Medkon Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Işık: Kızıldeniz içerisinde yeni hatlar oluşturmak istiyoruz

Güvenlik nedeniyle artan maliyetler, dış ticareti de olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Özellikle Kızıldeniz’deki olumsuzluklar navlun fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Bu noktada Medkon, Turkon ve Arkas gibi önemli üç Türk sermayeli firmamızın Kızıldeniz’deki sıkıntıları bir nebze giderebilmek adına ortaya koyduğu birliktelik önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Kızıldeniz’de yapılan çalışmaları okuyucularımız için aktaran Medkon Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Işık, sorularımızı yanıtladı.    

Yakın bir dönemde Kızıldeniz’e bir hat kurdunuz ve bu hat gelişerek yoluna devam ediyor. Hattın gelişimi ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Bölgede yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle ortaya çıkan tablo bizi bu yönde çalışmalara kanalize etti. Turkon ile beraber bu hattı kurduk.Öncesinde Arkas ile de görüşmemiz oldu. Arkas bize biraz müsaade edin dedi ve bunun üzerine biz başlayalım siz sonra katılırsınız diyerek çalışmalara başladık. Burada öncelikli amacımız Türk ihracatçısının o bölgedeki sıkıntılarını gidermekti. Sonrasında Arkas’da çalışmalara dahil oldu.

Ülkemizde daha önce örneği olmayan bir işbirliğinden bahsediyorsunuz, yanılıyor muyuz?

Haklısınız, daha önce üç firmanın bir araya gelerek servis verdiği bir çalışma yok ve bu durum gelecek açısından da oldukça önemli bir durumdur. Gerek Arkas, gerek Turkon bizim de gurur duyduğumuz, Türk sermayesi ile kurulmuş, ülkenin kalkınmasında büyük katkıları olan iki firmadır. Bunlarla bir araya gelerek oluşturduğumuz bu konsorsiyum, adım adım yoluna devam ediyor. Üç gemi ile çalışmalarımıza başladık. Devam ettirdiğimiz Mersin’den, İskenderun’dan Akaba, Cidde’ye giden hatlarımıza dokunmadan, Marmara’dan Akaba ve Cidde’ye giden gemilerle hizmet vermeye başladık. Hedefimiz bu çalışmayı daha da ilerletmek. Önümüzdeki dönemde Kızıldeniz içerisinde hatlar oluşturarak yolumuza devam etmek istiyoruz.

Bölgede güvenlik problemleri var. Bu durum sizin yaptığınız çalışmaları nasıl etkiliyor?

Güvenlik bizim için öncelikli bir durum ve iş planlarımızı buna göre geliştiriyoruz. Bu nedenle Cidde’nin kuzeyine güneyine geçmeyi düşünmüyoruz.

Somali ile yaptığımız güvenlik anlaşmalarımız yapacağınız işlere olumlu yönde etki eder mi?

Yapılan ticaret uluslararası karasulardan geçiyor ve bölgede farklı ülkelerinde koruma yaptığını biliyoruz. Ancak tehdit küçük bir dron ile de gerçekleşebiliyor. Teknolojinin gelişimi ile beraber durum oldukça karmaşık bir hale büründü. Ben buradaki kargaşanın koruma çalışmaları ile değil politik yaklaşımlarla çözülebileceği kanaatindeyim.

Problemler çözüldüğü zaman navlunlarında düştüğü bir durum ortaya çıkacaktır. Bu durum sizi etkiler mi?

Bu ve benzeri durumlara karşı hazırlıklı bir şekilde yol alıyoruz. İleride böyle bir durumla karşılaşsak da oradaki çalışmalarımızı geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu açıdan her şeyin yoluna girmesi ve bizimde bölgede daha aktif çalışmalar yapabilme ümidimizi koruyoruz. Çok iyi bildiğimiz yerler değil ancak öğrenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu doğrultuda da altyapımızı güçlendiriyoruz. Üç firmanın bu doğrultuda fikir birliği yapıp ortak bir hedef doğrultusunda hareket etmesini de çok değerli buluyorum.

