Otokoç Otomotiv olarak hedefimiz insanların hayatını kolaylaştırmak

Otokoç olarak, otomotiv perakendeciliği alanında yaklaşık olarak %9 pay aldıklarını belirten Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici, “2022’de de insanların hayatını kolaylaştırma hedefiyle geliştirdiğimiz yeni hizmet ve uygulamalar sunmaya, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı birincil önceliğimiz olarak konumlamaya devam edeceğiz.”

Koç Holding’in ilk otomotiv yatırımı olan Otokoç, yeni bir yapılanmaya gitti. Tek isim altında birleşmenin çok sayıda avantaj oluşturacağına değinen Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici, küresel ve lider referans noktası olma vizyonu ile hareket ettiklerini belirterek sorularımızı yanıtladı.

Otokoç markasının sektördeki yerini aktarır mısınız?

Otokoç Otomotiv, bugün; Otokoç, Avis, Avis Filo, Budget, Otokoç Sigorta, Zipcar, Otokoç 2. El, Otokoç Parça ve Lastick markalarıyla hizmet veren, Türkiye’nin en büyük otomotiv perakendeciliği, araç kiralama ve araç paylaşımı şirketidir. Otokoç çatısı altında Ford, Ford Trucks, Volvo, Fiat, Alfa Romeo ve Jeep markalarıyla yeni araç satışı, servis ve yedek parça hizmetleri, toptan yedek parça satışı, sigorta ve finansman, aksesuar satışı, 2. el araç satışı ve araç koruma sistemlerini, özetle tüm otomotiv çözümlerini tek çatı altında müşterilerine sunuyor. Araç kiralamada ise Avis ve Budget markalarıyla kısa dönem kiralama; Avis Filo ile operasyonel kiralama, diğer adıyla filo kiralama; Zipcar markasıyla ise saatlik kiralama yani araç paylaşımı hizmetini müşterileriyle buluşturuyor

Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından, 1928 yılında Ankara’da “Ford Motor Company” acenteliğinin alınmasıyla kurulan ve Koç Holding’in ilk otomotiv sektörü yatırımı olan Otokoç; belirttiğim araç markaları ile birlikte Türkiye’de 34 şubesiyle yaygın bir hizmet ağına sahip olarak, koşulsuz müşteri memnuniyetini ön planda tutan çalışmalarıyla lider konumdadır.

Otokoç Otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren otomotiv perakendeciliği sektörünün öncü kuruluşlarından Otokoç, ticari ve bireysel yeni araç satışı, satış sonrası, 2.el araç hizmetleri, sigorta ve finansman çözümleri, servis ve bakım, araç koruma sistemleri ve danışmanlık hizmetlerini Koç kalitesi ve güvencesi ile tek çatı altında sunuyor.

Sürekli yenilenerek, hep daha iyisini hedefleyerek otomotivde perakende sektörüne değer katan Otokoç, “yenilikçi mobilite çözümleri geliştiren, küresel ve lider referans noktası olma” vizyonu ile hareket ediyor.

Otomotiv perakendeciliğinde iki önemli marka yeni bir yapılanmaya gitti. Otokoç ile Birmot markalarının birleşmesi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Belirttiğiniz gibi kısa süre önce duyurduğumuz yeni yapılanma çerçevesinde, Otokoç ve Birmot’un güçlerini “Otokoç” adı altında birleştirdik. Bu kapsamda, daha önce Otokoç ve Birmot altında yer alan tüm araç markaları ve hizmetler Otokoç markası altında toplandı. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz araştırma sonuçları da Otokoç ve Birmot gibi aynı hedefe sahip iki ayrı hizmet markasının tek bir isim altında birleşmesinin çok sayıda avantajı bulunduğunu gösteriyordu. Otokoç’un işinin uzmanı, köklü ve saygın bir marka olarak konumlanması, hizmet verdiği diğer faaliyet alanlarından kaynaklanan güç ve çeşitlilik, sektör sözcüsü olarak konumlanması, Koç Holding çatısının yarattığı güven ve bilinirlikle bu iki yapının Otokoç adı altında birleşmesine yönelik kararımızın önemli gerekçeleri arasında yer aldı.

Otokoç ile Birmot markalarının birleşmesinin geleceğe etkileri ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Otokoç Otomotiv, tüketici bilinirliği yüzde 90’ların üzerinde seyreden ve öncülük vizyonu doğrultusunda sektörel sivil toplum kuruluşlarında aktif rol alan bir marka. Bu birleşme ile Otokoç’un ülkemizde otomotiv sektörünün gelişmesine yönelik olarak yarattığı katma değerin daha da artarak devam edeceğine, kurum olarak mobilite sektöründeki liderliğimizin yanı sıra otomotiv perakende sektörünün de daha güçlü hale geleceğine inanıyoruz.

Otokoç ve Birmot’un güçlerinin tek bir isim altında birleşmesiyle birlikte Otokoç; daha çok otomotiv markasıyla, daha zengin segment yelpazesi ve daha yaygın şube ağıyla müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına tek bir noktadan daha güçlü cevap veren, çevikleşen hizmet anlayışıyla mobilitede daha etkin ve daha güçlü büyüyen bir marka haline gelmiş oldu.

