Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Kalyoncu: Bilim ve araştırma, çağdaş bir toplumun temel taşlarından biridir

Gelecekle bağlantımızı kurma yolculuğumuzun önemli yapı taşlarından biri olan yükseköğretim, ülke şartları nedeni ile büyük zorluklar yaşıyor. Bu zor koşullardan vakıf üniversiteleri de paylarına düşeni alıyor. Bu ortamda Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin yolculuğunu dinlemek için bir araya geldiğimiz Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Kalyoncu, sorularımızı yanıtladı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin kuruluş hikayesini aktarır mısınız?

Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı, 1980 yılında merhum Hasan Kalyoncu ile birlikte girişimci ve eğitim sevdalısı hayırseverlerin öncülüğünde kuruldu. Başkanlığını Hasan Kalyoncu’nun yaptığı Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı bünyesinde kurulan Gazikent Üniversitesi’nin temeli, 4 Aralık 2008’de Gaziantep’te atıldı. Hasan Kalyoncu, 2008 yılında hayalini kurduğu üniversitenin kurulum anlaşmaları sırasında ebediyete intikal etti. Eğitim hayatına ‘Gazikent’ adıyla başlayan üniversite, 2012 yılında ‘Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ adını aldı. Güneydoğu Anadolu bölgesinin ilk vakıf üniversitesi olarak kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi; çevreciliği ve sürdürülebilir kalkınmayı, yenilikçi ve girişimci olmayı temel ilke benimseyerek kısa sürede bilim ve teknolojinin merkezi oldu.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, farklı dinlerin, dillerin, ırkların, kültürlerin ve medeniyetlerin harmanlandığı tarihi İpek Yolu’nun önemli bir kavşağı Gaziantep’te, “eğitim, araştırma ve yenilik” odaklı bir üniversite olmak amacıyla kurulmuştur. İlk eğitim yılına Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde üçer bölüm ve Yüksekokul ile başlayan üniversitemiz; Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Turizm Fakültesi ile Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak eğitimlerine devam etmiştir.

Üniversitenin gelişim sürecinde yaşadığı zorlukları aktarır mısınız?

Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı olarak üniversite kurmak amacıyla 1998 yılında çalışmalara başladık. Gaziantep Üniversitesi izin vermediği için, Şanlıurfa Harran Üniversite’nden izin aldık, ancak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu izni vermediği için üniversiteyi açamadık. 2007 yılı ortalarında yeniden çabaladık ve kısa sürede, Milli Eğitim Bakanımızın da katkılarıyla tüzel kişiliğe kavuştuk.

Üniversitenin elde ettiği başarılardan bahseder misiniz?

2023 yılı, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması sıralamasına göre üniversitemiz Türkiye’deki 200 üniversite arasında “genel memnuniyet” sıralamasında 8. sıraya yükselmiştir. Türkiye’deki 74 vakıf üniversitesi arasında da 4. sırada yer almaktadır. Yerleşke ve Yaşamın Doyuruculuğu alanında öğrencilerin beklentilerini en üst düzeyde karşılayan “A+ bir üniversite” notunu almıştır. %57 Bursluluk oranı ile öğrencilerine en çok burs sağlayan üniversitelerden biri olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında; Teknofest’e proje başvurusunda 1., Öğrenci Memnuniyetinde 4., UI GreenMetric Yeşil Kampüs Sıralamasında 4., SCIMAGO araştırma endeksinde 4., Patent ticarileştirmesinde 6., TÜBİTAK Girişimcilik ve Yenilikçilik endeksinde 8., Bursluluk oranında 8., Doluluk oranında 9., Mezunların istihdam hızında 10., Kampüs büyüklüğünde 12. sıradadır! Üniversitemiz 2015 yılında; Bölgesel ve uluslararası marka ödülüne, 2016 yılında; Yılın vakıf üniversitesi ödülüne, 2017 yılında; Teknoloji ve İnovasyon odaklı üniversite yıldızı ödülüne layık görüldü.  Üniversitemizde, 2018 yılından bu yana ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uygulamakta olup, 2021 yılında ise çevreci ve yeşil kampüs ve TSE COVID-19 Güvenli kampüs belgelerini elde ettik. Hedefimiz bu saymış olduğum başarılarımızı daha da yükseltmektir. Üniversite olarak sürdürülebilirlik vizyonu ile çevre dostu uygulamaları önemsiyoruz. Sürdürülebilir kampüsümüzde on bine yakın yeni fidan diktik, bisiklet yollarımızı artırdık ve yeniledik aynı zamanda geri dönüşüm modellerimizle Sıfır Atık Belgesi aldık.

