Kendi ürettiğimiz seramiklerle dünyanın balistik koruyucu çözüm üreticisiyiz

Kendi bünyesinde tasarladığı, kişisel balistik koruma, araç platformları balistik koruma ve yapısal balistik koruma çözümlerini milli ve yerli imkanlarla üretimini gerçekleştiren Nurol Teknoloji, önceliğini Türk güvenlik güçleri olarak belirlese de, dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Kurulduğu günden bugüne sektördeki yerini sağlamlaştıran Nurol Teknoloji’nin uluslararası arenadaki yeri ve hedefleri ile ilgili bilgi alabilmek için bir araya geldiğimiz Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Tic. A.Ş. Genel Müdürü Selim Baybaş, önemli açıklamalarda bulundu.     

Nurol Teknoloji hakkında bilgi verip, Türkiye savunma sanayindeki konumunuz hakkında bilgi verir misiniz?

2008 yılında tamamen yerli sermaye ile ileri teknik balistik seramikler üretmek için kurulmuş bir Nurol Holding şirketiyiz. Kurulduğumuz günden itibaren araştırma geliştirmeye öncelik vermiş, başta ülkemizin olmak üzere, balistik koruyucu çözümler alanındaki önemli bir boşluğu doldurmak için faaliyet gösteriyoruz. Kendi bünyemizde tasarladığımız, kişisel balistik koruma, araç platformları balistik koruma ve yapısal balistik koruma çözümlerini milli ve yerli imkanlarla üretiyoruz.

Öncellikle Türk güvenlik güçlerimiz olmak üzere, dünyadaki tüm dost ve müttefik ülkelerin ihtiyacı olan Alümina, Silisyum Karbür ve Bor Karbür gibi ileri teknolojik balistik seramikleri ve hibrit balistik koruyucu zırh çözümlerini Ankara’da yerleşik üç üretim tesisinde tek çatı altında üretiyoruz. Sahip olduğumuz bu kabiliyetimizle Türkiye’nin adın dünyada ileri teknik balistik seramik üretebilen az ülke arasına yazdırdığımızı belirtmek istiyoruz.

Gelişmeler ışığında Nurol Teknoloji’nin uluslararası arenadaki yeri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Savunma Sanayi sektörü son yıllarda tüm dünyada da hızlı gelişen, teknolojik olarak sınırları zorlayan büyük bir alan oldu. Bu süreçte saldırı araçları, silahlar ön plana çıksa da aslında dünyadaki her ülkenin en önemli ihtiyacının kendilerini tehditlere karşı korunmaları olduğunu görüyoruz. Dünyada balistik seramik üreten ve bunlarla balistik zırh çözümleri şirket sayısı gerçekten çok sınırlı. Özellikle, 2022 yılında gelinen noktada bor karbür, silisyum karbür ve alümina seramiklerle üretilen ileri balistik zırhlı çözümleri dünyada sadece bir kaç şirketten birisiyiz.

Dünyada ham maddeden, kendi reçetemiz olan toz proseslerine, seramik-kompozit birleştirmesinden son ürün teslimatına kadar olan tüm bu süreçleri aynı çatı altına yapabilen başka şirket yok. Tam anlamı ile anahtar teslim balistik koruyucu ürünler tasarlayıp, üretiyoruz.

Sahip olduğumuz bilgimiz, tecrübemiz, teknolojik alt yapımız ve seçkin insan gücümüz bizi dünyadaki balistik seramik ve balistik koruyucu sistemler üreticisi olarak sektörde saygın ve sözü geçen bir konumda olmamızı sağlıyor.

Ülkemizde savunma sanayinin gelişimi dış pazarlardaki etkinliğimizi de olumlu yönde etkilemektedir. Sektördeki gelişimin ihracatınıza etkisi ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sizin de belirttiğiniz gibi ülkemizin savunma sanayindeki özellikle son 10-12 yıldaki gelişimi çok dikkat çekici ve gurur verici. Biz de yurt içindeki ihtiyaç sahiplerine ürünlerimizin tedarikinin yanı sıra yurt dışına da ihracatımızı sürekli artırıyor, pazar hacmimizi genişletiyoruz. Gerek yurt içerisinden gerekse de yurt dışından gelen taleplerin yoğunluğu bizim işimizi ne kadar başarılı ve iyi yaptığımızın göstergesi olduğunu düşünüyoruz.

