gösterdiğiniz ülkeler ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bizler uzun yıllardır başta Ortadoğu ülkeleri ve birçok Türk Cumhuriyetlerinde faaliyet  göstermekteyiz.

Irak ta çok uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Irak ve İran içerisinde bir çok şehirde farklı yatırımlarımız ile lojistik faaliyetleri göstermekteyiz.

Tüm Avrupa ve Çin den özellikle Irak a parsiyel taşımacılık hizmeti ve Express kargo taşımacılık hizmetleri vermekteyiz.  Bunların yanı sıra yeni yapmış olduğumuz yatırımlar ile Temmuz ayı itibariyle Tüm Çin’den Tüm Avrupa ve Türkiye ye artık demiryolu + karayolu kullanarak 40 Ülkeye hizmet vermeye başlıyoruz. Tüm ofis, agenta ve dağıtım istasyonlarımızın anlaşmaları tamamlanmış olup bu girişim ile ülke ekonomimize çok büyük bir katkı sağlamayı planlıyoruz.

Azure Şirketler Grubu özellikle Irak ve İran coğrafyasında etkin çalışmalar yapan bir firma. Bu çerçevede bu zorlu bölgelerde yaptığınız çalışmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bizler 1976 kuruluşlu bir firmayız. Irak Bagdat’ta ilk ofisimizi 1982 yılında açan ilk ve tek Türk firmasıyız.  Irak’a olan çalışmalarımızı hiçbir zaman durdurmadık. Uzun yıllar ve bir çok savaşa rağmen bölgeden hiç ayrılmadık . Irak içerisindeki dostlarımız ve yakınlarımızla birlikte daha çok çalışarak en zorlu zamanlarda bile yeni stratejiler üreterek çalışmalarımıza hep devam ettik. Bugün Irak içerisinde özellikle Güney Irak’ta 3 adet depomuz ve dağıtım merkezimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen bir çok kuruluşuna Irak içerisinde gerek Nakliye, gerek depolama gerekse de gümrükleme hizmetleri vermekteyiz.  Irak içerisinde kapıdan kapıya dağıtım yapan %100 Türk sermayeli olan Iraq Express Cargo da firmamız kuruluşlarındandır.

1988 yılında Tahran’da ofis açarak Iran içerisine yatırım yapan ilk Türk firması olarak  bugüne kadar yapılmış olan en büyük lojistik faaliyeti olan İran petrol ve akaryakıt sevkiyatlarını 1989 ile 1994 yılları arasında 5 yıl boyunca tüm İran akaryakıt dağıtımı yine firmamız tarafından yapılmıştır. Bu çalışma bizim bugün Iran içerisinde çok iyi bir pazar payı almamıza neden olmuştur.  Yıllar içerisinde İran da yapmış olduğumuz yatırımlar ile hem İran halkına hem Türk halkına hizmet vermeye devam ediyoruz. İran içerisinde 4 farklı bölgede depolarımız ve dağıtım ağımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz. Yine İran içerisinde İran Express Cargo ilk ve tek %100 Türk sermayeli firma olarak tüm İran’da kapıdan kapıya teslimatlar gerçekleştirmekteyiz.

BiKargo projeniz ile müşterilerinize büyük kolaylıklar sağlıyorsunuz. Projeniz ile ilgili detay alabilir miyiz?

BiKargo Türkiye’deki en yeni online kargo gönderme merkezi ve girişimidir. Hem yurt içinde hem de yurt dışı gönderilerinizi kolayca yapabileceğiniz ileri teknolojik altyapısı ile hizmet veren cep telefonu aplikasyonudur.  Çok kolay bir uygulamaya sahip olan  BiKargo ile 7/24 kargo alım ve gönderim yapabiliriz. Türkiye’nin en yeni girişimlerinden olan BiKargo özellikle İstanbul içerisinde öğleden önce alınan bir kargo, öğleden sonra aynı gün içerisinde teslim edebilir, Deniz Bank Fast Pay uygulaması ile %15 indirimli ödeme yapılabilir ve İstanbul’daki bir çok akaryakıt istasyonundan çok özel indirimli akaryakıt alabilirsiniz.

BiKargo’nun diğer kargo firmaları ile arasındaki en büyük farklardan bir tanesi de istediğiniz ölçülerde istediğiniz miktarlardaki ürünlerinizi 1 dakika içerisinde cep telefonunuz üzerinden giriş yaparak anında fiyatlandırabilir ve taşımanızı yapabilmenizdir. Bizde herhangi bir ölçü ve kgs limiti yoktur. Talep edilen her tür gönderi için araç ve ekipmanlarımız ile ister tüm Türkiye’de ister 40 farklı ülkede 200 noktaya teslimat gerçekleştirmekteyiz. BiKargo’yu özellikle bayilik vererek büyütmeyi ve tüm Türkiye’de  daha güçlü hizmet veren bir firma yapabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz..   

İpek Yolu olarak tarif edilen proje çerçevesinde çalışmalarınız var. Yapılan çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? 

İpek Yolu projesi bildiğiniz üzere bugün tüm dünyanın konuştuğu ve üzerinde uğraştığı bir projedir. Türkiye Hükümeti ve devletimizde de bu proje için yatırımlar girişimler yapmakta bizlere örnek olmaktadır. Bu çerçevede bizlerinde daha çok çalışmamız ve ülkemize daha faydalı olabilmemiz için öncülük edilmektedir. Söz konusu proje dünyanın 4/3 kapsayacak olan en büyük lojistik faaliyeti olacaktır. Yıllık ticari hacmin 100 milyar dolar olması beklenen bu İpek Yolu’nda amacımız bu  ticaretin %75’nin Türkiye üzerinden tüm dünyaya aktarılmasıdır. Bizlerde Azure Grup ailesi olarak son 1 yıldır bu konudaki yatırımlarımızı ve hizmet ağımızı oluşturduk ve artık hizmet vermeye hazır olduğumuzu bildirmek isterim. Başta Çin, Almanya, İngiltere, Polonya, Macaristan, Türkmenistan, Azerbeycan, Gürcistan, Kars, İstanbul, Bulgaristan ve Romanya’daki hemen hemen güzergah üzerindeki bir çok ülkede yatırım, agentalık ve dağıtım organizasyonumuzu geçtiğimiz 1 yıl içerisinde tamamlamış olduk . Söz konusu proje kapsamında Çin den İngiltere’ye kadar,  Hindistan, Pakistan’dan Tüm Kuzey Afrika’ya kadar, Türkiye’den Irak, İran ve Tüm Ortadoğu’ya kadar uzanacak olan bu proje, ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlayacak olup ülkemiz için bugüne kadar yapılmış olan en büyük projelerden bir tanesi olacaktır. Ayrıca Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu projeye çok önem vermektedir. Bizlerde onların yanında bu proje üzerinden bilgilerimiz ve tecrübelerimiz ile elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu tekrar buradan duyurmak isterim.