CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral: ABD’de üretim kapasitemizi artırıyoruz

Türk savunma sanayindeki gelişim seyri yurt dışı etkinliğimizi de beraberinde getirdi.2023 yılında Türk savunma şirketleri arasında ihracatta ilk 10’a giren tek özel sektör silah üreticisi olan SYS Grup, yurt dışındaki etkinliğini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu noktada CANiK USA’nın Florida’daki fabrikasının tamamlanmış ve bu sene faaliyete başlamış olmasın SYS Grup Şirketlerinin ABD pazarında doğrudan üretim ve satış yapmasını sağlayacağını ve ABD Ordusunun ihalelerine katılma imkanı doğuracağını ifade eden CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, hedefleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Savunma Sanayii 2023 yılı ihracatta rekor kırdı. Bu açıdan Türk Savunma Sanayii’nin ve silah sanayinin gelişimiyle ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

2020 yılında başlayan Ukrayna Rusya savaşı, Azerbaycan Ermenistan savaşı, yine İsrail, Suriye, Irak’ta yaşanan istenmeyen çatışmalar Tayvan’daki belirsizlik dünyadaki savunma ürünlerinde ciddi bir tüketime sebebiyet verdi. Bu durum da tüm dünyada savunma sanayi şirketlerine kapasitesinin çok üzerinde üretim ihtiyacı doğurdu. Doğal olarak bölgemizdeki çatışmalarda önemli başarılar sağlamış Türk savunma ürünleri de bu siparişlerden payını aldı. 2023 yılında savunma sanayimizin ihracatının rekor kırmasına en büyük katkı tabi insansız hava aracı ve bunların mühimmatlarının satışından geldi. Yine önemli kara ve deniz platformu satışları gerçekleşti.

SYS Grup Şirketlerinin de ihracatı 2022 yılına kıyasla dolar bazında %40 arttı. SYS Grup Şirketleri olarak her zaman ihracata öncelik vermekteyiz. 2023 yılında da Türk savunma şirketleri arasında ihracatta ilk 10’a giren tek özel sektör silah üreticisi olduk. CANiK markası altında ürettiğimiz hafif silahlarla dünya genelinde en büyük beşinci şirket olup, Türkiye’nin bu alandaki ihracatının %75’ini gerçekleştirdik. Ayrıca, 2023 yılında SYS Grup şirketlerinin net kilogram başına ihracat değeri 300 doların üzerinde gerçekleşti ve bu rakamın 2024’te daha da artması beklenmektedir. Umarım tüm savunma sektörümüz 2024 yılında 2023 yılından da daha başarılı bir yıl geçirir.  

CANiK olarak 2024 yılı iç piyasa çalışmalarınızı aktarır mısınız?

Başta 2024 yılı ocak ayı itibari ile MKE Kurumumuza yapılan satışlarımızın MECANIK firmamıza devredilmesi SYS Grup Şirketleri içerisinde MECANIK kuruluş vizyonu olan perakende ve online satışların MECANIK üzerinden yapılması süreci tamamlanmış oldu. Yine 2024 yılında iç piyasada MECANIK markamız altında yeni ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Yüksek kalite ve inovatif ürünler ile müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Yine SYS Grup içerisindeki en önemli şirketlerimizden UNIROBOTICS firmamızın Açık Deniz Karakol Gemilerimize TRAKON TARGAN Kulelerimizin teslimatı tamamlanmış olacak. Yine Nurol Makina Ejder Yalçın aracımızda yaptığımız gibi Otokar Kobra-2 ve BMC Kirpi araçların üzerine 30 mm kulemizi de entegre etmiş ve demoları tamamlamış olacağız. Tabi yine bu projeler yurt içi satışlardan daha çok ihracat pazarlarına yönelik olacaktır.

CANiK Academy şirketimizin de İstanbul’daki tesis inşaatı durmadan devam etmekte ve tüm hafriyat çalışmaları tamamlanmış ve temel betonu üzerine inşaat devam etmektedir. Dünya’da eşi bulunmayan bu proje ile yurt dışından kolluk kuvvetleri ve orduların yanında yabancı spor atıcılar da bu tesiste eğitimlerini alacak bu seferde hizmetimiz ihraç edilecektir.

CANiK olarak ana platform üreticileriyle gerçekleştirdiğiniz projeleri aktarır mısınız?

SYS Grup olarak, ana platform üreticileriyle birçok önemli projeye imza attık. UNIROBOTICS ve AEI Systems gibi grup şirketlerimizle birlikte, silah ve bu silahların uzaktan kumandalı atış kontrol sistemlerini tasarlayıp üretiyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi 12,7 mm, 20 mm ve 30 mm silahlarımızı sadece yerli platform üreticilerinin araçlarına değil tüm dünyadaki üreticilerin platformlarına entegre ediyoruz. Ülkemiz platform üretimi açısından çok başarılı bir ülke eskiden adımız kara araçları ile anılırken bugün deniz ve hava platformlarında önemli bir oyuncu haline geldik. Bugün Türkiye’nin yanında Güneydoğu Asya’da, Güney Amerika’da Orta Doğu ve Afrika’da önemli projelerimiz var. Yıllık 6.000 adet 12,7 mm ve 250 adet 20 mm ve 30 mm üretim kapasitesi ve uzaktan kumandalı atış kontrol sistemi üretim kabiliyeti ile platform üreticileri için önemli bir tedarikçi haline geldik. Tabi yüksek patlayıcılı ve proximity (havada infilak eden) mühimmat atabilen düşük geri tepmeli 30×113 mm silahı üreten dünyada 3 firmadan 1’i olduğumuzdan asimetrik saldırılara karşı platformların korunmasında da yegâne çözüme sahibiz. Radar entegre olarak insansız hava araçlarına, su üstü insansız deniz araçlarına karşın en etkili çözümü de platform üreticilerine sunabilmekteyiz. 2025 yılında bu olanda dünyadaki en başarı firmalar arasında yer alacağımızı ön görmekteyiz.

