Önceliğimiz güvenli yatırım yapmasını sağlamaktır

Kripto para konusunda birçok ülke yasal bir zemin oluşturmaya çalışırken, TBMM’sinde de yasa çalışmaları devam etmektedir. Yapılan yasa çalışmasıyla ilgili hem sektördeki platform şirketleri hem de kullanıcılar açısından faydalı olacağına vurgu yapan Bitexen Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cenk Erdem, sorularımızı yanıtladı.

Kripto para konusunda mecliste bir yasa tasarısı görüşülmektedir. Sektörle ilgili yapılmak istenen düzenleme konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türkiye, kripto para yatırımı ve ilgisi konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Sahip olduğumuz genç nüfus ve yeni teknolojilere olan ilgimizle birlikte bu konuma kısa sürede ulaşmış bulunuyoruz. Genel olarak kripto para ekosistemindeki son iki yıllık hareketi de bu bağlamda değerlendirebiliriz. Piyasa değerlerindeki artış, kripto para adaptasyonu ve kullanım alanlarının genişlemesi ile kripto para ekosistemi geniş kitlelere yayıldı. Bitexen Teknoloji A.Ş. olarak kripto para ekosistemindeki son gelişmeleri, öncü teknolojileri, kullanıcı taleplerini ve düzenlemeleri detaylı bir şekilde inceliyor ve takip ediyoruz. Dünya üzerinde birçok ülke şu an kripto paraların regülasyonu konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalardan birçoğunun artık son aşamaya ulaştığını biliyoruz. Ülkemizde de kripto para sektörü kapsamında yasal düzenlemeler yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Yürürlüğe girecek yasal düzenlemeler sayesinde kripto para ekosisteminin hem kullanıcılar hem de platformlar açısından oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.

Kripto para konusunda yatırımcıyı korumak ve sektördeki kötü niyetleri engellemek adına bir yasa çalışması başlatıldığına vurgu yapıldı. Bu iki hususta nasıl bir yol haritası izlenebilir?

Dünyada kripto para ekosistemine düzenlemelerine dair olumlu gelişmeler yaşandığına şahit oluyoruz. ABD başta olmak üzere birçok ülkede yasaklamalar yerine, düzenlemelere gidilmekte. Ülkemizde de hali hazırda başlayan düzenleme çalışmaları ve ekosistemin içerisinden kişilerle görüşülmesi ve görüş alınması oldukça önemli bir adımdır. Şimdiye kadar yapılan açıklamalardan olumlu bir düzenleme ve yatırımcıları koruma adına yapılacak hamlelerin öncelikli olduğunu tahmin etmekteyiz.

Dijital varlıklar, blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans projelerinin geleceğin dünyasında önemli bir yer tutacağı aşikar. Bu hususta yasaklamalar yerine geleceğin teknolojilerini barındıran bu alanı takip etmek ülkemiz için doğru bir hamle olacaktır. Sektördeki kötü niyetlileri engellemek ve yatırımcıları korumak adına geliştirilecek her türlü düzenlemenin yanında olacağız. Bitexen Teknoloji olarak önceliğimiz her zaman kullanıcılarımızın güvenli yatırım yapmasını sağlamak olmuştur.

Bitexen olarak spor kulüpleriyle çalışmalar yürütmektesiniz. Yapılan çalışmaların kulüplere katkısını ve insanların bu çalışmalara ilgisini aktarır mısınız?

2021 yılı ilk çeyreği itibarıyla blokzincir ve akıllı kontrat platformlarının oldukça iyi performans gösterdiği bir dönem oldu. Yakın zamanda ise Fan Token olarak adlandırdığımız Taraftar Token projelerinin öne çıktığını görebiliyoruz. Dünya genelinde yaşanan pandemi ile tüm spor müsabakaları sekteye uğradı. Taraftar ve kulüp etkileşimi minimum seviyeye geriledi. Bu sebeple ortaya çıkan taraftar token projeleri, hem kulüplerin taraftarları ile olan etkileşimini sağlamaya hem de taraftarların gönül verdikleri kulüplerle daha güçlü bağlar kullanmalarına imkan sağlamaktadır. Taraftar token çalışmalarımız ile spor ve spor izleyicileri ilişkisi tekrar kuvvetlendirildi. 2021’de başlayan bu çalışmalar 2022 yılında da devam ediyor. Bu şekilde Bitexen, hem kulüpler hem de taraftarlar için bir iletişim ve etkileşim kanalı oluşturuyor. 2021-2022 yılında toplamda 15 futbol kulübü ile taraftar token çalışmasına imza attık ve bu kulüplerden 8’i Süper Lig’de mücadele eden takımlardan oluşmaktadır. Geniş ürün yelpazesine ek olarak Bitexen platformunda listelenen taraftar token projeleri kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Platformumuzda listelediğimiz taraftar tokenların birçoğu ön satışa açıldıktan dakikalar sonra tükendi. Tüm bunların yanı sıra taraftar token sahipleri çeşitli avantajlar ve eşsiz deneyimler elde etme fırsatı yakalarken, taraftar tokenları yatırım aracı olarak da değerlendirmektedir.