Bölgenin ilk vakıf üniversitesi olarak Gaziantep’te kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi mükemmeliyeti hedefleyen eğitim, öğretim ve araştırma anlayışının yanı sıra kültür, sanat ve spor alanlarında da ülkemize katkı sağlamayı amaçlayan idealist bir kurum olarak öne çıkmaktadır. 7 bin 500’ü aşkın öğrencisi 16 bin 677 mezunu ile donanımlı akademik ve idari personeliyle geniş bir aile olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi, ilk günden beri akademik bilgisi ve mesleki donanımıyla fark yaratan, milli değerlerine bağlı, ahlaki ilkeleri her şeyin üzerinde tutan geçler yetiştirmeyi ve Türkiye’nin geleceğinin biçimlenmesine katkı da bulunmayı kendine görev edinmektedir. Yükseköğretim ekosistemi içerisindeki nitelikli eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Bünyesinde 9 fakülte, 33 bölüm ve program, 1 meslek yüksekokulu, 1 yabancı diller yüksekokulu ve 1 lisansüstü eğitim enstitüsü bulunmaktadır.

Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi, Akıllı Referans Bina İnovasyon Merkezi (ARBİM), Kalyoncu İnovasyon Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) ve TEKNOKENT’i ile üniversite sanayi iş birliğini destekleyerek kendini keşfetmek ve dünyayı değiştirmek isteyen öğrencilerimiz için mükemmel bir eğitim ve araştırma ekosistemi sağlıyor.

Son dönemde ekonomide yaşanan sorunlar vakıf üniversitelerini de olumsuz etkiliyor. Öğrenciler okul fiyatlarının yüksekliğinden vakıf üniversiteleri de fiyat düşüklüğünden bahsediyor. Bu ikilem ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi ciddi bir ihtiyacın karşılanmasını sağlama hedefiyle yola çıkmış bir üniversitedir. Ekonomik açıdan da biz gerçek bir vakıf anlayışıyla çalışıyoruz. Öğrencilerimizin yarıya yakını burslu okuyor. YÖK %10 burs vermemizi istiyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde %45 burs veriyoruz. Başarılı olan öğrencilerinin hepsine burs sağlıyoruz. Ayrıca eğitim kalitesi ve kampüs açısından baktığınızda da İstanbul’daki üniversiteleri aratmayacak şekildeki eğitimi yarı fiyatına sağlamaktayız. Bu açıdan ekonomik bir üniversiteyiz. Bu ne demek Kalyon Holding şirketleri, kendi gelirleriyle üniversiteyi destekliyor. Bizim bütçemiz sadece öğrenci gelirleriyle sağlanmıyor. İstanbul’daki kolejlerin yarı fiyatına üniversite eğitimi veriyoruz. Ben kolejlerinde vakıf mantığına dönmesi gerektiğine inanıyoruz.

Yurt dışından gelen öğrenciler ile ilgili değerlendirme yapar mısınız?

Yakın bir zamanda Uluslararası Eğitimciler Derneğinin Yıllık Fuarı (NAFSA)’ya katılacağız. Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve 20 Türk üniversitemizle birlikte geçmişte Study in Turkey çalışmasını başlatmıştık. Uluslararası öğrenci sayısını arttırmak için yola çıktık, Turizm Bakanlığı da bu konuda destek verdi. Fakat bunun gerçekleşmesi için fakültelerdeki eğitim dilinin İngilizce olması gerekiyor. Bu konuda vakıf üniversitelerinin içinde birkaç üniversite başarabildi. NAFSA 24 bu yıl Amerika’da yapılacak ve Türk üniversiteleri olarak bizde ciddi bir çıkarma yapacağız. Bu çalışmalarla yurt dışı öğrencilerinin daha fazla tercih ettiği ülkelerden biri olacağız.

