Nosab’dan Eşitlik İçin Adım

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biri olan “eşitlik” ilkesi konusunda adım atarak, ‘NOSAB Eşitlik Politikası’nı yayınladı. Bu politika, iş dünyasında cinsiyet, ırk, yaş, engellilik durumu ve diğer farklılıklar gözetmeksizin tüm çalışanlar için adil bir iş ortamı sağlamayı ve fırsat eşitliği yaratmayı amaçlıyor.

NOSAB Yönetim Kurulu tarafından onaylanan ve yayınlanan Eşitlik Politikası, bölgede faaliyet gösteren firmalara ve çalışanlara eşitlik ve adalet prensipleri doğrultusunda hareket etme çağrısında bulunuyor. Politika, cinsiyet eşitliği, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele, yaşam tarzı ve engelli hakları gibi konuları kapsayarak tüm çalışanların eşit haklara sahip olması ve ayrımcılığın önlenmesi üzerine odaklanıyor.

NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, eşitlik politikasının yayınlanmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “NOSAB olarak, iş dünyasında çeşitliliği ve eşitliği teşvik etmek ve çalışanlarımıza adil bir iş ortamı sağlamak için kararlıyız. Eşitlik Politikası, tüm çalışanlarımızın haklarını korumak ve fırsat eşitliğini desteklemek için bir adım atmamızın önemli bir parçasıdır.”

NOSAB’ın Eşitlik Politikası, bölgenin sürdürülebilirlik çabalarına ve sosyal sorumluluk taahhütlerine bir katkı olarak değerlendirilirken, bölge firmaları ve çalışanları arasında adil ve eşitlikçi bir iş ortamının oluşturulmasına yönelik bir adım olarak görülüyor.

Bu politika, NOSAB’ın çeşitliliği ve eşitliği teşvik etme taahhüdünün bir ifadesi olarak kabul edilirken, bölgedeki sosyal ve iş ortamının daha adil ve kapsayıcı bir şekilde yönetilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

CİNSİYETE DAYALI ŞİDDETE KARŞI ANLAMLI İŞ BİRLİĞİ

NOSAB eşitlik temelli çalışmaları kapsamında, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile de şiddet gören kadınların destek alabilmesi amacıyla iş birliği yaptı.

NOSAB ve Mor Salkım Dayanışma Derneği arasında imzalanan protokolün imza törenine NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, Mor Salkım Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler, NOSAB Bölge Müdürü Mehmet Koçer ile her iki kurumun yetkilileri katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, NOSAB olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, her tür şiddet ve cinsiyete dayalı şiddetin sonlanmasını sosyal sorumluluk olarak hedeflediklerini söyledi. Başkan Gülmez; “Kadına karşı aile içi şiddetle mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye’de sayılı kadın dayanışma derneklerinden biri olan Mor Salkım ile iş birliği gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz” dedi.

İmzalanan iş birliği anlaşmasıyla toplumsal dönüşüm hedefi yolunda önemli bir adım attıklarını belirten Başkan Erol Gülmez, “NOSAB bünyesinde şiddet gören kadınlara destek eli uzatma konusunda Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile ortak faaliyetler gerçekleştireceğiz. Eğitimler ve etkinliklerle cinsiyet eşitliği konusuna vurgu yaparak kadına şiddeti engelleme konusunda farkındalık oluşturacağız” diye konuştu.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler ise kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesinde özel sektör ile iş birliklerini gerçekleştirmeye devam ettiklerini söyleyerek, NOSAB Yönetim Kurulu Balkanı Erol Gülmez’e konuya kayıtsız kalmadıkları için teşekkür etti. Dernek olarak gönüllülük esasıyla yaptıkları çalışmalarla Bursa’da tek, Türkiye’de sayılı sivil toplum kuruluşlarından birisi olduklarını ifade eden Başkan Dilek Üzümcüler, “Dayanışma ruhuyla hareket eden, 7/24 hizmet veren şiddet hattı ile kadın ve çocukların güçlenmesi amacıyla hizmet veren gönüllü bir sivil toplum örgütüyüz” dedi.

Üzümcüler, sözlerine “Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği olarak, 2012 yılından bu yana şiddete maruz kalan kadınların ve çocukların güçlenmesi için faaliyet gösteriyoruz. Mor Salkım, özel ektör kuruluşları ve yerel yönetimlerin yanı sıra kamu kurumlarının da önemli paydaşları arasında yer alıyor. 7/24 şiddet hattımızla birlikte ‘Şiddeti Frenliyoruz’ ve ‘Erkek Diliyle Şiddeti Konuşuyoruz’ gibi projelerle erkekleri de şiddetle mücadeleye dahil ediyoruz” şeklinde devam etti. Uzman eğitmen ekibi ile toplumsal cinsiyet temelli şiddet türlerine dair bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduklarını vurgulayan Başkan Üzümcüler, “İnanıyorum ki NOSAB ile birlikte başarılı işlere imza atacağız. NOSAB aracılığıyla bizlere danışan kadınların yanında olacağız. Şiddet görmüş kadınların güçlenmesine yardımcı olarak kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için istihdam edilmelerine destek vereceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.MAYIS2024