Kalkınma Yolu Projesi ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Kızıldeniz’in Akdeniz’e bağlantısı devam ediyor. Ancak şu anda güvenlik sebeplerinden dolayı maliyetlerin arttığı, bu doğrultuda da fiyatların attığı bir dönemden geçiyoruz. Kalkınma Yolu Projesi çerçevesinde oluşturulan politik kurgu devam ettirilebilir ise yaşanan problemlerin çözümüne yönelik alternatif bir yol olarak Kalkınma Yolu önemli bir rol üstlenebilir. İçeriğine baktığımızda da iki limanın demiryolu ile birbirine bağlanmasının maliyetleri düşüreceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında güvenlik ile ilgili de önemli avantajlar sağlanmış olur. Diğer yandan iki limandan oluşturulacak hatlarla müşteriye uygun maliyetlerle hizmet verilebilir.  

Yapay zeka iş alanlarını derinden etkilemeye başladı ve bu etki değişimi de beraberinde getirdi. Sektörünüz açısından bu konu ile ilgili bir değerlendirme yapmak ister misiniz?

Sektörümüz teknolojinin gelişimi ve yapay zekanın işe koşulmasından olumlu yönde etkilendi diyebiliriz. Hem yükleyen hem de yükleten için avantajlı durumlar ortaya çıktı. Bütün dünyayı ekranından kontrol edebilme imkanına sahip oldular. Örneğin her iki tarafta kendisi açısından en uygunu tercih etme yetisine sahip oldular. Yapay zeka ile arada insan hatasına sebebiyet verecek konuların da önüne geçilmiş oldu.

Aktardıklarınızdan yola çıkarak önümüzdeki dönemde daha az insanla daha verimli çalışmalar yapmanın önü açıldı diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. Daha ötesinde insanların daha uygun vadede daha verimli hizmet alabilmesinin önü açıldı. Bunlar karşılıklı olarak şeffaf bir şekilde görülüyor olması insanların iş yapma şekillerini temelinden değiştiriyor. Bu gelişen süreç deha nitelikli ve basiretli firmaların öne çıkacağı bir dönemin geleceğini bize işaret ediyor. Her firma sistem içerisinde kendini daha iyi noktalara taşımanın yollarını buldukça birbirine entegre daha sağlıklı yapıların ortaya çıkacağı söylenilebilir. Bu da verimliliğin artması demektir. Bütün dünyanın datalarla önümüzde olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Bu değişimi genç insanlarında görmesi gerekmez mi?

Haklısınız bu durumu ne kadar erken fark ederlerse tüm dünya için geçiş daha kolay olur. Geçen hafta hem İspanya hem de İtalya seyahatlerim oldu. İki ülkedeki ofislerimizi ziyaret ettim. Bu ofislerimizdeki maaşlar buradan daha düşük ve dışarıda yemek yediğimizde de ülkemizden daha uygun fiyatlarla karşılaştım. Buradan da rahatlıkla eskiden bizi rekabette öne çıkaran ucuz işçiliğin ortadan kalktığını söyleyebilirim. İşletme olarak finansa ulaşma maliyetlerimizde yüksek olduğu için, kar marjlarımız oldukça düştü. Bu durumunda sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Bu ortamda çalışanların ben verimli bir şekilde çalışmayayım mantığı gelecek açısından oldukça düşündürücü bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Buradan da nitelikli ve verimli insanların çalışma hayatında kalacağını söyleyebilirim. İnsanları bu doğrultuda yetiştirebiliriz ancak insanların da bu konuda samimi olması gerektiğini düşünüyorum.

Tüm bu gelişim seyri içerisinde denizciliğin geleceği ile ilgili neler söylemek istersiniz?      Rekabetin arttığı bir dönemden geçiyoruz. O nedenle uygun fiyat verebilme problemini çözebilmek gerekiyor. Bunun için de altyapınızı güçlendirip, verdiğiniz hizmet alanlarını genişletip firmalarımızı büyüyebilmemiz gerekiyor. Bugün bakıldığında daha büyük sermayesi, daha büyük gemileri, limanları, yakıt firması olan hatta uçakları olan ve bunlarla entegre bir şekilde hizmet verebilen firmaların ilerleyeceği kanaatindeyim. Bu çerçevede yapılacak işbirliklerini olumlu buluyorum.TEMMUZ2024