Milli imkanlarla ürettiğimiz her ürünümüze önemli katma değer katarak yurt dışına dost ve kardeş ülkelere ihraç ediyoruz. Bu kapsamda bir örnek vermek gerekirse, ürettiğimiz ‘Türk Mucizesi’ bor karbür balistik seramiklerin kg değeri 90$ seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu değeri daha da yukarıya çekmek ve ekonomimize katkı sunmak ileriye dönük en önemli hedeflerimizden birisidir.

Fuar organizasyonlarının sektörün gelişimine olumlu katkılar sunduğu ifade edilmektedir. Katılım sağladığınız son birkaç fuar etkinliği ile ilgili gözlemlerinizi alabilir miyiz?

Savunma sanayi fuarları tüm sektör paydaşları için çok faydalı ve sonuç odaklı etkinlikler olduğunu düşünüyoruz. Ancak maalesef son iki yıldır yaşadığımız Covid-19 Pandemisinden dolayı yüz yüze fuarlara ara verilmişti.

Geçtiğimiz aylarda uygulanan yasakların kalkmasıyla gerek yurt içi gerekse de yurt dışı fuarları düzenlenmeye başlandı. Bizler de sahip olduğumuz yüksek teknolojiyi, kabiliyetlerimizi son kullanıcılara göstermek için önemli yurt içi ve yurt dışı fuara katılım sağlamaya başladık.

Pandemi yasaklarının kalkmasının ardından ilk olarak 2021 yılı Ağustos ayında İstanbul’da düzenlenen IDEF 2021’e katılım sağladık. Nurol Teknoloji olarak 6’ıncı kere katılım sağladığımız bu önemli fuara, Türkiye’nin ilk ve tek, dünyada da sayılı ileri teknik balistik seramik üreticisi olarak birçok yenilikçi zırh çözümlerimizi ilgililere sunduk. Özellikle personel koruyucu balistik ürünler ve araç platformları balistik çözümlerimizi üst düzey yerli ve yabancı karar verici paydaşlarımıza tanıtma imkanı bulduk.

2022 Yılı itibari ile de geçtiğimiz mart ayında Malezya’daki 17’nci Defence Service Asia (DSA) 2022’ye katılım sağladık. Dünyanın sayılı balistik seramik üreticisi ve çözüm sağlayıcısı olarak farklı platformlardaki balistik koruyucu ürünlerimiz ile büyük beğeni aldığımızı şirketimiz adına gururla belirtmek istiyoruz.

Yine Asya bölgesi için etkin bir diğer fuar olan Filipinler’in başkenti Manila da düzenlenen Asya Savunma ve Güvenlik Fuarı ADAS 2022’ye de katılım sağladık. Bir önceki katıldığımız DSA Malezya fuarı gibi bu fuarda da sergilediğimiz ürünlerimiz ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ve alaka gördü.

Ar-Ge çalışmalarına önem veren bir firma olarak, Şirketin Ar-Ge’ye bakışı ve devam eden çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Nurol Teknoloji kurulduğu günden itibaren Ar-Ge odaklı bir firma olmuştur. Pazara sunduğu ürünler itibariyle ilklerden olmayı seçmiştir. Bu da ciddi bir araştırma-geliştirme sürecinin varlığını gerektiriyor.

Bu nedenle de tüm yapılanmasını ve süreçlerini bu ihtiyaca cevap verecek şekilde kurguladık. 2021 yılı başında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onayı sonrası Ar-Ge merkezi statüsünü de kazandık. Takdir edersiniz ki Ar-Ge yapabilmek için ana unsur insan kaynağınızın yetkinliği ve moral motivasyonudur. Bizler bu amaçla ülkemizin en parlak beyinlerini aramıza katmaya yönelik uzun dönem staj programlarını hayata geçirdik. Bu girişimlere ayrıca ülkemizin önde gelen akademik kurumları ile stratejik işbirlikleri geliştirerek yenilerini ekliyoruz.

