Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol: Türkiye-Macaristan ilişkilerine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz

20’den fazla ülkede 2000 aracıyla hizmet vermeyi başaran Nurol Makina, uluslararası pazarlarda işbirliklerine odaklanıyor. Macaristan’da yaptıkları çalışmaların önemine değinen Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, ekonomik ve stratejik olarak başarılı sonuçlar ortaya koyduklarını belirtti. 

Nurol Makina olarak 2024 yılı hedeflerinizi aktarır mısınız?

2024 yılında Nurol Makina olarak belirlediğimiz hedefler strateji ve vizyonumuza göre uyumlu bir perspektife dayandırarak inovasyon ve teknolojik gelişim alanında önemli adımlar atmayı planlıyoruz. Ar-Ge harcamalarımızı artırarak, savunma ve 4×4 taktik tekerlekli zırhlı kara araçları sektöründeki liderliğimizi daha da güçlendirmek ve müşterilere öncü çözümler sunmaya devam edeceğiz. Ayrıca, uluslararası pazarlardaki varlığımızı güçlendirerek, yeni iş birlikleri ve projelerle küresel savunma endüstrisinde etkin konumumuzu daha da perçinleyeceğimiz bir yıl olacak. Sürdürülebilir büyüme ve verimlilik odaklı iç süreçlerimizi optimize edip, çalışan memnuniyetini artırarak, çevresel ve sosyal sorumluluk projelerine aktif katılım sağlayarak, Nurol Makina’nın 2024 yılında sektördeki lider konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

İhracat ile ilgili geldiğiniz nokta ve beklentileriniz ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Nurol Makina olarak ihracat alanındaki performansımız oldukça olumlu bir seyir izliyor. 2023 yılına geldiğimizde toplamda 20’den fazla ülkede ve yaklaşık 2000 aracımız hizmet vermektedir. Hedeflenen tüm teslimatları başarıyla gerçekleştirdik ve bazı ülkelerden gelen devam siparişleriyle sözleşme altına aldık. Özellikle Avrupa pazarında etkili bir Nurol Makina vardı. Başta Estonya olmak üzere, katıldığımız testlerde araçlarımız üstün performans sergileyerek yerli ve yabancı rakiplerimizin önünde tamamladı. Bu test faaliyetlerini, 2024 yılında da yoğun olarak sürdürmeyi planlıyoruz. Uluslararası pazarlardaki talepler ve iş birliği olanaklarına odaklanarak, Nurol Makina’nın küresel 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar endüstrisindeki öncü konumunun daha da güçlendiğini göreceğiz.

Kara araçlarında teknolojik gelişimin arttığı gözlemlenmektedir. Nurol Makina’nın bu konudaki gelişimi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Nurol Makina olarak, kara araçlarında teknolojik gelişime büyük önem vermekteyiz. Özellikle amiral gemimiz konumundaki EJDER YALÇIN platformumuz sürekli olarak gelişen bir yapıya sahiptir. 2023 yılında bu platformumuzda önemli yenilikler ve gelişmeler gerçekleştirdik. Yüksek mobilite, artırılmış iklimlendirme sistemleri, entegre iletişim sistemleri ve güçlendirilmiş atış kontrol sistemleri gibi özelliklerdeki güncellemeler aracın operasyonel yeteneklerini artırmak adına yapılmış stratejik adımlardır. Ayrıca, modüler tasarım anlayışımız sayesinde, kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebilen araçlar geliştirmeye devam ediyoruz. Yörük L aracımız da birçok kullanıcının ilgisini çekti. Yerli bir firma ile işbirliği gerçekleştirerek aracımızın üzerine entegre ettiğimiz, gezici mühimmat hava silah sistemi oldukça ses getireceğe benziyor.

Türkiye Macaristan ticari ilişkileriyle ilgili gözlemlerinizi aktarır mısınız?

Türkiye ve Macaristan arasındaki ticari ilişkiler oldukça önemli ve olumlu bir seyir izlemektedir. İki ülke arasındaki ekonomik bağlar, karşılıklı iş birlikleri ve projeler her geçen gün artmaktadır. Nurol Makina olarak 2023 yılında Macaristan’da Raba Teknoloji firması ile yaptığımız ortaklık ile üretim yapabilmek ve bu ülkede özgün teknoloji projeleri geliştirmeye katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Buna ek olarak, Nurol Makina’yı Macaristan’da 2019 yılından bugüne yüksek kullanıcı memnuniyetiyle temsil etmekten oldukça gurur duyuyoruz.

Macaristan’da yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Buradaki üretim tesislerini kullanarak mümkün olan üçüncü ülkelere de üretim yapmayı amaçlıyoruz. Bu tesis, hem Macaristan’ın savunma kapasitesini artırmak adına önemli bir rol oynamakta hem de iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmektedir. Yerel savunma sanayisi firmaları ile ortak projelerde yer alarak, teknoloji transferi ve bilgi paylaşımı gibi alanlarda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Macaristan’daki bu faaliyetlerimiz, hem ekonomik hem de stratejik açıdan başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Türkiye Macaristan 2024 Kültür Yılı, 2025 Bilim ve İnovasyon yılı ilan edildi. Yapılacak bu çalışmaların önemini aktarır mısınız?

Türkiye Macaristan 2024 Kültür Yılı ve 2025 Bilim ve İnovasyon Yılı ilan edilmesi, iki ülke arasındaki kültürel ve bilimsel ilişkilerin güçlenmesine yönelik önemli bir adımdır. Bu tür etkinlikler, kültürel alışverişin artırılması, bilimsel iş birliklerinin teşvik edilmesi ve inovasyon alanında ortak projelerin geliştirilmesi açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Nurol Makina olarak, bu tür girişimleri destekleyerek, Türkiye-Macaristan ilişkilerine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Özellikle bilim ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalar, savunma sanayisindeki teknolojik gelişimi daha da hızlandırmamıza yardımcı olacak ve sektördeki liderliğimizi güçlendirecektir.

Nurol Makina ve Canik’in İngiltere’de gerçekleştirdiği iş birliği ile ilgili neler söylemek istersiniz?

İngiltere’de gerçekleştirdiğimiz iş birliği, Nurol Makina ve Canik’in uluslararası alandaki etkinliklerini artırmak ve yeni pazarlara açılmak adına üçüncü bir ülkede yapılmış önemli bir adımdır. Bu iş birliği kapsamında birçok ülkede kullanıcı için ortak çalışmalar hedefliyoruz. Canik ile İngiltere’deki savunma ekosistemi çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Bu tür iş birlikleri, hem teknolojik transferi artırma hem de sektördeki deneyimlerimizi paylaşma açısından önem taşımaktadır. İngiltere’deki tüm faaliyetlerimizi Birmingham’da kurduğumuz yeni ofisimiz üzerinden yürütmekteyiz. Canik bizim için birçok ülkede çalıştığımız önemli bir partner ve ilerleyen dönemlerde işbirliğimiz daha güçlenerek devam edecektir.

Nurol Makina’nın iç piyasadaki etkinliği ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Nurol Makina, iç piyasada da etkin bir şekilde faaliyet göstermekte ve ürünlerimiz ise yüksek kullanıcı memnuniyeti ve başarı ile görevlerini yerine getirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma gibi kritik kurumların envanterinde bulunan araçlarımız, iç piyasada Nurol Makina’nın güvenilir ve öncü bir marka olarak konumlanmasına olanak tanımaktadır. Nurol Makina olarak araçlarımızın, güvenlik güçlerimizin hizmetinde olmasından gurur duyuyor ve daha önceden olduğu gibi ülkemizin bekası için yeni projelerde işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim.MART2024