Nobel İlaç, “2017 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri”nde “Eczacılık Ürünleri İhracatı” kategorisinde 2.’lik ödülü aldı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen İKMİB  2017 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde Nobel İlaç, 2017 yılında gerçekleştirdiği 56 milyon USD ihracat ile “Eczacılık Ürünleri İhracatı” kategorisinde 2.’lik ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ilk üç sektöründen biri olan kimya sektörü, 2017 yılında 16,1 milyar dolar ihracat sağladı. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerinde yedi bine yakın üyesi bulunan İKMİB, 2017 yılında 16,1 milyar dolarlık ihracata imza atan sektör temsilcilerini ödüllendirdi. İKMİB ev sahipliğinde düzenlenen ve T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Sn. Fatih Metin ile TİM Başkanı Sn.Mehmet Büyükekşi’nin katılımıyla gerçekleştirilen törende 24 kategoride 120 ihracatçıya ödülleri verildi.

Nobel İlaç, 2017 yılında gösterdiği performans ile “Eczacılık Ürünleri İhracatı” kategorisinde 2.’lik ödülüne layık görüldü. Nobel, yerli ilaç firmaları arasında ise ilk sırada yer alan firma oldu. 2017 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, Nobel adına ödülü Dış Ticaret Direktörü Dr. Kemal Erkal aldı. Nobel İlaç Dış Ticaret Direktörü Dr.Kemal Erkal, yeni ürün lansmanları ve pazar fırsatlarını değerlendirerek, her yıl sağlıklı büyüme ve bu alanda liderliği hedeflediklerini ifade etti.

Nobel İlaç, yurt dışı faaliyetleri sayesinde dış ticaret fazlası bulunan tek yerli ilaç firması. Yıllardır dış ticaret açığının kapanması yönünde destek çalışmalarıyla, 50’ye yakın ülkeye hazır ilaç ve hammadde ihracatı yapıyor.

Nobel İlaç Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Numan Balki konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Yüzde yüz yerli sermayeli uluslararası bir ilaç firması olarak her yıl önemli ihracat rakamlarına imza atıyoruz. İhracatımız, ithalatımızdan fazla. Ülkemizin ihracat gelirine kaynak oluşturmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Bu başarımızı yarıya yakını yurt dışında olmak üzere bizimle birlikte çalışan yaklaşık 2500 çalışanımıza borçluyuz. İhracatımızın büyük kısmının kendi markalarımızla yapılıyor olmasının değerini ayrıca vurgulamak gerekir. Bir ilacımız Türkiye’nin ilk ve halen tek uluslararası ilaç markası olarak ülkemizde üretilip 25 ülkede aynı marka ismi ile pazarda yer alıyor.”

2018 yılında iki büyük yatırımın daha hayata geçirileceğini belirten Dr. Numan Balki, projelerle ilgili bilgi verdi: “Düzce tesisimizde önce ileri teknolojideki ‘High Bay’ depomuzu, sonra da enjektabl üretim tesisimizi en verimli şekilde devreye alacağız. Öte yandan çok önem verdiğimiz biyoteknoloji yatırımlarımız devam ediyor. Hücre üretiminden itibaren bütün aşamaların yerli olarak tamamlanacağı bu proje ile ilaçta dışa bağımlılığın azaltılması hedefine yönelik çok anlamlı bir adım daha atmış olacağız. Faaliyette bulunduğumuz 20 ülkeye yapacağımız ihracatla da Türkiye’de dış ticaretin gelir hanesine ciddi bir katkı sunacağız. Nobel İlaç olarak üreteceğimiz yüksek katma değerli ilaçların yerel ve uluslararası pazarlarda sunulmasının, Türkiye’de ilaç sektöründeki dış ticaret açığının kapanmasına da destek olacağını umut ediyoruz.” Yarım asrı aşkın tecrübesiyle küresel bir oyuncu olan Nobel, 1964 yılında tamamen yerli sermayeli bir şirket olarak kuruldu. Firma, “İnsan sağlığı için dünyanın her köşesinde güvenilir ve erişilebilir ürünler sunma” vizyonuyla yıllar içinde uluslararası platformda değerli bir konuma erişti. Bugün Nobel; Türkiye’de iki, Kazakistan ve Özbekistan’da da birer tane olmak üzere toplam dört üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 2500 kişilik uzman kadrosu bulunan Nobel, uluslararası standartlara göre ürettiği nitelikli ürünlerini yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediyor, 20 ülkede kendi organizasyonları ile tanıtım ve satış faaliyetlerini yürütüyor.