Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu: Karsan olarak ana hedefimiz global bir marka olmak

Toplu ulaşımda elektrikli, hidrojen ve otonom teknolojilerini aynı anda üreten Avrupa’daki tek marka olan Karsan, çevre dostu araçlarla global marka olma yolunda ilerliyor. Japonya’dan sonra İngiltere pazarına sunmaya hazırlandıkları sağdan direksiyonlu e-JEST ile dikkati çeken Karsan’ın Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, sorularımızı yanıtladı.

Karsan olarak elektrikli araçlarla ilgili yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Karsan, elektrikli ilk modelini pazara sunduktan sadece 3 yıl sonra, 6 metreden 18 metreye kadar tüm boyutlarda elektrikli araç sunabilen ilk marka oldu. Ayrıca şu anda toplu ulaşımda elektrikli, hidrojen ve otonom teknolojilerini aynı anda sunabilen tek Avrupalı markayız. Bugün itibarıyla 23 ülkede 1100’den fazla elektrikli Karsan dünya halklarına çevre dostu ve yüksek konforlu hizmet veriyor. Elektrikli araçlarımızla şimdiden 160 milyon kilometreyi aşan bir deneyime ulaştık. Bu da hem mevcut araçlarımızı hem de yeni araçlarımızı geliştirmek için bize rehber oluyor. Hedefimiz endüstrimizde küresel bir mobilite lideri olmak, Karsan’ı global bir marka yapmak. Bu yıl elektrikli alanda büyüme hızımızı artırarak zirvedeki konumumuzu korumayı hedefliyoruz. Ayrıca Japonya pazarının ardından diğer sağdan direksiyonlu ülkeleri de gündemimize aldık. Bu kapsamda sağdan direksiyonlu e-JEST’i bu yıl sonunda İngiltere pazarına sunmayı planlıyoruz

Ticari araçlarla ilgili iç pazar değerlendirmesi yapar mısınız?

Ticari araçlarda Türkiye’de talep yüksek fakat krediye erişim artık zorlaştı. Tasarruf tedbirlerinin açıklanmasından sonra belediyelerinde alımlarında değişim olacaktır. Bu konuda daha tam karar veremediler. Fakat otobüs denilince bu bir ihtiyaçtır, lüks tüketim değildir. Son dönemde esnaf kredilerinin de faizleri yüksek olması nedeniyle talebin ertelendiğini düşünüyoruz. Karsan olarak Aselsan’a 60 adet e-JEST teslimatı gerçekleştirdik. İTÜ ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de 2 adet Otonom e-ATAK aracını çalıştırıyor. Karsan, Antalya ve Bursa’nın ilk elektrikli toplu ulaşım araçları olan 8 metrelik e-ATAK  ve 12 metrelik e-ATA ve modelleriyle de bölge ulaşımına önemli katkılar sağlıyor.

Yurt dışındaki talepte artışlar yaşanıyor mu?

Yurt dışında elektrikli araçlara talep devam ediyor. Toplu ulaşımda elektrikli ve otonom dönüşümünde öncü rol oynadık. Karsan olarak biz de bütün üretimimizi elektrikli araçlara çevirdik. Şu anda yurt dışında elektrikli ticari araçlara ciddi bir talep var. Bugün itibariyle Avrupa’da Karsan’ın yollarda dolaşan 1100 elektrikli aracı bulunmaktadır. Daha da ilave siparişler almaya devam ediyoruz. Geleceğin teknolojisiyle donatılmış çevre dostu Otonom e-ATAK, hidrojen teknolojisinin toplu ulaşımdaki en verimli halini gösteren e-ATA HYDROGEN ve elektrikli minibüs pazarının lideri e-JEST Avrupa pazarında büyük ilgi görüyor.

Avrupa’da elektrik alt yapısı güçlü olduğu için bölgedeki talebin yüksek olduğu vurgulanıyor. Otobüs pazarı içinde aynı kurallar geçerli mi?

Toplu taşıma araçlarında elektrik alt yapısının gelişmesi tek başına o kadar büyük bir etken değildir. Çünkü her akşam araçlar temizlik ve bakım için garaja giriyor ve garajda da şarjları yapılabiliyor. Dolayısıyla otobüsler için bölgede şarj altyapısının olmasından ziyade, garajda kurulumu olması yeterli oluyor.

Elektrikli araçlarla ilgili sektörün daha fazla gelişmesi ve fiyatların düşmesi bekleniyor. Bu açıdan siz sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sektör her geçen yıl büyüyor. Avrupa’da 2020 yılında 2000 adetler seviyesinde elektrikli otobüs satılırken, geçtiğimiz sene şehir içi toplu ulaşım pazarı 6650 ile kapandı. 2030 yılında bu rakamın 25 binler seviyesine gelmesi bekleniyor. Yine ABD pazarında ticari elektrikli araç sayısı 500 adet ile başladı 2030’a geldiğinde 35 binlere yaklaşması bekleniyor.  Dolayısıyla elektrikli toplu taşıma araçlarına olan talebin giderek artacağını düşünüyoruz.

