Türk üreticileri olarak SHOT Show fuarına damgamızı vurduk

Midyat Patlayıcı Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilal İleri:

Avcılık alanında dünyanın en büyük ve en kapsamlı fuarı olan SHOT Show fuarı Türk üreticileri ağırladı. Las Vegas’ta birçok mühimmat, orta kalibre silah ve av ürünlerinin sergilendiği fuarda yerlerini alan Midyat Patlayıcı, ilk uluslararası fuarına katılmış oldu. Yapılan fuarda beklentilerinin üzerinde ilgiyle karşılandıklarını belirten Midyat Patlayıcı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Bilal İleri, ABD pazarının bütün üreticiler için büyük ve önemli olduğuna dikkat çekerek sorularımızı yanıtladı.

Midyat Patlayıcı olarak 2024 yılı hedeflerinizi aktarır mısınız?

Midyat Patlayıcı olarak, 2024 yılında tesis yatırımlarımıza odaklanmaktayız. Kapsül üretim tesisimizin inşaatı tamamlanmış olup, 2024 yılının 4. çeyreğinde üretime başlamayı planlıyoruz. Ayrıca, 2025 ve 2026 yıllarında da yatırımlarımızı sürdürmeyi planlamaktayız. 2025 ve 2026 yıllarında gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarımız için şimdiden heyecanlanmaktayız. Detayları ilerleyen aylarda sizlerle paylaşıyor olacağız.

ABD’de de SHOT Show fuarı yapıldı. Fuarla ilgili gözlemlerinizi aktarır mısınız?

Shot Show fuarı katılım gerçekleştirmiş olduğumuz ilk uluslararası fuar oldu. Bu sebeple fuar öncesi bütün hazırlıklarımızı titizlikle tamamladık ve doğrusunu söylemek gerekirse bizler için epey heyecanlı bir hazırlık süreci oldu. Fuara olan katılım beklentilerimizi oldukça aştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Türk üreticiler olarak fuara adeta damgamızı vurduk. Bayrağımızın bunun gibi önemli uluslararası organizasyonlarda başarılı ve kaliteli üreticiler tarafından dalgalandırılıyor olmasından gurur duyuyoruz.

Yapılan fuarda Midyat Patlayıcı ürünlerine ilgiyi aktarır mısınız?

Ne mutlu bizlere ki titizlikle gerçekleştirdiğimiz bütün çalışmaların karşılığını, standımız ABD ve diğer ülkelerden 700’ün üzerinde şirket tarafından ziyaret edilmesiyle aldık. Nevada County Valisi Sayın Joe Lombardo’yu standımıza davet etmiştik. Sayın Vali davetimizi geri çevirmedi ve kıymetli ekibi ile standımızı ziyaret etti. Görüşmemiz ABD’de varlığımızı daha da artırmak adına bizler için oldukça önemliydi ve bu hususta Sayın Vali’nin desteğini almış olmak aldığımız en önemli sonuçlardan bir tanesi. Ayrıca, fuar esnasında sözleşmelerimizi imzalayarak fuarı başarılı bir şekilde noktaladığımızı söyleyebilirim.

ABD pazarının gelişimiyle ilgili bilgi verir misiniz?

 ABD pazarı bütün üreticiler için oldukça büyük bir pastaya sahip. Ülkemizde üretilen yerli ve milli ürünlerin oldukça kaliteli olması bu pastadaki payımızın daha da büyümesini sağlamaktadır.

Midyat Patlayıcı olarak ihracat hedeflerinizi aktarır mısınız?

Şirket olarak milli duygularımız doğrultusunda önceliğimiz her zaman kendi silahlı ve kolluk kuvvetlerimize hizmet etmektir. Ne mutlu bizlere ki hem kendi silahlı kuvvetlerimize hem de ülkemiz dışındaki talep ve ihtiyaçlara cevap verecek üretim kapasitesine kavuştuk. Bu sebeple ABD sivil pazarına öncelik vererek ihracat işlemlerimizi sürdürmekteyiz. Ülkemize bu şekilde döviz girdisi sağlamak ise bizler için ayrı bir mutluluk.

İhracatta markalı satışların önemine değinildi. Mühimmat sektöründe Türk markalarına yabancıların yaklaşımını aktarır mısınız?  

Özellikle son yıllarda Türk markalarına olan ilginin oldukça arttığını hem kendi gözlemlerimden hem satış rakamlarımızdan pay biçerek söyleyebilirim. Sadece ABD’de değil, bütün ülkelerde Türk mallarının kaliteli olduğu algısının oluştuğunu gözlemlemekten gurur duyuyoruz. Bu algı ise Türk markalarının yabancılar tarafından rahatlıkla tüketilmesini sağlamakta.

Midyat Patlayıcı olarak 2024 yılı yatırım ve ürün geliştirme çalışmalarınızı aktarır mısınız?

Röportajımızın başında bahsetmiş olduğum üzere yeni yatırımlarımızın heyecanla hayata geçmesini beklemekteyiz; ancak yatırımlarımıza dair detayları şimdilik gizli tutmaktayız. Önümüzdeki aylarda ise yine büyük bir heyecanla sizlerle bütün detayları paylaşıyor olacağım.MART2024