Koluman Otomotiv Endüstri Savunma Sanayiinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zafer ÖZCAN: DERMAN, lojistik destek alanında kendini ispatladı

IDEF 23 Fuarı sonrası, Polonya, İngiltere ve Almanya’daki fuarlarda gözleri üzerine çekmeyi başaran DERMAN aracı uluslararası pazardaki yerini almaya başlıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmeyi başardıklarının altını çizen Koluman Otomotiv Endüstri Savunma Sanayiinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zafer ÖZCAN, yurtdışında katıldıkları fuarlarda çok sayıda ziyaretçiyi ağırladıklarını belirtti.

Polonya ve İngiltere fuarlarına katıldınız. Fuarla ilgili gözlemlerinizi alabilir miyiz?

Dünyanın en büyük uluslararası savunma ve güvenlik teknoloji fuarlarından biri olan ve bu yıl 22’ncisi düzenlenen DSEI 2023’te, savunma ve havacılık sanayisine yönelik en son çözüm ve sistemler 12-15 Eylül 2023 tarihleri arasında Excell/Londra’da sergilenmiştir. Fuarda KOLUMAN olarak DAIMLER TRUCK UK ile beraber DERMAN aracı ile katılım sağladık.

UK, savunma sanayii uzun erimli olunduğunun mesajının verilmesi bakımdan stratejik olup, görünürlüğümüzün daha hızlı arttırılmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. TSK Envanterine giren DERMAN’ın ana hedefi ihracattır. UK orjinli firmalar ile özellikle alt sistem bazında ARGE çalışmaları, tedarik ve entegrasyon faaliyetlerinde bulunup başta Avrupa olmak üzere NATO’ya üye ülkelerin ordularına satış yapmanın altyapısını hazırlamak istiyoruz. 

Paris Eurosatory ve Londra DSEI’den sonra Avrupa’nın en büyük 3. savunma fuarı olan MSPO Fuarı’na katılım sağlanmıştır. Yüksek ilgi gören DERMAN KOLUMAN standına çok sayıda ziyaretçi çekmiştir. Polonya Doğu Avrupa pazarı için potansiyeli oldukça yüksek bir ülkedir. Bu bakımda bu fuarı ve katılımcılarını önemsiyoruz.

Yapılan fuarlarda DERMAN aracına olan ilgiyi aktarır mısınız?

Lojistik Destek alanında kendini ispat eden ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren, Taktik tekerlekli yeteneği ve performansı ile arazide güçlü şekilde ilerleyen, zırhlı kabini sayesinde personele güvenli yaşam alanı sağlayan ve yüksek yükleme kapasitesi ile de tedarik kanalına güç katan, özellikle off-road yeteneği arttırılmış, altyapısı bu kapsamda iyileştirilmiş, kuvvetlendirilmiş DERMAN aracımız, aralarında yabancı ülkelerin de olduğu çok sayıda katılımcının dikkatini çekmiştir.  

Ortak altyapı ile taşınacak ürünlerin kapasitesi, çeşitliliği ve hassasiyetine yönelik özel araç/platform/sistem komplesi çözümleri DERMAN’ın en belirgin özelliği olarak öne çıkmıştır.

Yakın bir zamanda Almanya fuarına katıldınız. Fuarla ilgili düşüncelerinizi aktarır mısınız?

DAIMLER TRUCK tarafından düzenlenen Almanya Wörth’de gerçekleşen DTE etkinliğine DERMAN aracı ile katılım sağladık. Daimler Truck’ın OEM’lerinden biri olarak davet edildiğimiz etkinlikte aracımızı yabancı ordu mensuplarına tanıtma fırsatı bulduk. Etkinlik arazi performans testlerini içerdiği için DERMAN’ın göz doldurduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Burada DERMAN aracının özelliklerini gösterip, aracın Avrupa’da tanınırlığının arttırılması amaçlanmıştır.

Gelişmiş ülkelerin araçlarıyla kıyasladığınızda Derman aracının öne çıkan özelliklerini aktarır mısınız?

DERMAN aracının öne çıkan özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

•          Ortak altyapı ile Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı, Kurtarıcı ve Akartyakıt Tankeri gibi farkı üstyapı seçenekleri

•          Dünya Çapında Servis Ağı ve Yedek Parça Erişimi

•          Ağır Hizmetlere Yönelik Yüksek Taşıma Kapasitesi

•          Güvenirlilik, Dayanıklılık ve Yüksek Mobilite

•          İhtiyaca Yönelik Çok Sayıda Opsiyonel Özellik

•          Zorlu İklim Koşullarında Kesintisiz Görev Yapabilme

•          Farklı Zeminlere Göre Uygun Sürüş Modları

Özellikle otomotiv sektöründe teknolojinin bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde yaptığınız arge çalışmalarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Pek çok alanda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Elektro-Mekanik Düzleme Sistemi, Ultrasonik Yakıt Isıtma Sistemi, Otonom Hooklift Yükleme Sistemi, ilk başta sayabildiklerim.

Paris İklim Anlaşmasıyla birlikte ihracatta çevre kriterlerinin arttığını görmekteyiz. Koluman Otomotiv olarak bu konuda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Koluman Ar-Ge Merkezi, sürdürülebilirlik ve düşük karbonlu projelere odaklanan bir yaklaşım benimser. Projelerinin her aşamasında yeşil düşünceyi vurgular ve üniversite-sanayi işbirliği projeleri ile karbon salınımını azaltmaya odaklanır. Örnek olarak, aerodinamik treyler projesi, taşıtların yakıt verimliliğini artırmayı hedefler. Ayrıca, enerji tasarrufu, su yönetimi, geri dönüşüm ve atık azaltımı gibi çevre dostu uygulamalara önem verir. Karbon azaltımı için doğalgaz ve elektrik enerjisi kullanımına odaklanır ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapar. Yeşil Kaizen kavramını benimseyerek sürekli iyileştirmeyi çevre dostu uygulamalarla birleştirir. CDP ile işbirliği yaparak karbon ayak izini paylaşır ve iklim değişikliği ile mücadelede şeffaflık sağlar. Koluman Ar-Ge Merkezi, çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamalara odaklanan bir anlayışı benimseyerek bir dizi projeyi bu temel değerler etrafında gerçekleştirir.KASIM2023