Nurol Makina, uluslararası bir marka olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor

2019 yılında 2 milyar 740 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştiren savunma sanayi sektörü bir yandan yeni pazarlar ararken, diğer yandan da 2023 yılı hedefi olan 10 Milyar Dolarlık ihracat için kolları sıvamış durumda. Güney Amerika’dan, Afrika’ya, Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar birçok ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizen Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, birçok ülkede araçlarının kendi başına bir marka haline geldiğine vurgu yaparak sorularımızı yanıtladı.

Yaşanan pandemi süreci ve yansımaları ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Yakın tarihimizde görülmeyen bir kriz olan bu pandemi Nurol Makina’nın da faaliyetlerinde bazı düzenlemeler yapılmasını zorunlu kıldı. Bunların başında çalışanlarımızın sağlığına yönelik uygulamalar gelmektedir. Şirketimiz çalışma ortamlarında gerekli hijyen seviyesini sağlamak için tedbirler ivedilikle alınmıştır ve çalışanlarımızın korunmaları için ihtiyaç duyulan bilgilendirme ve malzemeler sağlanmıştır.

Yaşanan bu kriz, bizim için önemli bir tecrübe oldu. Bu kriz sürecini serinkanlılıkla, paniğe kapılmadan, tavizsiz önlemlerle yönettiğimizi söylemek isterim. Öyleki resmi tatiller ve sokağa çıkma yasaklarında bile gerekli izinleri alarak çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ettik. Sağlık riski olan personelimizin evden çalışmasına imkân tanıdık. Gerek mavi yaka gerekse beyaz yaka personelin iş yerinde bulunma yoğunluğunu düşürmek için vardiyalı sisteme geçtik.

Tüm bu sağlık kaynaklı önlemlerin ötesinde, krizin ilk sinyallerini aldığımız andan itibaren iş sürekliliğimizin (business continuity) güvence altında olduğunu görmek üzere tedarikçilerimizden müşterilerimize, finans kuruluşlarından çalışma ortamını regüle eden devlet makamlarına kadar tüm paydaşlarımızı kapsayan detaylı bir durum analizi ile bir iyi bir de kötü senaryo içeren iki adet senaryo planı yaptık. Bu süreçte yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek bu senaryolar kapsamında güncellemeler yaptık ve bu planı düzenli olarak takip etmeye devam ediyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızın özeni ile bu süreci en az sıkıntı ile atlatacağımızı ve kısa bir zaman içinde eski tempomuza döneceğimizi inanıyorum.

 Son dönemde istihdam konusu ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede istihdamın korunması için önlemler alınmaya çalışılmaktadır. Konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Nurol ailesi olarak uzun yıllardır ülkemiz için yarattığımız katma değerin en önemlilerinden birisinin yarattığımız istihdam olduğunu düşünüyoruz ve savunma alanındaki faaliyetlerimizi bir ticari faaliyetin ötesinde toplumumuza bir nevi hizmet olarak görüyoruz. Bu kriz süreci içinde tüm mevcut çalışanlarımızı koruduk, maaşlarında bir kesintiye gitmedik. Aksine, gelişim ve büyüme planlarımız doğrultusunda yeni alımlar yaptığımızı söyleyebilirim. İçinde bulunduğumuz bu kriz döneminde ihracata dayalı katma değer yaratan bir şirket olarak, istihdam konusunda devletimizin destekçisi olduğumuzu belirtmek isterim.

Şunu da önemle belirtmek istiyorum ki, alt yüklenicilerimizden/tedarikçilerimizden aldığımız işler karşılığında piyasa ödemelerimizi de zamanında gerçekleştirerek, bu kriz döneminde, bizimle çalışan firmaların da, en azından bize yaptığı işler karşılığında rahatlamasını, dolaylı olarak istihdamın devamını sağladığımızı düşünüyorum.

Üzerinde çalıştığınız güncel projeler ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Son yıllarda Nurol Makina olarak ağırlığımızı yurt dışı projeler oluşturmakla beraber, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Jandarma Genel Komutanlığı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ihtiyaç duyabileceği tüm 4×4 araç projelerini yakından takip ediyor ve bunlara özgün çözümler oluşturmak için tekliflerimizi Savunma Sanayii Başkanlığımıza iletiyoruz.