Teknolojinin gelişmesi Karsan’ın üretimine nasıl yansımaktadır?

Karsan sadece araç üretmiyor. Aynı zamanda geleceğin mobilite teknolojilerini kullanarak yenilikçi çözümler geliştiriyor. Bu doğrultuda ilk yolculuğumuz batarya elektrikli teknolojisi ile başlamıştı. Ve 6’dan 18m’ye kadar tüm ürün ailemizi elektrikli hale getirdik. Bir diğer sürücüsüz otonom teknolojisini de kullanarak 8 metrelik Otonom e-ATAK aracımızı geliştirdik ve 8 farklı projede bu aracımız otonom sürüşte yolcu taşır vaziyette çalışır hale geldi, her geçen gün de projelerimiz artıyor. Batarya elektrikliden sonra hidrojen yakıt teknolojisini kullanarak 12m e-ATA HYDROGEN modelimizi geliştirdik. Biz aslında Karsan olarak geleceğin teknolojilerini yakından takip ediyor ve bunları kullanarak hızla mobilite çözümü üretecek şekilde hareket ediyoruz. Sektörde geleceğin mobilitesini inşa etmek üzere her gün teknolojimizi yeniliyoruz, iyileştiriyoruz ve geliştiriyoruz. Örneğin, Uzaktan sürüş teknolojisini kullanarak beklenmedik durumlarda araca anında müdahale edilmesine olanak sağlıyoruz. Böylelikle güvenlik sürücüsü maliyetini ortadan kaldırıyoruz.

ABD pazarı bu noktada çok önemli, Karsan olarak taksi ihalesine de katılmıştınız.

Karsan olarak son iki yıldır Kuzey Amerika pazarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kendi pazarımızı kendimiz oluşturuyoruz. Şuanda Kanada ve Kuzey Amerika’da 150 civarında aracımız hizmet veriyor.

Elektrikli araçların Kanada’da eksi hava koşullarında çalışmadığı iddia edildi. Sizin araçlarınız sorun yaşadı mı?

Karsan olarak biz şuana kadar bir sorun yaşamadık. Kanada’da en soğuk iklim koşullarında dahi e-JEST araçalarımız çalışarak Avrupa’dan sonra orada da kendini kanıtladı. Öte yandan, Otonom e-ATAK aracımız hem Michigan’da hem de Norveç’te -25 dereceleri gördü, bir sorun yaşamadık. Otonom araçlarda 75 bin kilometreyi aşan sürüş gerçekleştirdik ve bunu -25 derece gibi zorlu hava şartlarında bile deneyimleme fırsatı yakaladık. Bugüne kadar Amerika, Romanya, Fransa, Norveç, Finlandiya ve Türkiye olmak üzere farklı şehirlerde 8 ayrı Otonom e-ATAK projesini devreye aldık ve hepsinde de araçlarımız gayet başarıyla çalıştı. Biz Karsan olarak şuanda 23 ülkede, 1100’ün üzerinden elektrikli aracımızla hizmet veriyoruz ve araçlarımız her türlü iklim koşulunda tüm bölgelerde sağlıklı şekilde çalışıyor. Zaten modellerimizin pazardaki başarıları da bunun bir kanıtı aslında. e-JEST ve e-ATAK modellerimizin 4 yıldır Avrupa’da, elektrikli minibüs ve midibüs pazarlarının lideri. En büyük modelimiz olan 18 metrelik e-ATA ise İtalya ve Romanya’da segmentinin lideri konumunda. Bugüne kadar Avrupa’dan 184 adet e-ATA siparişi aldık ve bunun 106 adedini şimdiden teslim etmiş durumdayız.

Satış sonrası hizmetlerde nasıl bir politika izliyorsunuz?

Misyonumuz müşterilerimize satış sırasında yenilikçi ürünleri sunarken, satış sonrasında da en iyi deneyimi sunmak. Bu nedenle de ‘Sen neredeysen biz ordayız’ sloganı ile müşterilerimizin ihtiyaç duydukları her zaman yanında oluyoruz. Teknik eğitimlerimiz, online yardım masamız, 7/24 uluslararası çağrı merkezimiz, özel satış sonrası takımlarımız ve uzaktan diyagnoz sistemimizle müşterilerimizin ihtiyaç duydukları anda destek oluyor ve çözüm sunuyoruz. Almanya, Bursa ve son olarak İtalya’da kurduğumuz yedek parça depolarımızla sevkiyatları hızlandırdık. Hedefimiz toplu ulaşımda global ölçekte elektrikli mobilite lideri olmak. Bu yıl büyümemizi sürdürerek hedef pazarlarımızdaki lider konumumuzu korumayı hedefliyoruz.

Gelecekle ilgili hedeflerinizi aktarır mısınız? Karsan olarak ana hedefimiz global bir marka olmaktır. Mobilite de bir adım önde olarak hedef pazarlarımızın ana oyuncularından biri olmak. Avrupa’da bugün ilk altı marka içinde bulunuyoruz, bunu büyüyen ve rekabetin arttığı pazarda sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Kendi markamızla global bir marka olmak istiyoruz.TEMMUZ2024