Üniversitenin gelecek ile ilgili planlarını aktarır mısınız?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, gelecekte daha geniş bir akademik yelpazeye sahip olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, yeni programlar ve bölümler ekleyerek öğrencilere daha fazla seçenek sunmayı planlıyoruz. Talep gören yeni bölüm ve programlar açarak, öğrencilerin çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde eğitim almalarını sağlamayı hedefliyoruz. Araştırma ve geliştirme alanında güçlü bir altyapı oluşturmayı amaçlıyoruz. Yeni araştırma merkezleri kurarak, öğretim üyeleri ve öğrencilerin daha etkin bir şekilde bilimsel çalışmalar yapmalarını sağlayacağız. Toplumsal sorumluluk projeleri ve sürdürülebilirlik, üniversitemizin temel değerlerinden biridir. Gelecekte, bu alanda daha etkin bir rol oynamayı ve topluma daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sosyal sorumluluk projelerini arttırarak çevresel ve toplumsal konularda daha fazla farkındalık yaratmayı planlıyoruz.

Üniversite sanayi iş birliği konusunda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Kurulduğu günden itibaren üniversitemizin başlıca amacı akademik bilgisi ve mesleki donanımı yüksek, milli birlik şuuruna sahip değerlerine bağlı bireyler yetiştirmek ve ülkemizin geleceğinin biçimlenmesine katkıda bulunmaktır.

Üniversite-sanayi işbirliği koordinasyonuyla ön plana çıkan üniversitemiz, uyguladığı işbirlikçi eğitim (CO-OP) modeli ile Türkiye’nin önemli projelerine ve saygın kuruluşlarına yerleştirdiği öğrencilerinin iş dünyasına bir adım önde atılmasını sağlamaktır. Amerika’daki Silikon Vadisi’ndeki Kuluçka Merkezi, Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi, OSB Teknokent, Akıllı Referans Bina İnovasyon Merkezi (ARBİM) ve Kalyoncu İnovasyon Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) gibi birimleri ile de girişimcileri destekleyen üniversitemiz, yenilikçi bir eğitim öğretim ve araştırma ekosistemi sunmaktadır.

TEKNOFEST çalışmalarında üniversite projeleri ön plana çıkıyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak öğrencilerin bu alana ilgisini aktarır mısınız?

TEKNOFEST çalışmalarında her yıl öğrencilerimiz ödül alıyor.  TEKNOFEST gibi öğrenci festivalleri üniversiteleri de canlı tutan çalışmalardır. Bizim mühendislik yönümüzü de güçlendiriyor. Üniversitede bir atölye kuruldu. TEKNOFEST Başkanı Selçuk Bayraktar’da açılışa katıldı. Öğrencilerin harika fikirleri, üretimlerini gördük. Bu anlamda TEKNOFEST’in öğrencilerin kabiliyetlerini ortaya çıkarmasına yardımcı olması ve teşvik etmesi çok önemlidir. Üniversite de film yapma yarışması düzenledik. Uluslararası film festivali haline geldi. Ülkemizdeki film sektörüne daha bilimsel yaklaşacak nesilleri yetiştirmeye çalışıyoruz

Haluk Kalyoncu olarak topluma hizmet etmenin en önemli yolu olan bilimsel çalışmalara verdiğiniz yönetimsel destek ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bilimsel çalışmaların topluma hizmet etmenin en önemli yollarından biri olduğuna tamamen katılıyorum. Bilim ve araştırma, çağdaş bir toplumun temel taşlarından biridir ve toplumun ilerlemesi için vazgeçilmezdir. Bu nedenle, bilimsel çalışmalara yönetimsel destek sağlamak benim için büyük bir öncelik olmuştur.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve teşvik etmek için çeşitli stratejiler geliştirdik. Üniversitemizde, araştırmacıların ihtiyaç duyduğu kaynaklara erişim sağlamak, araştırma merkezlerini güçlendirmek, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma projelerine katılımı teşvik etmek gibi önemli adımlar attık.

Bilimsel çalışmalara verdiğimiz yönetimsel destek, sadece akademik altyapıyı güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda toplumun çeşitli alanlarına da olumlu etkiler sağlıyor.

Bilimsel çalışmaların toplum için değerini anlamak ve bu alanda yönetimsel destek sağlamak, sadece üniversite yönetimi olarak bizim değil, aynı zamanda toplumun her kesiminin sorumluluğundadır. Bu nedenle, bilim ve araştırma alanında yapılan çalışmalara destek vermek, sadece akademik dünyanın değil, toplumun genel refahı için kritik bir adımdır.TEMMUZ2024