Yurt dışında ise çok geniş bir yelpazede dost ve müttefik ülkeler için takip ettiğimiz projeler bulunuyor. Bu kapsamda ilgi alanımızı Güney Amerika’dan, Afrika’ya, Avrupa’dan Orta Asya’ya, Uzak Doğu’ya kadar bir çok ülke oluşturuyor. Önerdiğimiz çözümler ise asimetrik tehditin yüksek olduğu bölgelerde kullanmak üzere MRAP sınıfı ağır zırhlı araçlardan meskun mahallerde kullanılabilecek hafif zırhlı araçlara kadar bir çeşitliliği içeriyor.

Kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik gerek yeni araç geliştirme gerekse mevcut araçlarımızın görev yüklerini çeşitlendirerek kullanım alanlarını artırma yönünde çalışmalarımız devam ediyor.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir savunma sanayi ürünlerimizin uluslararası arenada daha fazla kabul göreceği bir döneme girildiğini belirtti. Konu ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

İçinde bulunduğumuz coğrafya güçlü bir ordu ve emniyet güçlerine sahip olmayı mecbur kılmaktadır. Bu ihtiyaçlar kapsamında devletimizin istikrarlı ve kararlı yatırımları ile Savunma Sanayii’miz gelişmekte olan ülkeler içinde küresel seviyede örnek gösterilen bir gelişme göstermiştir. Türkiye bugün kara, hava ve deniz platformları, elektronik ve yazılım sistemleri açısından gerek kendi ihtiyaçlarımızın karşılanması gerekse dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda oyun kurucu bir role ulaşmıştır. Savunma sanayi ürünlerimizin aktif kullanımı ve sahadan geri beslemelerin ürünlerimize iyileştirme olarak yansıtılması ile ürünlerimizin geldiği nokta rakiplerimize önemli bir üstünlük sağlamaktadır.

Devletimizin bu kapsamdan özellikle Nurol Makina gibi ihracat pazarında başarılı olan firmalara destek olmasının önemini vurgulamak istiyorum. Çünkü bizlerin yurt dışı pazarlarda rekabet ettiğimiz firmalar arkalarında hem politik destek hem de finansman/kredi desteği veren devletleri bulunuyor. Bu firmalar ile ürün seviyesi rekabetin ötesinde kapsamlı bir mücadele vermek gerekiyor ve bu aşamada devletimizin desteğine artan seviyede ihtiyaç duyuyoruz. Nitekim bizim ürünlerimiz sadece Nurol Makina ürünü olmak yerine daha çok Türk ürünleri olarak adlandırılıyor ve ülkemiz marka değerine doğrudan etki ediyor. Tabi yurt dışı pazarlarda Türk Savunma Sanayii’nin marka değerini korumak ve artırmak için devletimizin vereceği desteğin hakkını verecek seviyede ürünler ve hizmetler sunmak yerli firmalarımızın sorumluluğunda. Nitekim yurt dışı pazarlara ihracat yapan firmalarımız sadece satış aşamasında değil, satış sonrasında da üstün performanslarını göstermek durumundalar. Ancak bu şekilde ürünlerimizin uluslararası arenada daha fazla kabul görmesini sağlayabiliriz.

 Nurol Makina’nın yurt dışı pazarlardaki etkinliği ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Nurol Makina, yurt dışı pazarlardan etkinliğini artırarak uluslararası bir marka olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Nitekim son yıllarda yabancı kullanıcılarımızın sayısında önemli bir artış oldu. Bunların arasında, seri üretimine yeni başladığımız bir aracımız için imzaladığımız sözleşmeler olduğunu da belirtmeliyim. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla uluslararası arenada, hem kurumsal olarak bir Nurol Makina algısı ve markası oluşturabildiğimizi hem de araçlarımızın kendi başlarına bir marka haline geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Araçlarımıza entegre ettiğimiz farklı görev yükleri ile oluşan konfigürasyon çeşitliliğine önem veriyoruz ve bu doğrultuda yoğun olarak farklı görev yüklerinin araçlarımıza entegrasyonu üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz. Örneğin Ejder Yalçın 4×4 aracımızın bir çok yeni konfigürasyonu ortaya çıktı. Bunların seri üretim çalışmaları da başladı ve hatta araç teslimatlarına başladık. Ortaya koyduğumuz bazı konfigürasyonlar, dünya genelinde yer alan araçlardan çok ileri bir noktada.

