Türk savunma sanayinin vitrinine nitelikli bir değer kazandırıyoruz

Savunma ve havacılık sanayi ihracatında ilk ona girmeyi başaran Samsun Yurt Savunma, ABD’de yılın tabanca ödülünü kazandı. Global pazarda daha fazla büyümeyi hedeflediklerini belirten Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, ABD’de elde ettikleri prestijli ödüllerle kalitelerini bir kez daha tescillediklerini belirtti.

Rusya ve Ukrayna savaşının uluslararası savunma sanayi sektöründe etkisini aktarır mısınız?

Rusya ve Ukrayna savaşını yakından takip ediyoruz. Dünya’da hiçbir ülke ve organizasyon top yekün savaşı öngörmediği bir dönemde bu denli büyük ölçekli bir savaş tabiki başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm dünyada savunma harcamalarında ciddi bir artışa sebep oldu. Şubat 2022’den önce bazı Avrupa ülkelerinin savunma harcaması %2’nin altındayken bugün %5-%10 arası rakamlar açıklanıyor. Rusya-Ukrayna savaşı bugün bitse dahi sektörel etkileri önümüzdeki 4 yıl daha devam edeceğini değerlendiriyoruz. Avrupa’da başta Almanya olmak üzere birçok ülke devasa ek savunma bütçelerini devreye sokuyor ve ciddi alımlar yapıyor. Doğal olarak böyle bir durum da ülkemiz gibi kendini muharebe alanında kanıtlamış ürünlere sahip ülkeler bir anda öne çıkıyor ve sektörel bazda ciddi hareketlilik gerçekleşiyor. Türkiye’nin kuzeyinde yaşanan savaş bir diğer anlamda da eski ve yeni teknolojinin savaşıdır. Geleneksel bir çok konsept bu savaşla geçerliliğini yitirdiğini görüyoruz. Bununla beraber maliyet etkin yüksek teknoloji çözümler her geçen gün daha çok öne çıkıyor.

Biz CANiK olarak bu savaştan çok daha uzun zaman önce ülkelerin daha büyük kalibre silah ve insansız sistemlere yatırım yapacağını öngörmüş ve yatırımlarımızı buna göre çeşitlendirmiştik. Milli uçaksavarımız CANiK M2 QCB ve robotik sistem yatırımlarımız bunun çarpıcı bir örneğidir. Türkiye Cumhuriyeti SSB da bu yöndeki çalışmalarına çok uzun yıllar önce başlamıştır. Dolayısı ile ülkemizden birçok Savunma sanayi ürünü envanterlerini yenilemek isteyen ülkelerin tercihi durumuna gelmiştir.

Yine bu savaş tüm dünyaya, milli teknolojilerin ülkelerin kaderinde ne kadar kritik olduğunu da bir kez daha göstermiştir.

CANiK açısından 2022 yılıyla ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (Tim) tarafından hazırlanan ‘’Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı 2021 Prestij Kitabı’na göre; 2021 yılında ihracatını, 2020’ye oranla yüzde 60 artırarak Türkiye genelinde sıralamada 311’inciliğe yükseldik ve böylelikle savunma ve havacılık sanayi ihracatında ilk 10’da yer alan tek silah üreticisi olarak akıllara kazındık. 2022 ve sonraki yıllarda 250 ve daha yukarılara çıkmayı öngörüyoruz. Tabanca üretimi özelinde, 2022 yılı bizim için pandeminin yavaş yavaş etkisi kaybetmesi ile devlet ihalelerini ağırlık verdiğimiz bir dönemdir. Bununla beraber SSB tarafından kalifiye edilmiş olan tek ve en büyük kalibre 12.7x 99 mm (50 cal) makineli tüfek olan CANİK M2 QCB’nin envantere girmesi ile ülkemizin ağır makineli tüfek ihracatının %100’ünü yapmaya başladık ve makineli tüfek ihracatımızın, CANİK’in toplam ihracatındaki payının artması ile 2022 yılı ihracat hedefimiz olan 100 milyon dolara ulaşma hedefinde emin adımlar ile ilerlemekteyiz.

EFES 2022 tatbikatı Türk ürünlerinin gücünü göstermesi açısından önem taşımaktadır. Yapılan tatbikatta CANiK ürünlerinin de yer almasının önemini aktarır mısınız?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük planlı tatbikatlarından olan ve yerli ve milli Türk savunma sanayii ürünlerinin sergilendiği EFES-2022’de CANiK, dünyanın en dayanıklı ve en yüksek performanslı 12.7 mm uçaksavarı CANiK M2 QCB’yi katılımcıların beğenisine sundu.  

EFES Tatbikatı, Türkiye savunma sanayinin geldiği noktayı ve ordumuzun gücünü gözler önüne seren çok özel bir etkinlik. Bizler de bu etkinlikte var olmaktan gurur duyduk. Yurt dışından çok önemli ve seçkin katılımcıların yer aldığı bu etkinliğe, Türkiye’nin yanı sıra yabancıların da yoğun ilgi gösterdi.  Biz de dünyada uçaksavar üreten 5’inci, hafif silah üretiminde 6’inci firma olma özelliğimizle bu özel etkinlikte yer aldığımız için onur duyuyoruz. Yerli ve milli uçaksavarımız dünyaya ihraç edilmesinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde araç konvoyları, tabur ağırlık bölgesi, tabur komuta yeri, piyade birliklerinin temel atış destek unsuru, su üstü platformlarının asimetrik taarruza karşı önlem, amfibi harekatta görev alan unsurların ileri atış destek, sabit kanatlı hava platformlarına kanat altı silah podu içine ve döner kanatlı hava platformlarına kapı makineli tüfeği olarak her türlü atış destek görevi içerisinde kullanılıyor.