Tasarım kabiliyetleri anlamında özellikle odaklandığımız alan olarak hesaplamalı mühendislik yaklaşımları olduğunu söyleyebiliriz. Balistik zırh tasarım metotlarımıza deneysel yöntemlerin yanı sıra analitik ve nümerik yaklaşımlar da kazandırıyoruz. Fiziksel olayları yüksek performanslı bilgisayarlar ile interaktif bir şekilde simüle edip tasarım optimizasyonunu yakalıyoruz.

Bahsettiğim bu ve bunun gibi yenilikçi yöntemler ile malzeme teknolojisindeki son gelişmelerle buluşturup balistik tasarımı dijital ortama taşımayı hedefliyoruz. Tüm yaptığımız çalışmalarda çağın gerekliliklerini uygulamaya gayret ediyoruz.

Savunma sanayimizin yerlileştirilmesi hususundaki katkılarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Ülkelerin kendilerini iç ve dış tehditlere karşı koruyabilmesi düşüncesi güvenlik ve savunma ihtiyacını doğurmakta, bu ihtiyaç da ülkelerin silahlı kuvvet bulundurmasına ve dolayısıyla zorunlu savunma harcamaları da yapmalarına neden olmaktadır. İlerleyen teknolojik gelişmelerle beraber savunma sanayimizin de gelişen teknolojiye ayak uydurması ve sürekli kendini yenilemesi bir ihtiyaç olarak da kendini gösterdiğini düşünüyoruz.

Yeni dünya düzeninde, her gün gelişen ve artan tehditlere karşı en inovatif, en etkin, en hafif ve en güvenilir çözümleri sunarak güvenlik güçlerimizi korumak için devam ediyoruz çünkü içinde bulunduğumuz coğrafyanın bu özel şartları göz önüne alındığında; güçlü, yerli ve milli bir savunma sanayinin ülkemiz için vazgeçilmez olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Sadece kendi ürettiğimiz balistik seramikleri kullanarak her seviye balistik sert plaka, kalkan paneli, araç platformları zırh paneli ürünlerimiz ile savunma sanayimizin millileşme çalışmalarında payımıza düşeni elimizden geldiğince yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Nurol Teknoloji’nin 2022 yılı hedeflerinizi aktarır mısınız?

2022 yılının ilk çeyreğinde de, daha önce de olduğu gibi, pazara yön verecek, katma değeri yüksek inovatif, daha hafif ve daha dayanıklı ürünlerin geliştirilmesine devam ediyor olacağız. Öncelikle Türk güvenlik güçlerine olmak üzere, tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerine balistik koruyucu ürünleri tedarik etmeye devam ediyor olacağız. Balistik seramik ve balistik kompozit sistemleri üreticisi olarak dünyadaki en önemli aktörlerden birisi olmaya devam edeceğiz.

Biz, istikrarlı bir büyüme ve gelişme sağlayarak küresel bir şirket olmak üzere, organizasyon yapımızı ve kurumsal işleyişimizi dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu süreçte teknoloji ve bilimin yol göstericiliği ile başta ülkemize ve dünya savunma sanayine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz.

Son yıllardaki Savunma Sanayi’mizin kendi kendine yetebilir olma ve en önemlisi millileşme hedefini bu bağlamda çok yerinde buluyoruz. Türkiye’nin savunma sanayinde bir zamanlar %70 seviyelerine çıkacak kadar yüksek olan dışa bağımlılığının 2022 yılı başı itibari ile %30’lar seviyesine düştü. Bu gelişmede bizim de balistik seramik üretimi ve balistik koruyucu çözümler üretimi bağlamında payımızın olduğunu gururla belirtmek istiyoruz

Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı balistik seramik ve balistik çözüm üreticisi olarak, operasyon sahalarındaki ihtiyaçların karşılanmasında yerli imkanlardan ve milli teknolojilerden azami ölçüde faydalanılmasına ve bunların sürekli gelişimine destek vermeye devam edeceğiz.MAYIS2022