Bitexen açısından 2021 yılında yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Bitexen olarak, Türkiye’de en geniş ürün yelpazesine sahip kripto para alım satım platformu konumundayız. Platformumuzda 175’den fazla kripto para ile birlikte 20.000’e yakın işlem çifti bulunmaktadır, 2021 yılında bu ünvanımızı sürdürmek için çalışmalarımıza devam ettik. Kullanıcılarımızın isteklerini de göz önünde bulundurarak, güçlü projelere platformumuzda yer verdik.

2021 yılında Fan tokenlar konusunda da önemli anlaşmalara imza attık. Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor. Toplamda 15 spor kulübü ile taraftar token anlaşması gerçekleştirdik. Pandemi nedeni ile zayıflamış olan taraftar kulüp ilişkisini tekrar kuvvetlendirmek adına çıkarılan taraftar token çalışmaları gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Taraftar tokenlar, sahiplerine çeşitli avantajlar ve eşsiz deneyimlerin yanında, kulüp kararlarında da etkin olma fırsatı sunmaktadır. Taraftarlar sadece bir token sahibi olmaktan öteye geçerek birçok taraftarın hayalindeki etkinlikleri de gerçekleştirme imkanına sahip olarak taraftar token ekosisteminin içerisinde yaşayan bir parça olarak dahil olabilmektedir.

Bitexen Teknoloji olarak, sadece spor kulüpleri değil farklı sektörlerden kuruluşlarla da token çalışmalarımız bulunmaktadır. Tatilbudur.com’a ait Tatil Token bu kategorideki en yeni çalışmamızdır. Tatil Token projesi bulunduğu sektör itibarıyla ülkemizde bir ilk niteliğindedir.

Bitexen Teknoloji A.Ş., ek olarak 2021 yılında Türk mühendisleri ve girişimcileri tarafından geliştirilmeye başlanan, Türkiye’nin en aktif NFT pazaryeri statüsüne erişmiş merkeziyetsiz NFT pazaryeri Babylons’un tohum yatırımcısı oldu. Yeni teknolojik trendleri takip eden bir platform olarak Bitexen’in 2022 yılında Metaverse, NFT, DeFi ve GameFi gibi alanlarda yeni projelere önem vererek, kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmak nihai hedefleri arasında bulunmaktadır.

2021 yılının son dönemine doğru Bitcoin’de düşüşler gerçekleşti. Bu açıdan kripto para piyasasına yeni girecek kişilere önerilerinizi aktarır mısınız?

Kripto para piyasası yüksek volatiliteye sahip bir piyasa olmasıyla bilinmektedir. Geleneksel piyasalardan daha hızlı fiyat hareketlerinin gerçekleşmesi ekosistemin içerisine dahil olan yatırımcı sayısının artması ile gelecekte farklı bir konuma ulaşabilir. Bu sebeple kripto para piyasasına yeni girecek kişilerin bu alanda bilgi ve birikim edinerek piyasaya adım atmasını tavsiye ederim. Koşulların neler getireceğini öngörmek ve piyasayı daha iyi okumak adına ekosistem okur-yazarlığını geliştirmek önemli bir husustur. Kripto para ekosisteminde birbirinden farklı amaçlarla ve hedeflerle oluşturulmuş binlerce proje bulunmaktadır. Sektörün yönünü ve projenin temel anlamda başarılı olup olamayacağını analiz edebilmek için, projenin teknolojisini, token ekonomisini, kurucu ve yönetici ekibini iyi bilmek gerekir. Bu amaçla Bitexen Teknoloji A.Ş. olarak Araştırma departmanımızı takip edebilirsiniz. Sektör raporları, kripto para inceleme yazıları, araştırma makaleleri ve anlık olarak ekosistemden haber akışı gibi ihtiyacınız olacak her türlü bilgiye Bitexen Araştırma üzerinden ulaşabilirsiniz. Ek olarak portföy oluştururken tüm yatırımımızı tek bir proje üzerine yoğunlaştırmak yerine, farklı alanlardaki projelerle çeşitlendirmek riskimizi minimize etmemizi sağlayacaktır.

Bitexen olarak gelecek hedeflerinizi aktarır mısınız?

Bitexen olarak, şimdiye kadar birçok güçlü ve inovatif projeye imza atmış bulunuyoruz. Ülkenin en geniş ürün yelpazesine sahip platformu olarak, bu özelliğimizi gelecekte de korumayı hedefliyoruz. Kullanıcılarımıza hızlı, kolay ulaşılabilir ve en önemlisi güvenli bir platform sunmak her zaman en büyük önceliğimiz olacak. Piyasa trendlerini yakından takip ederek, trendlerin öncüsü olacak ve kullanıcılarımıza sunmaya devam edeceğiz. İş birliklerimizi genişleterek blokzincir ve kripto para teknolojilerinin adaptasyonu konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sponsorluklarımız ile sporun ve eğlencenin her alanında desteğimizi sürdürmek gelecek planlarımız arasında yer almaya devam ediyor.MART2022