Eurosatory 2024’te Derman Rüzgarı Estirdi

Avrupa’nın en büyük savunma sanayii fuarı olan Eurosatory 2024, 17-21 Haziran tarihlerinde kapılarını Paris’te açtı. Türkiye’deki savunma sanayii firmalarının da katıldığı fuar büyük bir ilgi görürken, fuara DERMAN aracıyla katılan Koluman Otomotiv Endüstri, başta NATO ülkelerinin komutanları olmak üzere herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Fuar sonrası Koluman Otomotiv Endüstri Genel Müdürü Cengiz Adak, Genel Müdür Yardımcısı Zafer Özcan ve Program Yönetimi ve İş Geliştirme Müdürü M. Burak İmir ile bir araya geldik.

Cengiz Bey, fuara ilgiyi aktarır mısınız?

Eurosatory 2024 fuarı Avrupa savunma sanayisinin en büyük fuarı ve burada aracımızı tanıtmak tabii ki gurur vericidir. İlk kez katılmamıza rağmen Türkiye’den güçlü bir katılım olduğunu ve Türk ürünlerine ilginin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bu fuar, ürünlerimizin yurt dışı pazarıyla buluşması açısından önemli bir platform sağlıyor. Rakip ürünlerin yerinde görülmesi de delegeler için önemliydi. Karar vericiler ürünlerimizi inceleyip bilgi aldılar. Bu bizim için bir başlangıç ve daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Gösterilen ilgiden dolayı tüm paydaşlarımıza ve ziyaretçilerimize teşekkür ederim.

Zafer Bey, Eurosatory 2024 fuarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Paris’te yapılan fuarda dünyanın pek çok ülkesinden iki binden fazla katılımcı firma ve yetmiş bin ziyaretçi katıldı. Koluman Otomotiv olarak biz 6. Hall’de stant açarak en yeni ürünümüz Derman 8×8 Çekici’yi ziyaretçilerle buluşturduk. Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi Sayın Yunus Demirer ve beraberindeki heyet Koluman standını ziyaret ederek bizden bilgi aldı. Yine Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Konseyi Genel Müdürü Anas Naser Al Otaiba, Katar Silahlı Kuvvetleri Generali Al Mabet, DAIMLER AG yetkilileri, NATO ülkelerinden üst düzey komutanlar, yabancı ve Türk şirket yetkilileri ile sektör profesyonelleri yer aldı. Fuarda önemli isimlerin standımızı ziyaret ederek bizden bilgi almaları çok önemlidir.

Zafer Bey, bu fuar aynı zamanda sektördeki son teknolojiyi göstermesi açısından önem taşıyor. Sizde gelişmeleri yakından takip ettiniz mi?

Fuara ilk defa katılım sağladık, tabii bunun bir heyecanı da bulunuyor. Avrupa’nın en büyük savunma sanayi fuarından birinde yer almak gurur vericidir. Teknolojik gelişmeleri takip etme ve sektörün önde gelen oyuncularıyla bir araya gelme imkanı bulduk. Sektördeki oyuncuların hepsi teknolojik gelişmelere dikkat etti. Derman 8 x 8 Çekici’nin bu sayede NATO’ya üye ülkelerle de buluşacağını düşünüyorum.

Burak Bey, iş geliştirme bölümü olarak sektördeki firmalarla bilgi alışverişinde bulunabildi mi? Tabii ki. Bu açıdan fuarın çok verimli geçtiğini söyleyebilirim. İş geliştirme ekibimizin özverili çalışmalarıyla iyi bir fuar geçirdik. Rakipleri ve ürünleri inceleme, iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanı bulduk. Ayrıca Ar-Ge kapsamında bilgi alışverişi yaptığımız firmalar oldu. Koluman sonuç itibariyle 1965 yılından itibaren çeşitli otomotiv çözümleri sunan ve üretim yapan köklü bir Türk firmasıdır. Birçok yurt içi ve yurt dışı projelerde yer aldık. Eurostory 2024 fuarında da farklı coğrafyalardan birçok firma ile bağlantı kurma fırsatı oluştu.TEMMUZ2024