Lila Grubu Genel Müdürü Alp Öğücü: “DNA’mızda Adalet Var”

Sahip olduğu sosyal sorumluluk bilinciyle çalışmalarını sürdüren Lila Grubu’nun Genel Müdürü Alp Öğücü, perakende ve tüketim ürünleri sektörlerindeki çalışan kadın liderlerin desteklenmesi, sayılarının artırılması üzerine faaliyetlerini sürdüren LEAD Network Türkiye tarafından düzenlenen konferansta konuşmacı olarak yer aldı. Öğücü, Lila Grubu’nun 1960’lara uzanan kuruluşundan bu yana kadınların işgücüne katılımı konusunda her zaman destekleyici bir rol üstlendiklerini dile getirdi.

Lila Grubu Genel Müdürü Alp Öğücü, Türkiye’de yetenekli kadın işgücünü perakende ve tüketim ürünleri sektörüne kazandırmak üzere faaliyetlerine devam eden LEAD Network Türkiye’nin düzenlediği Liderlikte Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konferansı’na katıldı. Öğücü, Tijen Mergen’in moderasyonunu üstlendiği, Coca-Cola İçecek Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Meltem Metin, P&G Ticari Pazarlama ve E-Ticaret Kanal Direktörü Gaye Narmanlı ve Unilever Kanal ve Kategori Geliştirme Direktörü Pınar Öztürk’ün panelist olarak yer aldığı ‘Çeşitlilik Ama Nasıl?’ başlıklı oturumda Lila Grubu’nun kadın yöneticilere verdiği desteğe ilişkin bilgiler aktardı.

Öğücü konuşmasında; “Biz ülkemize uzun yıllardır hizmet veren ve tohumları Gaziantep’te tekstil alanında atılmış bir aile şirketi olarak şu anda Çorlu’da yer alan tesisimiz ve İstanbul’da bulunan genel müdürlüğümüz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda ben 3’üncü kuşak olarak Lila Grubu’nun Genel Müdürlüğünü üstleniyorum. Büyüklerimizin bize anlattığı hikayeler, kurumumuzun kurulduğu yıllardan bu yana Gaziantep’te cumhuriyetin etkilerinin ve kültürünün yaşandığı bir ortamda hizmet verildiği yönünde. Dolayısıyla kızların erkeklerle eşit şartlarda okuduğu, çalıştığı bir kültürün içinden doğan bir kurumuz… Halen bu kültürü sürdürüyoruz. Genlerimizde kadın – erkek gibi bir ayrım yok: adalet var. Bugün, 1000 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yönetici kadromuzun yüzde 44’ünü kadınlarımız oluşturuyor. Amacımız genel toplamda yüzde 25 olan kadın çalışan sayımızı mavi yakada da artırmak” ifadelerini kullandı.

Kadın ve erkeklerin bir arada çalıştığı departmanlarda daha özenli bir tavır sergilendiğinin de altını çizen Öğücü, kadınları yalnızca yönetici ve beyaz yaka pozisyonlarında değil tüm kademe ve görevlerde görmeyi arzu ettiklerini, bu doğrultuda çalışmalarına hız verdiklerini belirtti. Kadınların en çok evlendikleri ve anne oldukları dönemlerde işleri ile ilgili endişe taşıdıklarını ifade eden Alp Öğücü sözlerini şöyle sürdürdü: “Lila Grubu bünyesinde her yıl düzenli olarak ‘değerler’ toplantıları yapıyoruz. Çalışanlarımızdan gelen talep ve önerileri de bu toplantılarımız sırasında değerlendiriyor, ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz. Bu minvalde özellikle yeni anne olmuş ve işe dönmüş çalışanlarımız için Mayıs ayında taşınacağımız yeni ofisimizde emzirme odamızı hazırladık. Tüm çalışanlarımızın faydalanabildiği esnek çalışma saatleri ile çocuklarını okula bırakan, okuldan alan anne ve babalarımıza bir nebze olsun fayda sağlamaya çalışıyoruz. Fakat bu tip çalışmaların yalnızca kurum içinde hayata geçirilmesini değil, tüm paydaşlarımıza sirayet etmesini arzu ediyor; ancak hep birlikte harekete geçilmesi durumunda köklü bir kadın istihdamı dönüşümü yaşanacağına inanıyoruz. Elbette bu noktada sektör olarak devletimizin ve bakanlıklarımızın da desteklerine ihtiyaç duyuyoruz.”

Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent:
“Kadınlar her zaman kazandıklarını çocuklarının eğitimine harcıyor”
 Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, kurum olarak 3W’ye (women, water, well-being) odaklarının altını çizerek ederek şu ifadeleri kullandı: “Kadın iş gücü katiyen bitmeyecek bir serüven… Bugün tüm dünyaya baktığınızda kadınların iş gücüne daha çok katıldığı ülkelerin refah düzeylerinin ve eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğunu görüyorsunuz. Bunun nedeni kadınların her zaman kazandıklarını çocuklarının eğitime harcıyor olmaları… Bu nedenle ülkelerin arzu edilen seviyeye erişebilmesi için her kurumun daha çok kadın çalışanla yola devam etmesi gerekiyor. Dünyanın 207 ülkesinde, 1004 fabrikaya sahip olan bir kurum olarak kadın istihdamı konusunda pek çok ilki hayata geçirdik. Bunu yaparken dikkate aldığımız en paydaşlarımızdan biri yerel yönetimlerdi. Bu kadar geniş bir coğrafyada hizmet veren bir marka olarak her bölgenin kadınlarının ihtiyaç ve taleplerini onları dinleyerek öğrendik ve çalışmalarımıza bu doğrultuda yön verdik.”