ABD’de bu yıl yılın tabanca ödülünü aldınız, aldığınız ödülün önemini aktarır mısınız?

Samsun Yurt Savunma (SYS) bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden CANİK markamız, ihracat faaliyetlerine hız kesmeden devam ederken bir yandan da gerek yurt içinde gerekse yurt dışında aldığı ödüller almaya devam ediyor. ABD’de silah endüstrisinin en önemli ödüllerinden ICA (The Industry Choice Awards) 2022’de, SFx RIVAL ile Yılın Tabanca Ödülü’nü kazanan CANİK, son 6 yıl içinde 4’üncü kez bu ödülü alma başarısını gösterdi. CANİK, bu ödülü daha önce de 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT, 2020’de TP9 ELITE SC ile almıştı. Özellikle tüketici memnuniyeti ve değerleri dikkate alınarak belirlenen ICA ödüllerinin, tamamen bağımsız bir kurum olarak da ayrı bir önemi bulunuyor.

CANİK markamız, Türkiye’den global pazarlara doğru büyürken, elde ettiği prestijli ödüllerle hem kalitesini dünya çapında tescilliyor hem de bilinirliğini daha da artırıyor. Köklü geçmişimiz ve yenilikçi yüzümüzün bir yansıması olan ürünlerimizle sadece şirketimizin değil Türk savunma sanayinin vitrinine de nitelikli bir değer kazandırıyoruz. Uzman ekibimizin uzun soluklu bir çalışmayla tasarladığı ürünlerimizle, kullanıcılara daha iyi bir atış deneyimi sunuyoruz. ABD’de elde ettiğimiz bu prestijli ödülü, silah dünyasının en zorlu pazarında sürdürdüğümüz başarının temsili olarak görüyoruz. Aldığımız bu ödülle Amerika’daki pazar payımızı artırırken, Ar-Ge ve inovasyonda ulaştığımız son noktayı dünyada temsil etmeyi sürdüreceğiz.

ICA, dünyanın en büyük pazarı ABD’de düzenlenen ve ateşli silahlar, ateşli silah aksesuarları ve mühimmatların değerlendirildiği bir etkinlik. Hiçbir firmanın üye ya da sponsor olarak kabul edilmediği bu organizasyon, tabancalarla ilgili değerlendirmeleri, çoğu zaman firmaların haberi olmadan yapıyor. Jüri, bir mağazadan değerlendireceği silahı ya da aksesuarı satın alıyor, değerlendiriyor ve sonucu açıklıyor. Ateşli silahlar pazarındaki; asker, polis ve sivil her türlü kullanıcının yanı sıra silah mağazalarının bile temsil edildiği jüri, performansın yanı sıra distribütörlerin memnuniyeti ve ürününün satış sonrası desteğini de değerlendirmesine dahil ediyor. Bu açıdan, oldukça objektif bir şekilde yürütülen bu yarışmada, sadece her yönüyle en iyiler birinci olabiliyor.

CANİK’in sektör açısından gelişim gösterdiği pazarlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

CANİK olarak birbiri ile entegre olmuş bir ekosistem yarattık. Bu durum pazarlardaki var oluşumuzu güçlendiriyor. Toplam üretimin yüzde 95 gibi nerdeyse tamamını yurt dışı pazarında gerçekleştiren CANİK TP9 ile 2012’den beri dünya piyasasında önemli bir yere sahip oldu.  CANİK aksesuar programıyla pazardaki yerimiz daha da güçleniyor. Sektörde yeni ve muadillerinden çok daha üstün özelliklere sahip olan ürünlerimiz Güney Amerika, Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkan pazarlarından büyük bir gelişim ve talep içerisinde. CANİK pazarlarda agresif stratejileri, müşteri ilişkilerine vermiş olduğu önem sayesinde pazarları rahatlıkla domine ediyor ve satışlara yansıyor. Tabi, bunlarda da pazarda gelişime katkı oluşturuyor. Bu bölgeler de sektörde bir gelişim söz konusu ve bizlerde bu gelişimde pazarların lideri olma hedefimiz ile yolumuza devam ediyoruz.

Savunma sanayinin geleceği ile ilgili ön görülerinizi alabilir miyiz?

Hiç şüphesiz savunma sanayi yeryüzündeki tüm ülkelerin bekası için olmazsa olmaz sektörler arasında yer almaktadır. Bu durumu Türkiye özelinde ele aldığımızda ise savunma sanayine uzun vadede yapılan yatırımlarım dönüşünü gözlemlediğimiz bir dönemdeyiz. Hem ülkemiz hem dünya da savunma sektöründeki gelişmeleri çok dikkatli takip etmeli ve iyi okumalıyız. Sektörde yer alan tüm firma ve markaların son kullanıcıların ihtiyaçlarını çok iyi analiz ederek yatırımlarını yapmaları gerekmektedir ve şu prensip hep göz önünde bulundurulmalıdır; “ Savunma sanayideki hiçbir yatırım sadece tek bir ülkenin ihtiyacı gözetliyerek yapılmamalıdır. Aksi takdirde yapılan yatırımın geri dönüşü olmayacak ya da kısıtlı kalacaktır. EYLÜL2022