Sektörün sürdürülebilirliği için sadece Türkiye’ye değil, uluslararası kullanıcılara da hizmet vermeye başlaması gerektiğini, hepimiz görüyoruz. Biz de Nurol Makina olarak, özgün çözümlerimizi, dünya standartlarında ve en zorlu görevler için tasarlıyoruz. Böylece, hem Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi sistemlerini faal olarak kullanan ve standartları çok yüksek olan kullanıcılarımızın hem de dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını, eksiksiz karşılayan araçlar ortaya çıkıyor. Yurt dışında başarılı olabilmek, gerçekten kendini kanıtlamış ürünlerle mümkün. Kimse, test etmeden karar vermiyor. Dünyanın önde gelen araç üreticileri ile rekabet ederek çok ciddi testlerden geçiyoruz. Bu testlerin ciddiyetini anlatabilmek için, şunu belirtebilirim: Öyle bir aşamaya geliyorsunuz ki artık aracınızın, kendi ülkenizin envanterinde olup olmadığı, çok da önemli olmuyor. O testleri geçmeniz, aracınızla ilgili her şeyi söylüyor. Kunter 4×4, Yörük 4×4’te ve Ilgaz II’de bu durumu yaşadık. Araçlarımız, testlerde çok başarılı oluyor, bu da bize, sözleşme olarak geri dönüyor. Son  dönemde, yurt dışında, büyük boyutlu projelere imza atıyoruz. Sipariş miktarları, ciddi rakamlara ulaştı. İlgili ülkelerde yatırım yapmamıza olanak sağlayacak kadar iş hacmi yarattı. Üretim hatlarımız sürekli dolu ve yoğun bir çalışma ile işlerimizi zamanında yetiştiriyoruz. Siparişlerdeki artış, seri üretim bandındaki araçlarımızın sahada gösterdiği yüksek performanstan, projeler ve satış sonrası destek kapsamında verdiğimiz hizmet ve kurumsal etik duruşumuz gibi birçok etmenin toplamında, Nurol Makina’ya duyulan güvenden kaynaklanıyor

Önümüzdeki dönem öngörüleriniz ve gelecek planlarınız ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız? Önümüzdeki dönem Covid-19 krizi kaynaklı küresel seviyede bir ekonomik kriz yaşanmakta olup, bu krizin daha da artarak devam edeceğini görmekteyiz. Dolayısıyla tüm ülkeler bütçe kesintileri yapmaya başladı ve savunma projeleri de bu kesintilerden payını almaktadır. Bizim mevcut sözleşmelerimizde bir aksama söz konusu olmadığı gibi, olmasını beklediğimiz işlerde de önemli bir sapma beklemiyoruz. Bu gibi kriz dönemlerinde kullanıcılar ödedikleri paranın en iyi karşılığını alabildikleri ürünlere yöneldiklerini görüyoruz ki Nurol Makina bu aşamada şanslı bir konumda bulunuyor. Ürünlerimiz kendi segmentlerinin en iyi performans gösteren araçları olup, fiyat bakımından batılı muadillerine göre oldukça rekabetçi bir seviyede bulunuyorlar. Tabiki sektörde kaliteli ürünü olmayan, rekabetçi bir fiyat alt yapısına sahip olmayan firmaların bu süreçten zarar görmeleri, satış hacimlerinde bir azalma olması şaşırtıcı olmayacaktır. Nitekim savunma sektöründe de bir daralma yaşanacaktır. Ama Nurol Makina olarak bu daralmadan marjinal seviyede etkileneceğimizi güvenle söyleyebilirim. TEMMUZ 2020