Midyat Patlayıcı Maddeler Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilal İLERİ: NATO Standartlarında Üretimle Yerli İhtiyaçları Karşılıyor, Uluslararası Pazarlara Açılıyoruz

Savunma sanayinde yerlileşme hedefleri doğrultusunda mühimmat üretimi konusunda da büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu vizyonla hayata geçirilen Midyat Patlayıcı Maddeler Sanayi A.Ş., kurulduğu ilk günden beri bu çabalarını aralıksız sürdürüyor. Midyat Patlayıcı Maddeler Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilal İLERİ ile yaptığımız söyleşide, firmanın yurt içi ihtiyaçları karşılamasının ardından yurtdışına da açıldığını belirtti.

Mityat Patlayıcı’nın kuruluşu ve gelişimi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

2010 yılında Mardin’in Midyat ilçesinde 350 dönüm arazi üzerinde kurulan Midyat Patlayıcı, başlangıçta sivil patlayıcı madde üretimi ve depolama faaliyetleri üzerine kurulmuştur. Kurulduğumuz günden bugüne bölgedeki baraj, maden, çimento fabrikası ve enerji yatırımlarının ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 2016’dan sonra, Cumhurbaşkanımızın savunma sanayi yatırımlarına verdiği destekle savunma sanayi sektörüne yöneldik. 2019 yılı içinde yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında satılan tabanca ve tüfek mühimmatlarını “9x19mm, 5,56x45mm, 7,62x51mm ve 7,62x39mm” üretmeye yönelik bina-inşaat ve hat yatırımlarımıza başladık. Millî Savunma Bakanlığımızın belgelendirme aşamaları ve Sanayi Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile yatırımlarımızın büyük bir bölümü tamamlandık. Yatırımlarımızı yaparken önceliğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmek. Bunun yanı sıra, yurtdışı pazarına da açılmayı hedefledik. Şu an Makine ve Kimya A.Ş. aracılığıyla ürünlerimizi yurt içi pazarında sunuyoruz. Özellikle 9x19mm Parabellum ve Luger tabanca fişeklerimiz piyasada yoğun ilgi görüyor. Ayrıca, 2022 yılı itibariyle ABD’ye ihracata başladık ve marketlerde yerimizi aldık.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu bu sektörün önünü açıyor mu?

Makine ve Kimya A.Ş.’nin sektörel bilgisi ve uluslararası konumu kuşkusuz çok değerli. Makine Kimya’dan büyük beklentilerimiz var. Liderliklerini sürdürmelerini ve yatırımcıları bir araya getirerek sektörün daha da ilerlemesine katkı sağlamalarını umuyoruz. Sektördeki konumu ile yerli yatırımcıları bir araya getirebilirse hem yurt içi hem de yurt dışı market pazarında daha etkin olacağını düşünüyoruz. Makine Kimya’nın uluslararası marketlerde satış zinciri oluşturabileceğine inanıyoruz. Bu vizyon, Türkiye’deki savunma sanayi yatırımları yapan şirketleri bir araya getirerek daha güçlü bir yapı oluşturabilir. Dünyanın birçok ülkesinde, mühimmat üretimi devlet desteklidir. Aynı zamanda, savaş durumunda bu tesisler devletin kullanımına sunulmaktadır.

İhracat çalışmalarında tabanca üreticileriyle ortak çalışmalar yapabiliyor musunuz?

2020 yılına kadar Sarsılmaz A.Ş. ile ZSR firmasında ortaklık yapısında bulunduk. Şu anda, birçok firma birbiriyle iş birliği yaparak daha büyük projelere imza atıyor. Biz de bu ortak çalışma anlayışını benimseyen bir firmayız. Özellikle Makine ve Kimya A.Ş. ile yakın iş birliği içerisindeyiz.

Türkiye, mühimmat sektöründe uluslararası standartlara ulaştı mı?

Evet, kesinlikle. Midyat Patlayıcı olarak, savunma sanayi yatırım kararımızdan itibaren üretim ve güvenlik yönergelerimizi NATO standartlarına uygun şekilde belirledik ve belgelendirdik. Millî Savunma Bakanlığı’nın denetiminde gerekli izinler ve belgelendirmeler NATO standartlarıyla uyumlu olarak gerçekleştirildi. Türkiye’deki savunma sanayi yatırımcıları için bu standartlar büyük önem taşıyor. Ürünlerimizin kalitesi, uluslararası standartlara uygunluk testlerinden başarıyla geçtikten sonra piyasaya sürülüyor. Ürünlerimizin kalitesinden tamamen emin olana kadar piyasaya sunmuyoruz. Tüm kalite ve balistik testleri tamamladığımız ürünleri bu yıl içerisinde piyasaya sürdük. Poligonlardaki testlerde oldukça başarılı olduk ve ihracat yaptığımız ABD piyasasından da olumlu geri dönüşler aldık. Şu ana kadar aldığımız olumlu geri dönüşler, standartlar çerçevesinde kaliteden ödün vermediğimizi gösteriyor. Türkiye’de ya da uluslararası pazarda NATO standartlarına uymuyorsanız, savunma sanayinde ayakta kalmak zor. Bu hem ticari olarak hem de markanın sürekliliği açısından önemlidir. Bu yüzden kendi ürünlerimiz üzerindeki kalite kontrol süreçlerini çok ciddiye alıyoruz. Türkiye’deki tüm savunma sanayi şirketlerinin de bu şekilde ve hassasiyetle çalıştığını düşünüyoruz.

Memleketinize yatırım yapmış bir iş adamı olarak, memleketinizi hizmet konusundaki duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Midyat’ın köklü ailelerinden birinin mensubu olarak büyüdüm. Aile büyüklerimizin vatan savunmasına olan katkılarından dolayı aldığı İstiklal Madalyası’nın verdiği gururla, savunma sanayine yönelik yatırımlarımızı her zaman ülkemizin menfaatleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarımızı planlarken dışa bağımlılığı minimuma indirmeyi hedef aldık. Bu doğrultuda, ürettiğimiz ürünlerin hammaddesinden nihai ürüne kadar her aşamasında kendi tesislerimizi ve hatlarımızı oluşturduk. Şu anda tesisimizde dışarıdan tedarik ettiğimiz sadece iki ürün bulunuyor: barut ve kapsül. Barutu yerli üreticimiz olan Makine ve Kimya A.Ş. tarafından temin ediyoruz. Evet, tüm mühimmat üreticileri gibi biz de kapsül tedarikinde zorluk yaşıyoruz. Ancak ürünlerimizdeki yurt dışı bağımlılığımızın sadece kapsül olduğunu göz önünde bulundurarak yatırımlarımızı kapsül üretimine yoğunlaştırdık. Bu yıl başlattığımız kapsül üretim tesisi yatırımımızı 2024 yılı ortasında tamamlayarak üretime başlamayı planlıyoruz. Vatansever bir aile olarak, ülkemiz adına ve savunma sanayimize yaptığımız  ve yapacağımız yatırımlardan dolayı, devletimizin bize sunduğu bu fırsatta başarılı olmanın gururunu yaşıyoruz.KASIM2023