Otokoç Otomotiv olarak yurt dışı pazarlardaki çalışmalarınızı aktarır mısınız?

İlk ve öncü olmanın getirdiği sorumlulukla, geliştirdiğimiz yeni konsept ve iş birlikleriyle sektörün ve bu sektörü besleyen diğer sektörlerin gelişmesinde önemli katkı sağlamaktayız. Sağladığımız müşteri memnuniyeti ile müşterilerimiz tarafından zirvede tutulmaktayız ve ödüllerle başarılarımız taçlandırılmakta. Türkiye’nin 27. büyük şirketi, 37. değerli şirketi, “Türkiye’nin En İnovatif 50 Şirketinden Biri” olarak konumlanan Otokoç Otomotiv olarak gelecek 5 yılda Türkiye’nin ilk en güçlü markaları sıralamasında ilk 10’u hedefliyoruz. 100 bin adetlik filo büyüklüğümüz ile sektörünün en büyük araç kiralama markası konumundayız. Ülkemizin yanı sıra 8 ülkede daha Avis ve Budget markalarımızla faaliyet gösteriyoruz. Türkiye dışında Yunanistan, Macaristan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan’da araç kiralama hizmeti veren Otokoç Otomotiv olarak,  Avis Budget Group’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük lisans ve yatırım ortaklarındanız. Ayrıca, Payless markası ile de Yunanistan, Macaristan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuzey Irak pazarlarında hizmet veriyoruz. Yurt dışında faaliyet gösterdiğimiz bu 8 ülkenin 3’ünde pazar lideri konumundayız ve diğer ülkelerde de liderlik hedefimiz doğrultusundaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Macaristan pazarına ayrı bir parantez açmak gerekirse pazarın gelişimi ve geleceğiyle ilgili öngörülerinizi aktarır mısınız?

Ülkemizle ekonomik ve siyasi ilişkiler açısından köklü ve güçlü ilişkilerinin yanı sıra kültürel benzerlikleri açısından da yakın olan Macaristan, Türkiye ile karşılıklı yarar sağlama anlamında ilerleyen dönemdeki potansiyeli hala çok yüksek bir ülke ve pazar konumunda. Son dönemde gerçekleşen diplomatik ziyaretlerle bu ilişki daha da güçlenme yolunda kararlı şekilde ilerliyor. Macaristan aynı zamanda, Koç Topluluğu’nun 2010 yılında oluşturduğu “gelirlerinin %50’sini yurt dışından temin etme” stratejik planı doğrultusunda aldığı yurt dışı yatırımı yapma kararının ilk adımı olma özelliğini taşıyor. O dönem ortaya çıkan bir fırsat doğrultusunda, Budget’ın bu pazardaki lisansını satın alarak Otokoç Hungary şirketiyle 2015 yılında Avrupa macerasına başladık. Budget markası o dönemden itibaren her geçen gün pazar payını arttırmaya devam ediyor.

Kuruluşundan bu yılın sonuna kadar Macaristan’da yaklaşık 4.500 araçlık ve 75 milyon Euro değerinde bir yatırıma ulaşmış olacağız. Yatırım adedi kapsamında önemli bir seviyeye ulaştığımız bu büyük pazarda daha da fazla gelişme ve büyümenin önü açık. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde Macaristan’da sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirerek gelecek 5 yılda araç parkımızı 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz.

Otokoç olarak 2022 yılı hedeflerinizi aktarır mısınız?

Otokoç olarak, otomotiv perakendeciliği alanında yaklaşık olarak %9 pay alıyoruz. 2022’de de insanların hayatını kolaylaştırma hedefiyle geliştirdiğimiz yeni hizmet ve uygulamalar sunmaya, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı birincil önceliğimiz olarak konumlamaya devam edeceğiz. Bunun yanında İkinci el araç satışında Türkiye’nin lideri konumunda bulunan Otokoç 2. El, giderek büyüyen ikinci el pazarındaki ihtiyaçlara cevap verme ve tedarik kanallarını geliştirme stratejisi doğrultusunda satış kanallarını çeşitlendirerek bayilik ağı oluşturmaya başladı. Bayilik yapılanmamız ve yatırımlarımız ile Otokoç 2. El markamız daha da büyüyecek.

Sektörde standartları belirleyen, çevikliği iş stratejisine adapte eden bir şirket olarak, ekonomideki ve konjonktürdeki her türlü değişime karşı hızla önlem alabilme yeteneğine sahip olmayı, kurum kültürüne sahip çıkmayı ve her şeyden önce de tüm faaliyetleri “insan odaklı” yürütmeyi sürdüreceğiz.

Sektöründe lider konumdaki şirket olarak pazarı son birkaç yıldır daha da sıklıkla dile getirdiğimiz gibi stratejik önem atfettiğimiz mobilite, işimizin merkezinde yer alıyor ve önümüzdeki dönemde de bu yeni yapılanma ile birlikte odağımızda daha etkin olmaya devam edecek. Daha önce olduğu gibi bu yılda da faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlardaki liderlik pozisyonumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz.MAYIS2022