ABD’de de düzenlenen NRA Yıllık Konferans ve Fuarına katıldınız. Fuarda Canik ürünlerine ilgiyi aktarır mısınız?

2024 Ocak ayında lansmanını yaptığımız TTI Combat silahımız NRA Yıllık Konferans ve Fuarı’nda da büyük ilgi gördü. 2023 ve 2024 yıllarında ABD pazarında CANiK markasının bilinirliği ve prestiji daha da arttı ve yüksek segment ürün kategorisinde önemli bir konuma geldi.   NRA fuarı bir tüketici fuarı olduğundan yine yeni geliştirilen MECANIK marka aksesuarlar da bu fuarda ilgi odağıydı. 2024 yılında ABD pazarı küçülüyor ve daralıyor olmasına karşın CANiK satışını arttıran tek şirket oldu ve senenin 2’inci yarısında da bu artışın devam edeceğini ön görmekteyiz.

Amerika’ya parantez açmak gerekirse bölgedeki gelişen pazarları ve sizin pazarlardaki hedeflerinizi aktarır mısınız?

SYS Grup şirketleri hafif silahtan orta kalibre toplara, stabilize ve uzaktan kumandalı atış kontrol sistemleri ve tüm bu ürünlerin eğitim hizmetleri ile çok geniş bir tüketici portföyüne sahip. Bu da bu dönemde firmamızın sadece bir bölgede değil tüm dünyada varlığını gösterme ihtiyacını doğuruyor. Helikopterlerin çene taretlerine orta kalibre topları, kapılarına makineli tüfekleri entegre ettiğimiz gibi mevcut tüm İngiliz uçaklarına tamburalı topları entegre etmekteyiz. İnsanlı ve insansız kara ve deniz platformlarına yine her türlü silahımızı her bölgede entegre etmekteyiz. Sadece yurt içindeki örneklerini verirsek HAVELSAN’ın KAPGAN ve BARKAN insansız kara araçlarına, DEARSAN Tersanesin SALVO insansız deniz aracına entegrasyonları tamamladık. Bu gibi projeleri diğer ülkelerin araçları için de yapmaktayız. Örnek vermek gerekir ise bundan 3 sene önce Avrupa pazarı SYS Grup satışlarının %15’i iken bugün %40’a ulaşmış durumda. Tabi SYS Grup için en önemli Pazar ABD ve Amerika kolluk ve ordu kuvvetlerinin ihtiyacını da karşılayabilmek bizim için önemli bir hedef.  SYS Grup olarak bu pazarda güçlü bir varlık göstermeye kararlıyız. CANiK USA fabrikamızın Florida’daki fabrikasının tamamlanmış ve bu sene faaliyete başlamış olması SYS Grup Şirketlerinin ABD pazarında doğrudan üretim ve satış yapmasını sağlayacak. ABD Ordusunun ihalelerine katılma imkanımız da bu yatırımla birlikte gerçekleşmiş oldu. Amerika’da üretim kapasitemizi artırarak, pazar payımızı ve ürün portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz. ABD ordusunun orta kalibre alanında da tedarikçisi konumuna gelmek istiyoruz.

Orta kalibre top sistemlerinde yaptığınız çalışmaları ve dünyadaki talebi aktarır mısınız? Orta kalibre topların önemi Ukrayna Rusya savaşı başta olmak üzere tüm çatışma bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Tabi 30×113 mm silahın önemi asimetrik tehditlerin artması ile daha da önem kazanmıştır. Orta kalibre top sistemlerinde, AEI Systems tarafından üretilen VENOM LR, dünyadaki modern orduların gözdesi olma yolunda ilerliyor. 30×113 mm top üretiminde, American Northrop Grumman ve Fransız Nexter ile birlikte dünyada bu kabiliyete sahip üçüncü firmayız. Daha önce de belirttiğim gibi İngiliz uçaklarına entegrasyonlarımız sürekli devam etmektedir. Düşük geri tepmeli topun da geliştirilme sürecinin tamamlanması ile daha büyük bir pazar olan kara ve deniz araçlarına teslimatlarımız da 2024 yılında başlamış oluyor. Bu silah için mühimmatın temini ve tedariki konusunda da önemli anlaşmalara imza attık. Bu sayede hem yurt içi hem yurt dışındaki mühimmat üreticisi partnerlerimiz ile kullanıcılarımızın mühimmat ihtiyacını da karşılıyor olacağız.  Tabi yine ABD pazarı bizim için bu alanda Kızıl Elma olmuştur.TEMMUZ2024