İtalyan girişimciler Türkiye’ye gelmek istiyorlar

Türkiye İtalya ticari ilişkilerini değerlendirmek için bir araya geldiğimiz tekstil sektörünün duayen isimlerinde Novita Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Güzenge, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye İtalya ticari ilişkileri ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Türkiye çok dinamik bir ülke, daha geniş ve ticari olarak daha atak bir ülkeyiz. Dünya ile ilişkilerimize baktığınızda İtalya’dan daha aktif bir ülkeyiz. Bunu belki İtalya kabul etmez ama Türkiye daha aktif bir ülke oldu. Türk sanayicisi ve Türk girişimciler dünyanın her yerine gidiyorlar, İtalyanlar ise Türkleri takip ediyorlar. Eskiden biz İtalyan’ları takip ederdik şimdi İtalyan’lar Türkleri takip ediyor. Eskiden Gaziantepli iş adamlarına İtalyan’lar vize vermezdi. Şimdi ise beğenmedikleri Gaziantep’e İtalyanlar iş yapmak için geliyorlar. 5-6 tane Gaziantep’de organize sanayi kuruldu. Buna rağmen bizim en iyi partnerlerimizde İtalyan’lardır. En çok birlikte çalıştığımız yine onlardır.

İtalyan firmalar tekstil sektöründe Çin’i tercih ederken bugün Türkiye’ye gelmek istedikleri belirtiliyor. Bu durumu sizde hissediyor musunuz?

Doğru, İtalyan girişimciler Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Çünkü lojistik açıdan Çin çok uzak ve Çin verdiği taahhütleri bir dönem yerine getiremedi. Türkiye’ye baktığınızda İtalya’ya 2 saatlik uzaklıkta ve baktığınız zaman bugün Çin’le olan rekabette Türkiye 2 adım öne geçmiş durumda. Şuanda sipariş kaymalarını görüyoruz. Türkiye’deki sanayicilerde çok hızlı bir şekilde üretimde genişlemeyi başarabiliyor. Fakat burada kontrollü hareket etmek gerekiyor. Çünkü büyüme dendiğinde Türk sanayicisi çok hızlı büyüyor. Oysa daha planlı ve stratejik davranmalıyız.

Eskiden tekstil ürünlerinde İtalyan markaları ön plandaydı, bugün İtalyan ürünlerini piyasada çok görmüyoruz, yoksa yanılıyor muyuz?.

İtalyanların yaratıcılık ve zevklerine erişimimiz çok güçtür. Çünkü bizde sabır yok. Markalaşma yolunda çok çaba saffettik, marka tescili konusunda Avrupa’da bir numara Türkiye’dir. Bu çok önemlidir, çünkü firmaların ismini koruması ve markalaşma yolunda önemli bir adımdı. Fakat bu işler sabır gerektiriyor. İtalyan ise bu açıdan şanslıdır. Aradaki fark giderek kapanıyor fakat İtalyan yine de bizden bir numara ilerdedir.

İtalya Türkiye arasındaki ihracat ithalat dengesi açısından baktığınızda neler söylenebilir?

Türkiye ile İtalya arasındaki işlemler çok iyidir, gerek tekstil gerekse diğer sektörlerde AB ülkeleriyle karşılaştırdığınızda İtalya ile ticari işlemlerimiz çok daha iyi konumdadır.

Ticari ilişkilerin geleceği ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

3-4 yıldır birçok Türk şirketi İtalya’da yatırım yapmaya başladı. Gerek sanayi yatırımı, gerekse turizm alanında yatırımlar yapıyoruz. Türkler de İtalyanlar da birbirlerini partner olarak görüyorlar. İtalya’nın da Türkiye’den faydalanacağı çok şey var. Türki Cumhuriyet ve Rusya’nın Türkiye’ye yakın olması İtalyanlar açısından büyük avantaj sağlıyor. Aktardığımız konular ticari ilişkilerin geleceği ile ilgili umutlu olmamızı sağlıyor.

İtalya’daki siyasi yönetimin Türkiye’ye yaklaşımını aktarır mısınız?

Siyasi yönetim maalesef Türkiye’den biraz uzak duruyor. Şuanda 5-6 partilik bir koalisyon yönetimleri var, son dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı biraz kızdırdılar. Akdeniz olaylarında Fransa’ya karşı Türkiye’nin yanında yer aldılar. İtalya, Berlusconi döneminde Libya’daki petrol hatlarını kendilerine doğru çevirmişlerdi. Çok iyi alışveriş yapıyorlardı. Fakat Fransa Libya’ya göz dikince İtalya Libya ticareti bitmiş oldu. Şuanda İtalyanlar bizi sevmese de Libya konusunda bizim yanımızda olmak zorundalar.

Sizin pazardaki etkinliğiniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Biz İtalya ile çalışmalarda bulunuyoruz. Şuanda İtalyan firmalar haftanın 2-3 günü çalışıyor. Çoğu firma evden çalışma ile yönetiliyor. O nedenle bizde evden çalışma yapıyoruz. İtalya pandemiye Türkiye’den daha çok önem veriyor. Bizde ise biraz daha rahat davranılıyor. Buradan İtalyan Ticaret Odası’na teşekkür etmek isterim. Çok eski bir ticaret odasıdır ve bu dönemde en fazla faaliyet gösteren odalardan biridir. Şuandaki Başkanımızın önderliğinde çok etkin çalışmalar yapılıyor. Son derece ciddi çalışan bir odadır. İtalya ile Türkiye arasındaki ticaret eskiye göre çok fazla büyüdü ve her alanda ortak çalışmalardan bahsediyoruz. Eskiden her alanda çalışma yapamıyorduk. OCAK2021