KKTC’nin ekonomik açıdan önü açıktır

KKTC’nin önemli firmalarından biri olan Akacan Holding özellikle konut alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Global bir yönetim yaklaşımı ile müşterilerine en iyi hizmeti, uluslararası standartlarda sunan Akacan Holding ülke dışında da yatırımlarına devam ediyor. Hayata geçirdiği yatırımlar ve KKTC ekonomisi ile ilgili bilgi almak için bir araya geldiğimiz Akacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Akacan, açık yüreklilikle sorularımızı yanıtladı.

Pandemi süreci KKTC ekonomisine nasıl yansıdı?

Pandemi sürecinin ilk dönemi ada ekonomisine çok olumsuz etkileri oldu. Çünkü KKTC turizm ve eğitim sektörünü çerçevesinde gelişen bir ekonomiye sahiptir. Pandemi süreci de maalesef adanın kapanmasıyla birlikte iki sektörü büyük ölçüde etkiledi. Fakat pandeminin bitmesiyle birlikte de beklenmedik bir büyüme ile karşı karşıya kaldık. Talebe yetişemez duruma geldik. Çünkü pandemi sürecinde insanlar uzaktan çalışma hayatına adapte oldular, öğrendiler. Bu durum da en fazla Kıbrıs gibi sıcak iklime sahip ülkelere fayda sağladı. Avrupa’da veya Türkiye’de uzaktan çalışan insanlar KKTC’de yaşayarak çalışma hayatına devam etmeye başladılar. Hem temiz havada güzel bir yaşam sürüyorlar hem de işlerini takip edebiliyorlar. Ayrıca KKTC’nin bir başka özelliği ise Güney Kıbrıs, AB üyesi olması sebebiyle KKTC’de yaşayıp Güney Kıbrıs’a geçerek istediği AB ülkesine çok rahat ulaşım sağlanıyor. Güney Kıbrıs üzerinden zaten AB ülkelerinin hepsine geçiş serbesttir.

Güney Kıbrıs’taki konut fiyatlarıyla KKTC’deki konut fiyatlarını karşılaştırdığınızda arada büyük bir fark var mı?

Şuanda Güney Kıbrıs ile KKTC’deki konut fiyatlarını karşılaştırdığınızda en az on kat fark bulunmaktadır. KKTC’de 200 bin Euro’ya alacağınız bir evi, Güney Kıbrıs’ta 2 milyon Euro’ya ancak alabiliyorsunuz.  Aradaki fark maalesef çok yüksektir. Fakat adada bir çözüm veya anlaşma olabilirse KKTC’deki konut fiyatları da o seviyeye çıkacaktır. Buradaki fırsatı gören Alman, Rus, İskandinav ülkelerindeki vatandaşlar veya Türkiye’den ciddi bir talep alıyoruz.

KKTC’de bir dönem inşaat firmaları bir evi birden fazla kişiye satıyordu, böyle sorunlar kaldı mı?

2003-2004 yılları arasında maalesef öyle küçük inşaat firmaları ortaya çıktı, fakat hepsi kayboldu. Akacan Holding olarak biz 1988 yılından itibaren inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Şuana kadar KKTC’de 6 bin adet konut gerçekleştirdik. Şuanda kendimize ait üniversitemiz ve iki tane otel yatırımlarımız var. Adada Arçelik’in 30 yıldır temsilcisiyiz. Kısacası biz kendini ispat etmiş, yatırım yapmış ve yapmaya da devam eden bir holdingiz.

KKTC’de ev aldığınız zaman devlet oturum veya vatandaşlık veriyor mu?

Devlet ev alanların hepsine oturum veriyor. Şuanda vatandaşlık vermiyor. Güney tarafıyla ilgili sorunlar çözülünce vatandaşlıkta verecektir.

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs görüşmelerinde bir uzlaşma görüyor musunuz?

Şuanda iki ülke görüşmeleri çok pozitif bir noktaya geldi. Çünkü yıllardır görüşülen ve kapalı kalan Maraş sorununu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla açmaları görüşmeleri çok iyi bir noktaya getirdi. Maraş, 1974 tarihinden önce dünyanın en önemli tatil bölgelerinden biriydi. Burada İngiliz Kraliyet ailesinin dahi evleri vardı. Maraş’taki konut sahiplerinin çoğu da Güney Kıbrıs’ın en köklü ailelerine aittir. Bu insanlar uzun zamandır Güney Kıbrıs yönetimine baskı yaptılar. Türkiye ve KKTC yönetimiyle görüşün ve Maraş sorununu çözün dediler. Maraş sorununun çözümü karşılığında Güney Kıbrıs, KKTC’ye direk uçuş izinleri verilsin, Türkiye’yi artık şikayet etmeyelim ve Ercan Havalimanı uluslararası havalimanı olsun, KKTC limanları da uluslararası limanlara açılsın. Eğer bu anlaşma sağlanabilirse zaten KKTC tanınmış oluyor. Tanınmayla birlikte de KKTC’de başta ekonomi olmak üzere her şeyin gelişeceğini düşünüyoruz. Burada da ilk etapta konut fiyatları Güney Kıbrıs konut fiyatlarına yakın olacaktır. Çünkü Girne bölgesi, adanın tamamında en güzel ve bulunmaz bir yere sahiptir. Girne’nin arka kısmı dağlık bölgedir, düz alanda şehir bulunuyor, sonrasında ise denizle buluşuyorsunuz. Bu üç özelliğin aynı anda olduğu tek yer Girne’dir. Dağın harika bir yamacı bulunuyor. Girne bir de son dönemde çok fazla gelişti, çok iyi oteller yapıldı. Antalya’dan daha iyi otellere sahibiz. Eğitim alanında çok güzel gelişmeler oluyor.

KKTC’de devletin yatırımları ve çevre düzeni yapılabildi mi?

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı çok büyük adımlar attı ve KKTC’ye çok büyük yatırımlar yaptı. Yeni bir havalimanı yaptırıyor. Çağdaş bir havalimanı oldu, otoyollara çok önem verdiler ve birçoğu bitti. Yine KKTC’de belediye sayıları azaltılacak. 28 belediyeden 18 belediyeye düşürüldü. Böylelikle belediyelerinde daha güçlü ve hizmete yönelik olması sağlanacak. Türkiye’deki belediye hizmetleri artık KKTC’de de göreceğiz. Ayrıca en önemli husus KKTC’ye temiz su gelmesidir. Şuanda adaya gelen suyun tarımda kullanılması için çalışmalar yapılıyor. Böylelikle önümüzdeki dönemde KKTC ekonomisinde tarım da önemli bir yer tutacaktır. Bu yatırımlarla KKTC’nin ekonomik açıdan önünün açık olduğunu söyleyebilirim.

Yabancıların konut alımlarına ilgisini aktarır mısınız?

Şuanda KKTC’de ev bulup satın almak dahi problem olmaya başladı. Talep beklentinin çok üzerinde gelişti.

Sizde KKTC’de milletvekili adayı olmuştunuz, siyaseti devam ettiriyor musunuz?

Evet bende siyasete girip hizmet etmek istedim fakat siyaset iş adamlarının işi değil maalesef. Akacan Holding olarak İspanya’nın Marbella şehrinde 15 tane villa projemiz var. Londra’da, Malta’da ve Türkiye’de yatırımlarımız bulunuyor. KKTC’de benim siyasete girmem diğer ülkelerdeki işlerimi aksatmama neden oluyor. Uluslararası bir şirket olma çalışmalarımız o dönemde biraz gerilemeye neden oldu. Siyaseti bırakıp tekrar işlerime odaklanmış durumdayım. Örneğin Türkiye’de son olarak kripto para borsası yaptık. Şuanda Türkiye’de bu alanda yasal bir düzenleme yapılacak ve biz bütün yasal düzenlemelere hazırız.

Adada bir yatırımcı olarak devletten beklentileriniz nelerdir?

Bizim devletten tek bir beklentimiz var o da devletin bizim önümüze engel koymalarıdır. Biz devletten finansal bir destek istemiyoruz. Tek bir isteğimiz var o da bürokratik engellerin kaldırılmısıdır. KKTC’nin en büyük sorunu bürokratik engellerdir. KKTC’de çok iyi bir coğrafya var, eğitimli ve nitelikle çalışma arkadaşlarımız var, tek sorunumuz devletin bizlere engel olmasıdır. Ben KKTC’nin başkanlık sistemiyle yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Başkanlık sistemi adanın gelişi açısından büyük katkı sağlayacaktır.

Akacan Holding olarak adada hangi bölgelerde proje gerçekleştiriyorsunuz?

Akacan Holding özellikle Girne bölgesindeyiz, onun dışında Lapta ve Esentepe bölgelerindeyiz. Bizim o bölgede villa projeleri, AVM ve konut projelerimiz var. Şuanda KKTC’de konut projelerinde lider bir firmayız. Şuana kadar 6 bin evi teslim ettik, bin tane yapım aşamasındadır. Hiçbir zaman normal bir müteahhit olmadık. Cruise projemiz ile dünyanın 4. Kıbrıs’ın tek ilk balkonlu havuz projesini sunduk. Girne, bize göre bölgenin en değerli bölgesiyle o değere değer katacak projeler geliştirmeyi her zaman ilke edindik.

Yakın bir zamanda doğayla uyumla proje geliştireceğinizi belirtmiştiniz, detaylarını aktarır mısınız? Girne’de Beşparmak dağlarından sahile kadar olan bölgede çevreye uyumlu yeni bir şehir kurmak istiyoruz. Burada ahşap evlerden doğayla iç içe bir yaşam ve liman projemiz bulunmaktadır. Bu projeyle insan ve doğa arasında denge kurulabileceğini net bir şekilde göstermiş olacağız. Sadece insanlara yönelik bir proje değil aynı zamanda biyolojik çeşitliliğe sahip bir projeyi hayata geçireceğiz. EYLÜL2022